Marchewki: jak wyhodować je w domu?

Aby wyhodować marchewki w swoim własnym domu, po prostu odetnij górne części z marchwi i włóż je do wody. Odczekaj, aż zaczną kiełkować, a następnie po prostu zasadź je w doniczce.
Marchewki: jak wyhodować je w domu?

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2017

Być może nie masz nadmiaru wolnego miejsca u siebie domu, albo nie dysponujesz swoim własnym małym ogródkiem warzywnym, w którym możesz uprawiać podstawowe rośliny, jak marchewki, pomidory, cebulę lub pozostałe warzywa.

Ale to jeszcze nic straconego, nie ma powodów do zmartwień. Przecież nawet brak jest ku temu środków, to ludzie zawsze wykazywali się ogromną pomysłowością. To, że wydaje Ci się, że nie masz gdzie uprawiać na przykład marchewki, nie oznacza, że musisz zrezygnować z jedzenia zdrowszych warzyw.

Możesz przecież bez większych problemów zaznać radości i satysfakcji z całego tego procesu sadzenia, uprawy, zbioru i degustowania naszych, własnoręcznie wyhodowanych warzyw, nawet jeśli pozornie nie masz do tego warunków. Ale jak to zrobić?

Uprawa marchewki

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka sposobów na uprawianie naszej ulubionej marchewki po prostu w domu. Nie ma przy tym konieczności kupowania nasion lub wygospodarowania kawałka ziemi gdzieś poza domem, aby utworzyć swoją własną grządkę warzywną.

Balkon, patio lub na upartego nawet parapet okienny w kuchni to zupełnie wystarczające miejsca, aby założyć hodowlę marchewki, a także wielu innych warzyw. Czy jesteś gotów na przejście do lektury?

Dowiedz się, jak w prosty sposób wyhodować marchewki w swoim własnym domu

Zalety, jakie niesie ze sobą samodzielna uprawa marchewki są dość spore. Po pierwsze, możesz bez problemu hodować je przez okrągły rok, niezależnie od pory roku. Po drugie, nie trzeba im poświęcać zbyt dużo czasu.

Wystarczy tylko podlewać i doglądać raz na jakiś czas. Po trzecie, rosną dosyć szybko, co w gruncie rzeczy może stanowić także doskonały pretekst do zabawy z dziećmi.

Miejskie ogrody są ostatnio bardzo popularne, dzięki czemu wiele balkonów zostało przekształconych w miniaturowe grządki warzywne.

Oprócz niezaprzeczalnych korzyści, jakie niesie ze sobą własna hodowla ekologicznych warzyw, to takie uprawianie domowego (czy też raczej balkonowego) ogródka okazuje się być pomocne w łagodzeniu poziomu stresu.

  • Miniaturowy ogródek na balkonie, czy choćby na parapecie okna kuchennego dostarcza także mnóstwa frajdy. Do tego oczywiście dostarcza nam warzyw o wysokiej jakości, które można śmiało określić jako pochodzące z upraw ekologicznych.
  • Być może wyhodowane przez Ciebie marchewki nie będą prezentować się tak efektownie jak te z półek w supermarketach, ale za to będziesz mieć świadomość tego, że są one w odróżnieniu od sklepowych po prostu zdrowe.
  • Marchewki zawierają ogromne ilości karotenu. Jest to niezwykle cenny przeciwutleniacz, który zapewnia naszemu organizmowi odpowiednie dawki prowitamin, stanowiących niezbędny składnik dla naszego ogólnego stanu zdrowia.
  • Musimy również pamiętać, że to warzywo zawiera odpowiednią ilość potasu, witaminy E i witamin z grupy B.
  • Marchewki z naszych własnych balkonowych upraw zazwyczaj będą także malutkie, dzięki czemu stanowią idealny składnik do wielu sałatek warzywnych.

Najwyższa pora zatem dowiedzieć się, jak założyć swoją własną uprawę marchewki w domowym zaciszu, bez konieczności kupowana gotowych nasion lub sadzonek.

