Chlorek magnezu i jego niesamowite właściwości

Oprócz tego, że jest niezbędny do przyswajania wapnia, chlorek magnezu pomaga zwalczyć przemęczenie i złagodzić symptomy związane ze stanami depresyjnymi.
Chlorek magnezu i jego niesamowite właściwości

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chlorek magnezu jest związkiem o wspaniałych właściwościach. Ceniony ze względu na jego wpływ na naszą witalność: pomaga zapobiec chorobom i przedwczesnemu starzeniu się.

Magnez jest minerałem powszechnie obecnym w naturze. Bierze też czynny udział w około 300 procesach biochemicznych, które na co dzień zachodzą w naszym organizmie. Aktywuje witaminy, enzymy i przeciwciała, które wzmacniają nasz układ odpornościowy.

Stymuluje też produkcję energii w komórkach, wpływając na pracę umysłu i systemu nerwowego.

Jest wiele powodów, dla których należy wziąć pod uwagę chlorek magnezu. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Chlorek magnezu a wapń

Większość specjalistów zwraca uwagę na to, jak ważny jest wapń w naszym organizmie. Niewielu jednak mówi o roli magnezu. Chociaż wapń i magnez pracują razem, wpływają na nasz metabolizm w zupełnie inny sposób.

Kości i ubytek tkanki

Jeżeli poziom magnezu spada, poziom wapnia musi wzrosnąć, żeby móc zachować równowagę. I skąd nasz organizm bierze ten wapń? To jest właśnie duży problem: z kości i z zębów, znacznie je osłabiając.

Dlatego też tak istotne jest uzupełnianie niedoborów magnezu. Trzeba zadbać o to, żeby istniała równowaga pomiędzy obydwoma składnikami.

Przeczytaj również: Czym grozi niedobór wapnia?

Poprawia zdrowie naszych nerek

Chlorek magnezu optymizuje i aktywuje pracę nerek. Odpowiedni poziom magnezu pomaga wyeliminować związki kwasowe, które gromadzą się w tym narządzie.

Chlorek magnezu pomaga kontrolować zmęczenie

Chlorek magnezu wpływa też na objawy zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jego efekty przyspieszają naprawę włókien mięśniowych, a także zapobiegają skurczom.

Kobieta zasłania oczy ręką

Chlorek magnezu zalecany jest zwłaszcza osobom, które regularnie uprawiają sporty. Wzmacnia nie tylko ich mięśnie, ale też kości.

Redukuje poziom cholesterolu

Chlorek magnezu redukuje poziom tego “złego” cholesterolu (LDL). Sprawia, że możemy cieszyć się zdrowym sercem i sprawnym układem krążenia.

Chlorek magnezu oczyszcza krew

Chlorek magnezu świetnie oczyszcza naszą krew, eliminując niebezpieczne toksyny. Dzięki temu poziom pH jest zrównoważony, co zmniejsza ryzyko zachorowań na wiele rożnych przypadłości.

Równowaga emocjonalna

Żeby usprawnić pracę naszego mózgu, w tym neuroprzekaźników, chlorek magnezu jest idealnym sprzymierzeńcem.

Smutna dziewczynka

Pomaga zapobiec między innymi stanom depresyjnym, zwalcza nadmiar stresu, a także łagodzi wewnętrzny niepokój.

Dba o kości i chroni przed artretyzmem

Bardzo często naszym kościom brakuje wapnia, co może prowadzić do całkiem poważnych dolegliwości, takich jak artretyzm. Magnez wspiera bowiem zdrowie układu kostnego, w tym także zębów.

Przygotowanie i dawkowanie

Istnieje kilka sposobów na przyswojenie odpowiedniej ilości chlorku magnezu:

Chlorek magnezu w kryształkach
  • W sklepach zielarskich sprzedaje się go w formie kryształków, do przygotowania w domu.
  • Można go kupić także w tabletkach lub w kapsułkach.
  • Jest też obecny w niektórych produktach spożywczych.

Co zrobić z kupionymi kryształkami?

Nie ma nic prostszego. Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły.

Składniki

  • 30 g skrystalizowanego chlorku magnezu
  • 1 litr wody.

Przygotowanie

  • Najpierw należy zagotować wodę, trochę ostudzić, a następnie przelać do szklanego naczynia. Teraz rozpuszczamy kryształki, mieszamy i przechowujemy pod przykryciem.

Co z dawkowaniem?

Jego spożycie zaleca się osobom po 35. roku życia (można zacząć wcześniej). Maksymalna dawka to 3 łyżki stołowe dziennie.

Możesz też wykorzystać go do użytku zewnętrznego, ponieważ szybko wchłania się poprzez pory skóry.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.