Menopauza - dowiedz się, jak wpływa ona na Twoje serce?

Bardzo ważne jest, aby zadbać o swoje serce po menopauzie. Dlatego powinnaś codziennie ćwiczyć i obserwować zmiany, które w tym okresie mogą zajść w twoim organizmie. Pomoże to uniknąć większych problemów ze zdrowiem.
Menopauza - dowiedz się, jak wpływa ona na Twoje serce?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Menopauza to okres, w którym kobieta przestaje miesiączkować. Jednak wiele kobiet nie przykłada do tego wielkiej wagi. Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jak menopauza wpływa na stan serca? Jest to czas, w którym Twój organizm przestaje produkować wiele ważnych hormonów, takich jak estrogen czy progesteron.

Właśnie dlatego powinnaś bardziej zwracać uwagę na niektóre alarmujące objawy. W dzisiejszym artykule przedstawiamy te najważniejsze. Słuchaj swojego ciała, a unikniesz negatywnego wpływu tych zaburzeń na Twój organizm.

Menopauza, a problemy z przepływem krwi

Niski poziom estrogenu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do problemów sercowych po menopauzie. Wynika to z faktu, że estrogen odgrywa główną rolę w uelastycznianiu wewnętrznych ścian tętnicy.

Przepływ krwi
  • Estrogen wspomaga kurczenie i rozszerzanie się ścianek tętnic. To z kolei wspomaga przepływ krwi.
  • Chociaż estrogen korzystnie wpływa na twój organizm, niektórzy lekarze nie zalecają terapii hormonalnej.

Warto zasięgnąć porady kardiologa, który oceni, czy taka terapia jest odpowiednia. Warto też skonsultować się ze swoim ginekologiem lub endokrynologiem w celu dobrania prawidłowych leków.

Takie środki ostrożności są konieczne, jeśli należysz do grupy osób z ryzykiem wystąpienia chorób naczyniowych lub miałaś udar mózgu, czy też objawy pokrewne.

Zmiany poziomu cukru we krwi

Zmiany w poziomie estrogenu i progesteronu warunkują odpowiedź komórkową na działanie insuliny. Dlatego spadek lub zmiana w ich poziomie może prowadzić do wahań poziomu cukru we krwi.

Jeśli miałaś problemy związane z cukrzycą, stany przedcukrzycowe lub problemy z poziomem glukozy we krwi, ważne jest, abyś obserwowała swój stan zdrowia poprzez wykonywanie badań profilaktycznych co sześć miesięcy.

Jeśli obecnie chorujesz na cukrzycę, powinnaś zwracać szczególną uwagę na poziom cukru we krwi. Pamiętaj, że jeśli chcesz wprowadzić do swojego trybu życia jakiekolwiek zmiany, powinnaś najpierw skonsultować się z lekarzem. On doradzi Ci, czy owe zmiany są dla Ciebie dobre i bezpiecznie przeprowadzi cię przez proces ich wdrażania.

Podjęcie takich kroków jest konieczne, ponieważ menopauza wpływa także na stan serca przyczyniając się do zmian we krwi i naczyniach krwionośnych. Często tętnice i żyły tracą napięcie, co powoduje spadek ich siły i elastyczności. Wszystko to może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

Przybieranie na wadze

Menopauza przyczynia się do zwolnienia metabolizmu. To z kolei powoduje przybieranie na wadze. Kobiety mające nadwagę są bardziej narażone na kłopoty z sercem, począwszy od takich dolegliwości jak wzrost ciśnienia krwi po zawał serca.

Menopauza i ćwiczenia

Dlatego po 35 roku życia kobiety powinny utrzymywać zdrowy styl życia. Poniższe wskazówki mogą okazać się w tym pomocne:

  • Odżywiaj się zdrowo i unikaj przetworzonej żywności.
  • Poświęcaj aktywności fizycznej przynajmniej 30 minut dziennie.
  • Pij dużo wody.
  • Wykonuj badania kontrolne co 6 miesięcy.

Znaczące zmiany w poziomie cholesterolu

Zwiększone ryzyko wystąpienia znacznych wahań poziomu cholesterolu we krwi jest kolejną wywołaną przez menopauzę zmianą, która może wpłynąć na stan Twojego serca.

Dzieje się tak, ponieważ stężenie estrogenu wpływa na poziom cholesterolu LDL, znanego także jako zły cholesterol.

  • Dlatego ważne jest, abyś dbała o utrzymanie równowagi hormonalnej w Twoim organizmie.
  • Jeśli nigdy wcześniej nie zbadałaś poziomu swoich hormonów, udaj się do ginekologa. Pomoże Ci on dobrać odpowiednie dla ciebie testy.

Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do blokowania żył i tętnic. Co więcej, może powodować również powstawanie siniaków, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zawału serca.

Zmiany w tętnie

Czy wiesz, że menopauza może wpływać również na Twój puls? Jest to spowodowane zatorami w żyłach. Te z kolei są wynikiem zmian hormonalnych, które wpływają na krążenie krwi.

Jeśli kiedykolwiek borykałaś się z problemami sercowymi, powinnaś zwrócić szczególną uwagę na objawy menopauzy. Zwłaszcza wtedy, gdy Twój lekarz zalecił ci obserwowanie konkretnych symptomów. W każdym bądź razie, jeśli zauważysz u siebie jakkolwiek odbiegające od normy kołatanie serca lub zawroty głowy, bezzwłocznie udaj się do lekarza.

Kobieta i menopauza

Regularnie odwiedzaj lekarza

Wiele kobiet przechodzi przez okres menopauzy bez większych problemów. Mimo to, dobrą praktyką są regularne wizyty kontrolne u lekarza. Na pewno nie masz się czym martwić, a podczas takiej wizyty lekarz po prostu potwierdzi, że wszystko jest w porządku.

  • Pierwszym lekarzem specjalistą, do którego powinnaś się udać jest ginekolog. Dokładnie przebada cię on pod kątem zmian spowodowanych przez menopauzę. Dodatkowo, jeśli stwierdzi, że Twój stan zdrowia jest prawidłowy, nie będziesz musiała konsultować się z innymi specjalistami.
  • Jeśli jednak Twój ginekolog zauważy zmiany w poziomie Twojego cholesterolu, powinnaś udać się do kardiologa. Pamiętaj, aby o to zadbać i wykonywać regularne badania. Szczególnie, jeśli w Twojej historii leczenia wystąpiły problemy sercowe.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Berry, J. D., Dyer, A., Cai, X., Garside, D. B., Ning, H., Thomas, A., … Lloyd-Jones, D. M. (2012). Lifetime Risks of Cardiovascular Disease. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1012848
  • Lobo, R. A., Davis, S. R., De Villiers, T. J., Gompel, A., Henderson, V. W., Hodis, H. N., … Baber, R. J. (2014). Prevention of diseases after menopause. Climacteric. https://doi.org/10.3109/13697137.2014.933411
  • Hu, F. B., Grodstein, F., Hennekens, C. H., Colditz, G. A., Johnson, M., Manson, J. A. E., … Stampfer, M. J. (1999). Age at natural menopause and risk of cardiovascular disease. Archives of Internal Medicine. https://doi.org/10.1001/archinte.159.10.1061
  • Ayers, B. N., Forshaw, M. J., & Hunter, M. S. (2011). The menopause. Psychologist. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(98)05352-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.