Mała kuchnia - 6 sposobów na jej aranżację

Nawet w niewielkiej kuchni, lecz starannie zaprojektowanej, gotowanie będzie ogromną przyjemnością. Dzięki kilku prostym zabiegom mała kuchnia może spełnić wszystkie oczekiwania.
Mała kuchnia - 6  sposobów na jej aranżację

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mała kuchnia w dzisiejszych czasach jest powszechnością. Choć jest mała, można ją pięknie umeblować i udekorować. Jej rozmiar z pewnością nie jest powodem do zmartwień.

W niniejszym artykule przedstawimy 6 wspaniałych sposobów na upiększenie kuchni, nadanie jej indywidualnego charakteru, a także staranne przekształcenie jej w przytulną i funkcjonalną przestrzeń. Przygotowywanie ulubionych dań, stanie się dużo prostsze.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że kuchnia ma więcej funkcji niż tylko gotowanie. Często staje się najbardziej wyeksploatowanym miejscem w domu. Sprawuje funkcję przytulnego kąta rozmów z przyjaciółmi, miejsca na czytanie książek czy chociażby robienie prania.

Jak taka mała przestrzeń ma sobie poradzić z tak wieloma zadaniami? Każdy zakątek można dobrze wykorzystać, jeśli wcielisz w życie przedstawione poniżej wskazówki. Najważniejsze to oczywiście dobry układ mebli, organizacja i porządek.

1. Jasne kolory 

Jasne kolory dodają światła i nie pochłaniają promieni słonecznych, dzięki czemu dają wrażenie poszerzenia małej przestrzeni. Analogicznie – ciemne kolory sprawiają, że pomieszczenia zmniejszają się i pochłaniają potrzebne światło.

Właśnie dlatego jasne kolory w kuchni są tak istotne – nadadzą lekkości przestrzeniom i optycznie ją powiększą. Warto wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Stosuj tylko jasne tony do malowania ścian, ale nie ograniczaj się do odcieni bieli.
  • Jeśli chcesz zwiększyć paletę barw swojej kuchni – zaakcentuj inne kolory przy pomocy akcesoriów (kolorowe pojemniki, wyraziste dodatki).
  • Wykorzystaj płytki na ścianie, tylko do jej połowy. Górną część pomaluj na jasny, pastelowy kolor.
  • Możesz wykorzystać też lustro, które dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.

2. Mała kuchnia i dużo miejsca, czyli organizacja przestrzeni

Kiedy przestrzeń jest niewielka, niezwykle istotny jest układ mebli. Niewielkie pomieszczenie należy dobrze zagospodarować. Urządzanie kuchni należy zacząć od sprytnego przestawienia mebli tak, aby zwiększyć jej pole użytkowe. Każda skromna przestrzeń powinna spełniać wiele zadań.

Zwróć uwagę na każdy szczegół – jak otwierają się szuflady, czy meble nie przeszkadzają w otwieraniu drzwi, czy wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki.

mała kuchnia a dużo miejsca

To wszystko pomoże Ci zaoszczędzić czas i nerwy.

Wskazówki: 

  • Szafki kuchenne powinny być jak najwyższe, aby można było w pełni wykorzystać dostępne miejsce.
  • Pamiętaj, że jeśli szafki nie sięgają sufitu – możesz wykorzystać górne powierzchnie i wzbogacić je o przydatne kosze.
  • Spróbuj zostawić jedną wolną ścianę, która zoptymalizuje wygląd kuchni.
  • Używaj małych pojemniczków w szufladach – wbrew pozorom, pozwala to zaoszczędzić wiele miejsca.
  • Rewelacyjnie sprawdzi się także reling kuchenny, na którym można powiesić tacę na przyprawy lub uchwyt na ręczniki.

3. Wyspa kuchenna

Wyspa? Czy zaczynamy planować wakacje? Nie! To po prostu doskonały pomysł na wykorzystanie przestrzeni w kuchni.

Wyspa kuchenna może mieć postać stałej zabudowy lub bazować na kółkach jako mobilny mebel. Pozwala zoptymalizować rozkład powierzchni w kuchni, ponieważ pełni wiele różnych funkcji.

Dzięki wyspie kuchennej gotowanie, zmywanie i przyrządzanie jedzenia stanie się po prostu wygodniejsze i bardziej komfortowe. Wyspa kuchenna może pomieścić wiele sprzętów, akcesoriów i szafek.

