Makijaż dla początkujących – kilka dobrych rad

Jeśli dotychczas nigdy nie nakładałaś makijażu i chciałabyś to zmienić, zastosuj się do kilku podstawowych wskazówek. Przekonaj się sama, że poniższy delikatny makijaż, który subtelnie podkreśli piękno twojej twarzy, jest prosty i bardzo szybki w wykonaniu.
Makijaż dla początkujących – kilka dobrych rad

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Stawiasz dopiero pierwsze kroki w świecie makijażu? Jeśli jesteś początkującą w tej kwestii, nie martw się, podpowiemy ci, jak szybko wykonać piękny, naturalny makijaż na co dzień.

Jeśli nigdy się nie malowałaś, koniecznie zacznij od niewielkich ilości kolorowych kosmetyków – w ten sposób stopniowo będziesz się przyzwyczajała do „nowego” wyglądu swojej twarzy.

Makijaż służy kobiecie do tego, aby czuła się ona piękna i zalotna. Niestety czasem nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej harmonii między naturalnością a efektem maski. Stąd też istotną kwestią jest umiejętność prawidłowego doboru kosmetyków i kolorów.

Istnieje wiele tak zwanych „uniwersalnych” propozycji, które doskonale sprawdzają się zarówno na dzień, jak i na noc.

W celu podkreślenia naturalnego piękna twarzy, zastosuj prosty i delikatny makijaż. Za pomocą kilku produktów pięknie uwydatnisz oczy i usta oraz znakomicie wygładzisz skórę i ujednolicisz jej koloryt. Harmonijnie dobrane produkty do makijażu potrafią zdziałać cuda. Przekonaj się o tym!

Pamiętaj jednak, że nauka wykonywania pięknego makijażu to dość długi proces – nie można się tego nauczyć z dnia na dzień. Stopniowo poznawaj rozmaite techniki oraz samodzielnie testuj różne produkty – w ten sposób będziesz mogła wybrać te najodpowiedniejsze dla ciebie.

Z początku aplikuj niewielkie ilości produktów – zawsze, gdy będziesz chciała uzyskać intensywniejszy efekt, po prostu naniesiesz go więcej. Dzięki temu unikniesz ryzyka powstania efektu nienaturalnej maski.

Makijaż dla początkujących – od czego zacząć?

Poniższe kroki posłużą ci za przewodnik po twoich początkach w świecie makijażu. Dzięki nim będziesz wiedziała od czego zacząć i jak poprawnie wykonać makijaż, aby wyglądał on subtelnie i naturalnie.

Z czasem zaczniesz eksperymentować z kolorami i próbować różnych ciekawych technik uwydatniania atutów twarzy oraz kamuflażu niedoskonałości. Dziś zacznijmy od postaw, czyli jak przygotować cerę pod makijaż i w ogóle jak zabrać się do całego procesu nakładania makijażu.

1. Oczyść i nawilż skórę twarzy

Pierwszy i najważniejszy krok w kierunku naturalnego makijażu polega na dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy, a następnie na jej nawilżeniu. Im skóra czystsza i jędrniejsza, tym makijaż będzie „świeższy”, a kosmetyki będą się łatwiej i dłużej na niej utrzymywały.

Co więcej, nawet jeśli nie są one zbyt dobrej jakości, nie będą cerze szkodziły w nadmiarze.

Promienna cera

Pamiętaj, że produkty do makijażu – bazy, podkłady, pudry prasowane – wysuszają cerę, stąd tak ważne jest jej wcześniejsze nawilżenie. W ten sposób unikniesz podrażnień i uczucia „ciągnięcia” skóry w wyniku nałożenia na nią warstwy kosmetyków do makijażu. Z drugiej strony dogłębne nawilżenie skóry pomaga kontrolować wydzielanie sebum.

  • Dokładnie oczyść skórę twarzy stosując do tego wodę z dodatkiem delikatnego mydła.
  • Następnie wysusz skórę. Pamiętaj, by nie pocierać jej ręcznikiem, lecz tylko delikatnie go przyłożyć.
  • Wklep w cerę oraz skórę szyi i dekoltu niewielką ilość mleczka nawilżającego.
  • Odczekaj kilkanaście minut, aby mleczko dokładnie wniknęło w naskórek. Po tym czasie będziesz gotowa na nałożenie bazy.

2. Nałóż bazę pod makijaż

Czysta i dobrze nawilżona skóra jest gotowa na nałożenie na nią bazy pod makijaż. Postaraj się poprawnie dobrać ton odpowiedni do karnacji twojej cery. Jeśli kupisz zbyt ciemny podkład, twarz będzie wyglądała nienaturalnie w stosunku do reszty twarzy, z kolei zbyt jasny podkład sprawi, że cera będzie blada i apatyczna.

W razie potrzeby poproś sprzedawcę o pomoc w doborze koloru podkładu.

Możesz również wykonać mieszankę ciemnego podkładu z jasnym – w ten sposób jesteś w stanie otrzymać idealny dla swojej cery odcień. Jak należy robić tego typu eksperymenty?

