Miesiączka - z jakiego powodu pojawia się dwa razy w miesiącu?

Poza kilkoma przypadkami, dwukrotnie pojawiający się w ciągu miesiąca okres może być objawem poważnej choroby. Dlatego też - jeśli się u nas pojawi - należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Miesiączka - z jakiego powodu pojawia się dwa razy w miesiącu?
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Miesiączka trwa zazwyczaj od trzech do siedmiu dni. Cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni, w zależności od kobiety. Wszystkie bowiem jesteśmy różne i mamy odmienne uwarunkowania fizyczne.

Istnieją na przykład rozmaite powody, z jakich miesiączka pojawia się spóźniona, bądź występuje dwa razy w ciągu tego samego miesiąca.

Bardzo ważne, żebyś poznała tego powody i kroki, jakie trzeba podjąć, gdy coś takiego przydarzy się również Tobie.

Druga miesiączka – jakie są objawy?

Możliwe, że zauważyłaś u siebie odchyły od normy w kwestii cyklu. Być może plamienia sprawiają, że zastanawiasz się, czy nie pojawiła się u Ciebie druga miesiączka w tym samym miesiącu.

Zanim zaczniesz się martwić, ustal czy to naprawdę jest miesiączka. Zweryfikujesz to obserwując swoje tampony czy wkładki higieniczne. Jeżeli napełnią się krwią w ciągu niewielu godzin, odpowiedź jest jasna.

Tampony

Miesiączka pojawiła się, jeśli krew jest koloru intensywnie czerwonego. To bardzo ważny element, który koniecznie musisz ustalić, ponieważ niektóre kobiety mają lekkie plamienie w pierwszym trymestrze ciąży.

Dwie miesiączki w jednym miesiącu – możliwe przyczyny

W dojrzałym wieku cykl miesiączkowy trwa od 21 do 35 dni. W wieku dojrzewania natomiast – od 21 do 45 dni.

To bardzo ważne, by skrupulatnie zapisywać sobie datę ostatniej miesiączki. Pozwoli Ci to przyjrzeć się Twojemu ciału i poznać długość Twojego cyklu miesiączkowego.

Jeżeli okres pojawił się zdecydowanie za wcześnie, może się to dziać z poniższych przyczyn:

  • Nadczynność tarczycy.
  • Wchodzenie w etap menopauzy.
  • Okres dojrzewania.
  • Włókniaki macicy.
  • Stres.
  • Gwałtowne przybranie na wadze lub jej utrata.
  • Antykoncepcja.
  • Choroba.

Niektóre z wymienionych powodów mogą być nieco mylące. Intensywne krwawienie może być nawet oznaką poronienia.

Z tego właśnie powodu, jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży i zauważysz krwawienie podobne do miesiączki, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Jakie są czynniki ryzyka?

Jeżeli w Twojej rodzinie występowały przykłady włókniaków, torbieli bądź wczesnej menopauzy, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie dwóch okresów w jednym miesiącu.

bóle menstruacyjne

Powinnaś rozważyć wizytę u lekarza, jeśli:

  • Czujesz ból podbrzusza, przeciągający się na kilka dni.
  • Twoje miesiączki są bardzo ciężkie.
  • Występuje u Ciebie plamienie między miesiączkami, które mogą wyglądać jak okres.
  • Oddajesz mocz częściej niż zwykle.
  • Czujesz ból podczas stosunków seksualnych.
  • Twój ból menstruacyjny jest silniejszy niż zwykle.
  • Podczas miesiączkowania pojawiają się ciemne skrzepy.

Czy mogą wystąpić komplikacje?

Jeżeli Twój cykl miesiączkowy jest regularny, zmiana cyklu i drugi okres w tym samym miesiącu może być objawem poważniejszej choroby.

W niektórych przypadkach, dwa okresy w krótkim odcinku czasu może prowadzić do anemii. Z tego powodu, lekarz powinien sprawdzić poziom żelaza w Twoim organizmie i wykonać dodatkowe badania.