Co będzie Ci potrzebne?

Uprawa marchewki w domu to naprawdę banalna sprawa. Wystarczy przygotować w tym celu następujące rzeczy:

  • 5 marchewek
  • Duża skrzynka na kwiaty o głębokości co najmniej 20 centymetrów i długości 50 cm.
  • Gleba wzbogacona kompostem
  • Nawóz w płynie (ale przeznaczony do warzyw, nie do kwiatów!)

Jak uprawiać marchewki w domu?

Zanim zabierzesz się do przygotowywania właściwej uprawy, zorganizuj sobie najpierw miejsce i dobrze przemyśl lokalizację swojej “grządki”. Nie ma nic bowiem bardziej irytującego, niż wiecznie przeszkadzająca w codziennych czynnościach wielka skrzynka z warzywami.

Świeże-marchewki
  • Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić decydując się na uprawę warzyw w domu, to wybrać najładniejsze marchewki i odciąć od nich górną część. Chodzi konkretnie o tę, z której wyrastają liście.
  • Jest to tak prosta sprawa, że wystarczy o niej pamiętać podczas przyrządzania marchewki do swoich własnych potraw. Gdy już zaczynasz myć i obierać warzywa, po prostu odetnij wskazane części, ale zamiast ich wyrzucać, po prostu odłóż gdzieś na bok do późniejszego wykorzystania jako zalążka swojej własnej uprawy.
  • Włóż te pięć odciętych części marchewek do pojemnika z wodą (sposób ułożenia obrazuje zdjęcie zamieszczone powyżej), postaw gdzieś w nasłonecznionym miejscu i zaczekaj kilka dni, aż zaczną kiełkować.
  • Po rozpoczęciu kiełkowania będziemy mogli je teraz zasadzić w doniczce.
Marchew
  • Pamiętaj o tym, aby umożliwić swoim doniczkom odpowiedni drenaż i dostęp powietrza od spodu. W tym celu wyłóż dno doniczki małymi kamieniami lub grubym żwirem.
  • Możesz sadzić marchewki o dowolnej porze roku.
  • Rośliny te lubią słońce, więc nie bój się pozostawić je na zewnątrz przez cały dzień. Jedynie w przypadku wysokich upałów i silnie świecącego słońca, w godzinach południowych schowaj na chwilę swoją uprawę gdzieś w cieniu.
  • Możesz trochę podlewać swoje marchewki, ale tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj także o regularnym stosowaniu płynnego nawozu. Musisz jednak koniecznie zwrócić uwagę, aby był to nawóz przeznaczony do uprawiania warzyw. Środki dedykowane kwiatom mają szkodliwe właściwości!
  • Stosując się do powyższych zasad szybko uzyskasz ładne i zdrowe marchewki.

Nadchodzi najprzyjemniejszy moment: pora zebrać plony

Skąd będziesz wiedzieć, kiedy marchewki z Twojej uprawy będą już na tyle dojrzałe, że będzie można je zebrać i nareszcie skosztować ich smaku? No cóż, zazwyczaj trzeba będzie poczekać około dwóch tygodni, aż osiągną pełną dojrzałość.

Nie jest to zbyt długo, dlatego też wystarczy tylko czasami je doglądać. A gdy osiągną rozmiar około 5-8 centymetrów, będą gotowe do jedzenia.

Przy okazji powinieneś także wiedzieć, że z uwagi na ograniczone rozmiary doniczki, nie będą mieć typowego wydłużonego kształtu. Mogą być małe, okrągłe, beczułkowate lub nawet nieco powykręcane. Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na ich smak.

Jeśli po zebraniu pierwszych plonów i dokonaniu degustacji uznałeś efekt końcowy za satysfakcjonujący, to możesz teraz rozszerzyć swoje doświadczenia dotyczące domowych upraw marchewki. Spróbuj teraz wyhodować w domu marchew czarną, zwaną także fioletową!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.