Mango zwalcza zaparcia! – Jak je jeść, by poczuć ulgę?

Obfitujące w błonnik i polifenole mango jest jednym z owoców, które w naturalny sposób radzą sobie z zaparciami. Zamiast sięgać po apteczne środki przeczyszczające, zjedz mango. Dowiedz się, jak je spożywać, aby usprawnić układ trawienny!
Mango zwalcza zaparcia! – Jak je jeść, by poczuć ulgę?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że mango zwalcza zaparcia? Otóż owoc ten nie tylko świetnie smakuje, ale ma także silne właściwości lecznicze. Jego włączenie do codziennej diety może mieć bardzo korzystny wpływ na tempo przemiany materii.

Mango zwalcza zaparcia, ponieważ jednym z jego podstawowych składników jest błonnik pokarmowy, czyli substancja, która wspomaga procesy trawienne oraz ułatwia wydalanie z jelit zbędnych produktów przemiany materii, zwłaszcza tych nagromadzonych w okrężnicy.

Dowiedz się, jak należy spożywać ten egzotyczny owoc, aby pozytywnie wpływał on na nasz układ pokarmowy. Poniżej przestawiamy kilka świetnych pomysłów na włączenie go do codziennej diety.

Masz problemy z wypróżnianiem? – Mango zwalcza zaparcia

Wielu z nas, gdy cierpi na zaparcia sięga po syntetyczne środki przeczyszczające. Ich producenci kuszą nas obietnicami natychmiastowego efektu, ekspresowej utraty wagi i poprawy zdrowia jelit, nie wspominając jednak o skutkach ubocznych stosowania tego typu preparatów.

Zamiast szkodzić sobie, lepiej sięgnąć po naturalne rozwiązania. Do likwidowania zaparć świetnie nadaje się między innymi mango. Ten egzotyczny owoc nie tylko  nie wywołuje negatywnych efektów ubocznych, ale także znakomicie odżywia nasze ciało i jest pyszny. Warto więc włączyć go na stałe do swojej codziennej diety.

Co więcej, soczyste mango jest dobrym źródłem energii dla naszego organizmu, gdyż zawarte w nim cukry są wchłaniane powoli, dzięki czemu nie wywołują nagłych skoków glukozy we krwi.

W jaki sposób mango zwalcza zaparcia?

Mango to słodki i soczysty owoc oryginalnie pochodzący z Azji Południowej, gdzie jest znany od prawie pięciu tysięcy lat. Dziś jest uprawiane na całym świecie i to w setkach przeróżnych odmian.

Jego gruba i gładka skórka może być zatem czerwona, zielona albo żółta. Owalne owoce mogą ważyć nawet około pół kilograma.

Kobieta z bólem brzucha

Już w czasach starożytnych mango było bardzo wysoko cenionym produktem żywnościowym, głównie ze względu na bogactwo zawartych w nim substancji odżywczych, takich jak witaminy A, C i z grupy B, potas, wapń czy magnez.

Owoc ten obfituje również w potężną dawkę błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy.

Wpływ mango na nasz układ trawienny

  • Dzięki wysokiej zawartości błonnika mango niezwykle skutecznie zwalcza zaparcia, poprawia perystaltykę jelit oraz ogólne zdrowie układu trawiennego.
  • Błonnik w połączeniu z wodą pęcznieje w drogach pokarmowych, dzięki czemu usprawnia proces wydalania zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.
  • Mango to także źródło polifenoli, organicznych związków chemicznych o działaniu przeciwutleniającym, które w naturalny sposób zwalczają stany zapalne w organizmie. Ich prawidłowa asymilacja przez organizm skutkuje poprawą flory bakteryjnej jelit oraz stymuluje wydalenie toksyn i innych szkodliwych substancji.
  • Witamina C wzmacnia odporność. Warto zaznaczyć, że mango zawiera jej naprawdę sporo (około 40% dziennego zapotrzebowania organizmu na tę substancję). Dodatkowo hamuje ona działanie wolnych rodników, a także zwiększa obecność przeciwciał w organizmie.

Jak jeść mango, aby zwalczyć zaparcia?

Tradycyjną, od wieków stosowaną formą spożycia mango na zaparcia jest jedzenie świeżego, dojrzałego owocu.  Idealna dawka to mały owoc lub 3/4 szklanki z jego niewielkimi kawałkami – tyle powinno wystarczyć do odblokowania dróg pokarmowych i usprawnienia wypróżniania.

Jeśli zaparcia są bardzo uciążliwe, możemy wzmocnić działanie mango poprzez dodatnie innych składników o działaniu lekko przeczyszczającym.

