Marskość wątroby? Oto trzy pomocne porady

Marskość wątroby to choroba przewlekła i nieodwracalna, powodująca spadek komfortu życia. Dlatego właśnie należy wiedzieć jak się przed nią uchronić oraz jak sobie z nią radzić.
Marskość wątroby? Oto trzy pomocne porady
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2023

Chociaż marskość wątroby jest chorobą o charakterze przewlekłym, to jednak istnieją pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego życia. Nie zniechęcaj się więc zbyt szybko.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci trzy pomocne wskazówki pozwalające złagodzić objawy powodowane przez marskość wątroby. Zapraszamy do lektury!

Marskość wątroby jest przewlekłą, nieodwracalną chorobą tego organu. Może mieć ona negatywny wpływ na jakość życia osoby chorej. Jednak przestrzeganie zamieszczonych poniżej wskazówek może pomóc Ci w radzeniu sobie z tym problemem i uczynić Twoje życie znacznie prostszym i łatwiejszym.

Choroba ta ma miejsce wtedy, gdy wątroba ulega wielokrotnemu przeciążeniu. Na przykład wtedy, gdy wypijasz regularnie i przez długi okres duże ilości alkoholu. Szczególnie jeśli masz zwyczaj często upijać się przez większość swojego życia – taki nawyk bez wątpienia znacząco zaszkodzi tkankom Twojej wątroby, powodując ich zwłóknienie.

Zwłóknienie ostatecznie prowadzi do marskości. Z biegiem czasu taka wątroba staje się twarda i stopniowo się kurczy. Ten zdecydowanie niepożądany stan może się jednak nieco poprawić, jeśli przyczyna choroby zostanie wyeliminowana.

Jednak musisz pamiętać o tym, że marskość choroby nie jest chorobą odwracalną. Oznacza to, że chorego organu nie można już w żaden sposób wyleczyć.

Wskazówki pomocne dla osób chorujących na marskość wątroby

Istnieją na szczęście pewne rzeczy, które możesz – a w zasadzie nawet musisz – zrobić, aby złagodzić objawy wywoływane przez marskość wątroby. Osoby zmagające się z tą chorobą mogą doświadczać między innymi takich symptomów jak:

  • Zjawisko zatrzymania płynów w organizmie
  • Problemy z krzepnięciem krwi
  • Krwawienie z żylaków przełyku
  • Impotencja seksualna lub oziębłość

1. Prawidłowe i zdrowe odżywianie się

To co jesz odgrywa niezmiernie istotną rolę w zdrowiu i kondycji Twojej wątroby. Dlatego też przyjrzyjmy się dziś kilku wskazówkom związanym z odżywianiem się, które mogą złagodzić marskość wątroby. Wystarczy pamiętać o następujących zaleceniach:

  • Nie jedz zbyt obfitych posiłków. Zamiast tego spożywaj 5 mniejszych posiłków dziennie, z odpowiednio rozłożonymi porcjami i godzinami.
  • Jedz zróżnicowane produkty spożywcze.
  • Zapewnij sobie odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Pamiętaj o tym, aby pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie.
  • Nie pij żadnych napojów alkoholowych, nawet w charakterze toastu.
  • Nie jedz zbyt szybko, ponieważ taki nawyk utrudnia prawidłowe funkcjonowanie procesów trawienia.

2. Obserwuj ruchy robaczkowe jelit

Kolejną wskazówką związaną z marskością wątroby jest regularne, uważne obserwowanie ruchów robaczkowych jelit. Warto uzupełnić to o zwrócenie uwagi na swój schemat oddawania moczu. Powodem tego jest to, że marskość wątroby może doprowadzić do innej poważnej choroby tego organu.

Nosi ona nazwę encefalopatii wątrobowej i związana jest z niewystarczająco skutecznym usuwaniem toksyn z organizmu. Jednym z głównych powodów tej choroby są niewystarczająco skuteczne ruchy robaczkowe jelit.

Aby upewnić się, że Twój układ pokarmowy działa dobrze i wydajnie, wykonaj prosty test. Zjedz jednorazowo dużą ilość owoców i warzyw.