Anemia może powodować objawy takie jak zmęczenie, bóle głowy, osłabienie, zawroty głowy, a nawet kołatanie serca.

Jakie leczenie należy podjąć?

Rodzaj leczenia, jakie przyjmiesz będzie zależał od przyczyny, jaka stoi za tym, że pojawiła się druga miesiączka w tym samym miesiącu. Jedynie lekarz może Ci zalecić odpowiedni sposób leczenia.

Jeżeli Twój cykl miesiączkowy jest zazwyczaj krótki lub zaczęłaś miesiączkować całkiem niedawno, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować żadnego leczenia.

W takim wypadku najprawdopodobniej zapisze Ci się jedynie suplementy żelaza, aby zapobiec ewentualnej anemii.

Jeżeli uważasz, że Twoja miesiączka pojawia się zbyt często, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Mogą one Ci pomóc wyregulować miesiączkę i uniknąć anemii wynikającej z obfitego krwawienia.

O czym powinnam poinformować mojego lekarza?

Bardzo prawdopodobne, że – w celu uzyskania bardziej szczegółowych danych – lekarz zada Ci dodatkowe pytania. Dlatego to takie ważne, by odpowiednio przygotować się na wizytę medyczną.

Badanie ginekologiczne

Ułatwi to lekarzowi dobranie odpowiedniego leczenia w możliwie jak najkrótszym czasie. Oto kilka pytań, które prawdopodobnie usłyszysz od lekarza:

  • Ile czasu trwa zazwyczaj Twój cykl miesiączkowy?
  • Kiedy zauważyłaś pierwsze zmiany w częstotliwości występowania okresu?
  • Ile czasu trwa krwawienie?
  • Jak silne ono jest?
  • Z jaką prędkością napełnia się Twoja podpaska?
  • Czy występują skrzepy? Jeśli tak, jaki jest ich rozmiar?
  • Jakie inne objawy zauważasz?

Aby obliczyć długość Twojego cyklu miesięcznego, zacznij liczyć od pierwszego dnia krwawienia. Twój cykl zakończy się w dniu, w którym znów zaczniesz krwawić.

W dzisiejszych czasach istnieją rozmaite aplikacje telefoniczne, które pomagają nam z łatwością prowadzić rejestr miesiączek.

Mogą Ci się one przydać zwłaszcza, jeśli już wcześniej doświadczałaś zaburzeń cyklu, a okres pojawiał się nieregularnie. Z tego typu aplikacjami szybciej zauważysz wszelkie odchyły od normy i znacznie łatwiej będzie Ci odpowiadać na pytania lekarza.

Pamiętaj współpracować z lekarzem, aby wyregulować Twój cykl menstruacyjny i wyrównać poziom hormonów. Gdy są one bowiem “rozregulowane”, mogą wpływać na wszystkie dziedziny naszego życia: samopoczucie, depresję, wahania nastroju.

Gwałtowne zmiany w Twoim cyklu miesiączkowym mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem bądź zakamuflowane choroby. Dlatego jakiekolwiek krwawienia między miesiączkami to coś, czego nie wolno ignorować. Jeżeli wystąpiły również u Ciebie, jak najszybciej udaj się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rigon, F., De Sanctis, V., Bernasconi, S., Bianchin, L., Bona, G., Bozzola, M., … Perissinotto, E. (2012). Menstrual pattern and menstrual disorders among adolescents: An update of the Italian data. Italian Journal of Pediatrics. https://doi.org/10.1186/1824-7288-38-38
  • Seif, M. W., Diamond, K., & Nickkho-Amiry, M. (2015). Obesity and menstrual disorders. Best Practice and Research: Clinical Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1016/j.bpobgyn.2014.10.010
  • Heitz, N. A., Eisenman, P. A., Beck, C. L., & Walker, J. A. (1999). Hormonal Changes Throughout the Menstrual Cycle and Increased Anterior Cruciate Ligament Laxity in Females. Journal of Athletic Training. https://doi.org/http://dx.doi.org/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.