Dzięki nim unikniesz potrzeby skorzystania z aptecznych – chemicznych i szkodliwych dla zdrowia – preparatów. Pamiętaj, że mango zwalcza zaparcia naturalnie i bez negatywnych skutków ubocznych.

Koktajl z mango i płatków owsianych

Poprzez połączenie mango z płatkami owsianymi otrzymamy napój bardzo bogaty w błonnik pokarmowy, który bez problemu poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej uporczywym zaparciem.

Koktajl z mango zwalcza zaparcia

Jednocześnie napój ten dostarcza uczucia sytości na długo, dzięki czemu pomaga kontrolować apetyt i zapobiega podjadaniu niezdrowych przekąsek między posiłkami.

Składniki

  • 1 dojrzałe mango
  • 2 łyżki stołowe płatków owsianych (30 g)
  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • 2 łyżki stołowe miodu (50 g)

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności obierz mango ze skórki i pokrój jego miąższ na małe kawałki. Najlepiej jest przekrawać owoc wzdłuż pestki.
  • Następnie wrzuć soczysty miąższ do kielicha blendera, dodaj płatki owsiane i szklankę wody.
  • Miksuj całość przez kilka minut, aż uzyskasz konsystencję kremowego koktajlu.
  • Na koniec osłodź napój odrobiną miodu i wypij.

Jak i kiedy pić?

  • Najkorzystniejsze dla układu pokarmowego jest spożywanie koktajlu z mango na czczo albo jako dodatku do śniadania.
  • Pij koktajl na zaparcia przynajmniej trzy razy w tygodniu. A jeśli problem jest wyjątkowo dokuczliwy, rób to codziennie.

Leczniczy mus z mango zwalcza zaparcia

Poniższy mus to świetny przepis nie tylko na zdrowe jelita, ale także propozycja pysznego deseru. Dzieci z pewnością go pokochają! Możesz go serwować zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek.

Składniki

  • 1 listek żelatyny
  • ½ szklanki wody (125 ml)
  • 4 dojrzałe mango
  • 1 szklanka odtłuszczonego jogurtu naturalnego (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Na początek rozpuść żelatynę w gorącej wodzie.
  • Następnie pokrój mango na małe kawałki i wrzuć je do kielicha blendera.
  • Dodaj do niego rozpuszczoną żelatynę i jogurt, po czym zmiksuj na gładką masę.
  • Przelej powstały mus do szklanego naczynia i włóż do lodówki.

Jak i kiedy jeść?

  • Jedz deser dobrze schłodzony, najlepiej o poranku na pusty żołądek lub jako dodatek do śniadania. Kolejną porcję możesz zjeść na podwieczorek.

Koktajl z mango i mleka kokosowego

Ten koktajl z mango zawiera również mleko kokosowe, które jest cennym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych i aminokwasów.

Napój ten, oprócz tego, że łagodzi zaparcia i usprawnia trawienie, dodaje także energii i pomaga zwiększyć wydajność fizyczną organizmu. Zalecany jest jako element diety każdej aktywnej osoby.

Smoothie z mango i mięty

Składniki

  • 2 dojrzałe owoce mango
  • 1 szklanka mleka kokosowego (200 ml)
  • Kostki lodu (opcjonalnie)

Sposób przygotowania

  • Obierz mango ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki.
  • Następnie wrzuć je do kielicha blendera, dodaj mleko kokosowe i zmiksuj na jednolity, kremowy koktajl.
  • Na koniec dodaj kilka kostek lodu i gotowe!

Jak i kiedy pić?

  • Zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych zaleca się spożywanie koktajlu przynajmniej trzy razy w tygodniu w godzinach południowych.

Przekonaliśmy Cię, że mango zwalcza zaparcia? Spożywaj lecznicze koktajle i desery regularnie, nie tylko wtedy, gdy odczuwasz ciężkość w żołądku, doskwierają ci problemy trawienne albo od kilku dni Twoje wizyty w toalecie są bezowocne. Mango to owoc, który powinien na stałe zagościć w Twoim codziennym menu.

Ten egzotyczny owoc można spożywać na wiele różnych sposobów! Ponadto jest zdrowy, odżywczy, dostarcza uczucia sytości i dobrej energii do życia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.
  • Natsume M. Polyphenols: Inflammation. Curr Pharm Des. 2018;24(2):191-202.
  • Shenoy N, Creagan E, Witzig T, Levine M. Ascorbic Acid in Cancer Treatment: Let the Phoenix Fly. Cancer Cell. 2018 Nov 12;34(5):700-706.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.