Jeśli w ciągu kolejnej doby nie zaobserwujesz u siebie żadnych istotnych sensacji ze strony żołądka lub jelit, będzie to oznaczało, że od tej strony nie musisz spodziewać się problemów. Twój lekarz może również zalecić Ci zażycie środków przeczyszczających, aby upewnić się, że regularnie, co najmniej raz dziennie opróżniasz swoje jelita.

Jeśli natomiast chodzi o mocz, powinieneś zwrócić uwagę na to, ile razy dziennie musisz iść do łazienki. Jeśli nie oddajesz zbyt dużych ilości moczu na dobę, możesz cierpieć na ukryte zjawisko zatrzymania płynów w organizmie.

Lekarz może sprawdzić w takim przypadku, czy występują u Ciebie wzdęcia i bóle brzucha, zbadać kolor moczu i zmiany masy ciała.

3. Zwróć uwagę na swoją skórę

Problemy skórne występują często u osób chorych na marskość wątroby. Dlatego też tak ważne jest przestrzeganie opisanych poniżej wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry. Zastosuj więc w praktyce poniższe rady:

  • Nawilżaj skórę dwa razy dziennie, raz z samego rana i ponownie wieczorem, tuż przed udaniem się na nocny wypoczynek.
  • Pij odpowiednio duże ilości wody, aby odpowiednio nawodnić się od wewnątrz.
  • Jeśli Twoja skóra Cię swędzi, używaj łagodzącego dokuczliwe objawy balsamu.
  • Nie zaleca się stosowania perfum.
  • Nie bierz gorących pryszniców – letnie są o wiele lepsze.
  • Jeśli Twoje dziąsła mają tendencję do krwawienia, używaj szczoteczki do zębów z miękkim włosiem.

Inne aspekty, o których należy pamiętać

Chociaż dziś zajęliśmy się najważniejszymi wskazówkami związanymi z tak poważną chorobą, jaką jest marskość wątroby, to powinieneś także wiedzieć o wielu innych kwestiach. Na przykład o tym, że jeśli ćwiczysz na siłowni, intensywność Twojego treningu powinna być raczej umiarkowana.

Ludzie chorujący na marskość wątroby mają tendencję do szybkiego męczenia się. Nie wykonuj też ćwiczeń ukierunkowanych na mięśnie brzucha.

Pomimo fizycznych zmian swojego organizmu, przez które być może będziesz musiał przejść, spróbuj nadal wychodzić z domu, spotykać się z przyjaciółmi itd. Możesz mieć tendencję do izolowania się w czterech ścianach swojego domu, ale nie jest to dobre rozwiązanie.

Bez wątpienia godnym uwagi pomysłem może być udanie się do dobrego psychologa w celu zasięgnięcia porady.

Marskość wątroby w podeszłym wieku

Jeśli marskość wątroby pojawi się u Ciebie, gdy jesteś w podeszłym wieku, postaraj się zwracać szczególną uwagę na ryzyko upadku i minimalizować je w razie potrzeby. Zażywane na tę chorobę lekarstwa w wielu wypadkach mogą Cię osłabiać lub powodować okazjonalne zawroty głowy.

Noś zatem buty z antypoślizgową podeszwą, używaj gumowej maty pod prysznicem i rozważ korzystanie z laski jako pomocy przy utrzymaniu równowagi.

Marskość wątroby jest chorobą trwającą całe życie, ale zamieszczone porady pomogą Ci lepiej sobie z nią poradzić. Stosuj się do nich, dbaj o siebie i nie izoluj się od innych, a bez wątpienia poczujesz się znacznie lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aceves-Martins Magaly. Cuidado nutricional de pacientes con cirrosis hepática. Nutr. Hosp.  [Internet]. 2014 .  29( 2 ): 246-258. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112014000200003&lng=es.  http://dx.doi.org/10.3305/nh.2014.29.2.7024.
  • Somi M, Rahimi A, Moshrefi B, Razaeifar P, Maghami J. Nutritional status and blood trace elements in cirrhotic patients. Hep Mon 2007; 7 (1): 27-32.
  • Fuhrman MP, Charney P, Mueller CM. Hepatic proteins and nutrition assessment. J Am Diet Assoc 2004; 104 (8): 1258-64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.