  • Na wewnętrzną stronę nadgarstka (tam, gdzie skóra jest jasna i delikatna) nanieś niewielką ilość jasnego podkładu. Następnie dodaj do niego kroplę ciemnego odcienia i dokładnie wetrzyj w skórę, mieszając obydwa tony.
  • Stopniowo dodając ciemniejszy kolor, w końcu uzyskasz idealny dla swojej cery odcień.
  • Kiedy już go uzyskasz, nałóż podkład opuszkami palców na skórę twarzy. Początkowo nanieś kilka punktów, po czym rozetrzyj je na całą twarz i szyję.

3. Usuń cienie pod oczami

Po nałożeniu bazy pod makijaż bądź podkładu przychodzi czas na zastosowanie specjalnego korektora, który znakomicie zatuszuje cienie pod oczami oraz wszelkiego rodzaju niedoskonałości skóry.

Oczyszczanie twarzy

Dobrze dobrany korektor powinien być o jeden ton jaśniejszy niż podkład. Nanoś go na skórę opuszkami palców i delikatnie rozprowadź po obszarach, których wygląd pragniesz nieco „poprawić”.

4. Utrwal makijaż pudrem

Na zakończenie należy utrwalić podkład, nakładając na niego ciekną warstwę pudru. Do wyboru mamy tu dość szeroki wachlarz – od pudrów prasowanych po sypkie. Możesz nakładać go za pomocą pędzla lub specjalnej, miękkiej gąbeczki do pudru. Sekret udanego utrwalenia polega na aplikacji pudru kolistymi ruchami, tak aby ten doskonale stopił się z podkładem i cerą.

5. Czas na oczy

W okolicach oczu należy skupić się na kilku bardzo ważnych elementach, od których w dużej mierze będzie zależał efekt końcowy całego makijażu.

Naturalny makijaż
  • Brwi – są niczym obramowanie twojej twarzy. Podkreśl je cieniami lub specjalną kredką do brwi w odcieniu o jeden ton jaśniejszym niż twoje włosy. Postaraj się uzyskać tak zwany rozmazany efekt.
  • Powieki – Jeśli chcesz, by twój makijaż wyglądał naturalnie i subtelnie, wybieraj cienie do powiek w kolorach ziemi. Nakładaj je za pomocą specjalnej gąbeczki lub opuszkami palców. Rozprowadź równomiernie po całej powiece.
  • Zewnętrzne koniuszki powiek – zaakcentuj je nieco ciemniejszym odcieniem (szarym lub brązem). W ten sposób nadasz swojemu spojrzeniu więcej „głębi”.
  • Czarna kreska na powiece – bez wątpienia najtrudniejszy manewr podczas codziennego wykonywania makijażu, zwłaszcza dla początkujących. Zaopatrz się w czarny tusz do malowania kresek, czyli eyeliner. Aby uzyskać idealnie prostą kreskę, potrzeba sporej praktyki. Na początek dobrym rozwiązaniem może okazać się tradycyjna kredka do oczu – jest łatwiejsza w użyciu i równie efektownie podkreśla spojrzenie.
  • Rzęsy – kup dobry tusz do rzęs. W zależności od indywidualnych upodobań możesz wybrać tradycyjny lub wodoodporny. Następnie delikatnie wytuszuj rzęsy na całej ich długości. Dzięki tuszowi zyskają one kuszącą gęstość oraz sprawią, że twoje spojrzenie będzie głębokie i zmysłowe.

6. Zarumień nieco policzki

Róż do policzków służy do nadawania naturalnego rumieńca naszej twarzy. Doskonale ociepla on makijaż zwłaszcza u osób, których cera na co dzień jest nieco blada. Wraz z delikatnym różem do policzków kup sobie gruby pędzel – to właśnie nim będziesz malować swój rumieniec.

Jak prawidłowo wyznaczyć miejsce, które należy zaakcentować różem? Pomogą ci w tym grymasy twarzy. Zastosuj ten, który najbardziej ci odpowiada.

  • Wykrzywiasz twarz w tak zwany rybi pyszczek, czyli głęboko wciągasz policzki i pokrywasz różem formujące się w nich zagłębienia. Doskonale sprawdza się w tym przypadku również technika „picia przez słomkę”.
  • Uśmiechnij się szeroko do swojego odbicia w lustrze i podkreśl różem części policzków, które wraz z uśmiechem uniosły się ku górze.

7. Na koniec podkreśl usta

Ostatnim krokiem w wykonaniu codziennego makijażu jest podkreślenie ust, aby wyglądały one bardziej kusząco i pięknie. Jeśli chcesz uzyskać efekt naturalnego makijażu, stosuj jasne i delikatne kolory. Usta będą wówczas wyglądały świeżo i naturalnie.

Nawilżone usta

Zamiast pomadki możesz również użyć błyszczyka (przezroczystego lub w delikatnym kolorze), który sprawi, że usta będą wyglądały bardzo soczyście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.