Jej odległość od pozostałych szafek kuchennych powinna opiewać na 120 cm. Pamiętaj, że w zależności od potrzeb, na wyspie można umieścić też zlew lub płytę grzewczą.

W dzisiejszych czasach znajdziesz wyspy wykonywane na miarę swoich możliwości i oczekiwań – nowoczesna, w stylu rustykalnym, na kółkach lub metalowych nogach. Wszystko zależy od Ciebie. Reasumując:

  • Wyspa może mieć charakter stały – zazwyczaj na środku kuchni.
  • Może mieć też charakter mobilny na kółkach i stanowić funkcjonalny barek.
  • Górną powierzchnię można wykorzystać jako miejsce spożywania posiłków. 
  • Można zamontować na niej płytę grzewczą.
  • Dolna część wyspy może służyć jako regał lub szafka na przechowywanie.
  • Dzięki wyspie możesz oddzielić kuchnię od jadalni czy salonu.

4. Kompletnie wykorzystaj posiadaną przestrzeń

W małej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota. Miejsca, które dotychczas były używane tylko w jednym celu, mogą oferować ukryte możliwości, które powinieneś wykorzystać. Każdy zakamarek, szuflada i szafka może spełniać więcej niż jedno zadanie.

Wykorzystaj maksymalnie kuchenne powierzchnie. Zastanów się nad nowoczesnymi szufladami narożnymi ułatwiającymi dostęp do głęboko przechowywanych przedmiotów. 

  • Używaj całej ściany wzdłuż i wszerz. Od podłogi, aż po sam sufit – niech szafki będą tak wysokie, jak to tylko możliwe.
  • Dodaj w wolnych miejscach półki lub małe regały do przechowywania. Tak, aby wszystko było pod ręką.
  • Praktyczne kosze są świetnym pomysłem na komplementacje przestrzeni. Co powiesz na klasyczne wiklinowe koszyki?
  • Pamiętaj, że sufit to też użyteczna powierzchnia – podwieś półki lub wieszaki na garnki lub patelnie. Mają też fantastyczną funkcję ozdobną.

5.  Urządzenia i przybory ze stali nierdzewnej

Mała kuchnia odzyska swój blask i wolną przestrzeń, jeśli znajdą się w niej meble, urządzenia i przybory wykonane właśnie ze stali nierdzewnej. Dlaczego? Bowiem przypominają lustro, dzięki czemu optycznie powiększają pomieszczenie.

Stal nierdzewna to stop żelaza i chromu. Te metale połączone ze sobą są odporne na działanie wszelkich kwasów i rdzy.

Ponadto, stal stosowana do robienia naczyń kuchennych zawiera nikiel, który sprawia, że stają się one błyszczące i eleganckie. Dzięki temu spełniają też funkcję luster i poszerzają kuchnie. 

Zatem jeśli czeka Cię zakup nowej lodówki, zmywarki czy piecyka – zwróć szczególną uwagę na te wykonane z błyszczącej stali nierdzewnej. Rynek wyposażenia wnętrz obfituje też w akcesoria ze stali, takie jak brytfanny i garnki.

6. Mała kuchnia – oświetlenie to niezwykle ważny element

Zanim zdecydujesz się na oświetlenie do kuchni, pamiętaj o kilku aspektach, ponieważ funkcjonalne zaaranżowanie oświetlenia w tym miejscu odgrywa ważną rolę.

Przede wszystkim – wykorzystaj naturalne światło, wpadające przez okno. Nie można zastawiać jedynego okna wysokimi meblami lub zasłaniać go grubymi zasłonami. Wybierz te zasłony, które wprowadzą światło do serca Twojego domu.

kuchnia i meble

Mała kuchnia wymaga też sztucznego oświetlenia. Należy pamiętać tutaj o kilku strefach roboczych, szczególnie tych, w których przygotowuje się posiłki. Blat kuchenny, wyspa, stół, zlewozmywak oraz kuchenka – to właśnie tam powinno koncentrować się światło.

W skrócie to, o czym należy pamiętać, aby mała kuchnia była należycie oświetlona:

  • Zamontowanie lamp w strefach roboczych kuchni.
  • Wybranie oświetlenia, które stylistycznie pasuje do kuchni i nadaje jej charakteru. Hitem ostatnich lat są wiszące lampy.
  • W jadalni, oświetlenie powinno znajdować się nad stołem.
  • Zakup lampek, które znajdą się wewnątrz mebli kuchennych. Świetnym sposobem na rozjaśnienie wnętrza może być listwa z halogenami, które można dowolnie ustawiać.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.