Magnez – dowiedz się dlaczego jest niezbędny dla Twojego mózgu

· Styczeń 2, 2018
Czy wiesz, że magnez może pomóc poprawić twoje zdolności umysłowe? Co więcej, może również pomóc Twojemu ciału radzić sobie ze stresem.

Magnez jest jednym z najważniejszych składników odżywczych, który ostatnio przykuwa uwagę wszystkich. Ten wielofunkcyjny minerał wydaje się być kluczem do naszego dobrego samopoczucia.

Nie jest to przesada, biorąc pod uwagę, że magnez ma niezastąpione znaczenie w znacznej ilości reakcji biochemicznych w ludzkim ciele. Dzięki temu minerałowi, organizm wykonuje 300 procesów enzymatycznych, w tym ten szczególnie ważny: produkcję energii.

Co by było, gdybyśmy powiedzieli Ci, że ten minerał jest również kluczem do twojego zdrowia psychicznego?

Jest to bez wątpienia ważna informacja, która jest poparta konkretnymi przykładami: m. in. pacjenci z zaawansowaną depresją, odczuli znaczną poprawę po stosowaniu suplementów na bazie magnezu.

Również ci, którzy cierpią z powodu stanów lękowych, zaburzeń nastroju, drgawek, ataksji lub epizodów psychozy, zauważyli, że ich jakość życia wzrasta do punktu, w którym zwiększa się prawdopodobieństwo odzyskania zdrowia.

Dzisiaj w tym artykule chcemy wyjaśnić, w jaki sposób magnez może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne. I jak może poprawić Twoje samopoczucie i zdolności umysłowe.

Magnez pozwoli Ci zwiększyć możliwości umysłowe

1. Poprawa pamięci

Klucz jako symbol pamięci

Często słyszy się, że połowa populacji w krajach uprzemysłowionych nie spożywa minimalnej wymaganej ilości magnezu.

 • Taki deficyt ma znaczenie, gdy osiągniemy wiek średni. Na tym etapie życia wiele naszych funkcji poznawczych zaczyna słabnąć.
 • Warto pamiętać, że magnez sprawia, iż ​​twoje synapsy, które znajdują się w hipokampie, są silniejsze. To jest część twojego mózgu, która pomaga Ci przechowywać pamięć długotrwałą
 • Jednocześnie, minerał ten pełni istotną funkcję w korze przedczołowej.
 • Dzięki magnezowi, Twój mózg może zapamiętać wspomnienia przechowywane w pamięci krótkotrwałej (np. gdzie zostawiłem klucz, wyłączyć piekarnik, kupić coś ważnego …)

Magnez wzmacnia również zakończenia nerwów synaptycznych, które są odpowiedzialne za przesyłanie i konsolidację informacji, pamięci i danych.

2. Magnez wpływa na zdolność uczenia się

Wielu z nas może pomyśleć, że umiejętność uczenia się zanika wraz z upływem czasu.

Jest oczywiste, że potencjał edukacyjny w wieku 70 lat nie jest równy dziecku w wieku 3 lat. Musimy jednak zobaczyć nasze mózgi takimi, jakimi naprawdę są: to organ o niesamowitej pojemności.

 • Jego plastyczność, możliwości tworzenia nowych połączeń nigdy się nie kończą. Innymi słowy, jeśli ćwiczymy i dbamy o mózg jak o mięśnie, gwarantujemy, że nawet w starszym wieku, będzie w doskonałej kondycji.
 • Jednym ze sposobów na utrzymanie mózgu w dobrej formie, jest spożywanie suplementów zawierających magnez.
 • Dzięki temu minerałowi możemy ułatwić komunikację komórkom nerwowym. Poprawiamy również nasze wspomnienia, nastrój i odbieranie nowych informacji.

3. Pomaga zredukować stres

Zestresowana kobieta

Kiedy cierpimy na stres, w organizmie dochodzi do nadmiernej produkcji kortyzolu. Ten nadmiar uszkadza strukturę mózgu w bardzo konkretny sposób: hipokamp. To uszkodzenie sprawia, że tracimy pamięć. Utrudnia nam to koncentrację i wzmacnia negatywne emocje.

Warto więc wiedzieć, że magnez wpływa na naszą gospodarkę hormonalną, obniżając poziom kortyzolu i kontrolując reakcję na stres.

W tym samym czasie magnez może działać jako bariera krew-mózg. Innymi słowy, przeszkadza to w dostaniu się hormonów stresu do mózgu. Bez wątpienia jest to coś fantastycznego.

4. Magnez może uchronić od choroby Alzheimera

Sam magnez bezpośrednio nie może powstrzymać choroby przed pojawieniem się u poszczególnych osób.

 • Może jednak działać jako obrońca, zmniejszając w znacznym stopniu ryzyko jego rozwoju.
 • Ten minerał zapobiega m.in. gromadzeniu się blaszek amyloidowych w hipokampie mózgu.
 • Zmniejsza także ich obecność w korze przedczołowej.

Warto wziąć te dane pod uwagę i wzbogacić naszą dietę w suplementy, które pokryją ewentualne niedobory tego składnika.

5. Magnez zmniejsza uczucie lęku i pozwala zachować równowagę

Kobieta odczuwa niepokój

Wszystkim nam zdarzało się mieć czasem wrażenie, że nasz umysł jest szybszy od samego płynącego czasu.  Czujemy, ż e wszystko dzieje się w nienaturalnie szybkim tempie i każdy bodziec, każde wydarzenie, które „wyskakuje” na nas, sprawia, że ​​tracimy kontrolę.

 • Wszystko nas dotyka, czujemy nerwowość, bezsenność i mamy uczucie ogólnego przytłoczenia.
 • Tym stanom lękowym można zapobiegać, skupiając się na lepszej organizacji życia codziennego. Można temu zapobiec, dbając również o nasz poziom magnezu.
 • Nie możemy zapomnieć, że magnez jest najważniejszym składnikiem naszych komórek. Dzieje się tak dlatego, że działa on jak „paliwo” dla procesów biologicznych, przez które przechodzą.
 • Organem, który zużywa najwięcej energii, jest mózg, przez co potrzebuje dużych dawek magnezu.
 • Jeśli cierpimy na stany lękowe, dieta bogata w magnez jest najlepszym sposobem, aby poprawić naszą kondycję.
 • Innymi słowy, musimy spożywać pokarmy bogate w ten minerał. Warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia jaki rodzaj diety będzie dla nas najodpowiedniejszy, jakie stosować suplementy i w jakich dawkach.

Z upływem czasu, powoli zaczniesz zauważać poprawę, napięcie mięśniowe zniknie, a Twoja koncentracja znacznie wzrośnie.