Czy łuszczyca jest możliwa do wyleczenia?

Czy łuszczyca jest możliwa do wyleczenia?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wspomniana w tytule naszego artykułu choroba skóry, jaką jest łuszczyca dotyka o wiele większą liczbę osób, niż możemy się spodziewać. Zarówno mężczyzn i kobiet.

I chociaż lekarze twierdzą, że nie ma na nią żadnego lekarstwa, to jednak istnieje wiele czynników, dzięki którym łuszczyca może być kontrolowana w pełni naturalnymi sposobami.

Dowiedz się z naszego artykułu, jak dieta i kilka domowych metod może mieć korzystny wpływ na hamowanie rozwoju tej choroby i jej objawów.

Łuszczyca – czym się przejawia?

Czy łuszczyca jest możliwa do wyleczenia? Łuszczyca to chorobą skóry wywołującą łuszczenie i stany zapalne skóry. Ma ona ma czerwone plamy i łuszczy się w niektórych rejonach ciała.

Choroba skóry - łuszczyca

Osoby chorujące na łuszczycę cierpią na przedwczesne odnawianie się komórek skóry. Głównie zjawisko to występuje na łokciach, kolanach, na owłosionej części skóry głowy, na twarzy lub na spodzie stóp. Ale może także wystąpić w każdym innym miejscu na ciele, wywołując uporczywe swędzenie.

Łuszczyca jest bardzo powszechnie spotykana zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Zazwyczaj pojawia się między 15 lat a 35 rokiem życia. Choroba ta jest związana z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Ale istnieje także wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój stanu chorobowego. Są to stres, zmiany klimatu i różnego rodzaju diety.

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy wszystkie czynniki, na które możemy mieć wpływ. Pozwoli złagodzić objawy tej choroby lub nawet doprowadzić do jej wyleczenia w sposób całkowicie naturalny, bez przyjmowania leków.

Odpowiednio dobrana dieta w łuszczycy

Organizm każdej osoby funkcjonuje w nieco inny sposób. To oznacza, że nie wszystkie diety działają tak samo skutecznie w każdym przypadku. Jeśli wystąpiła u Ciebie łuszczyca, to całkiem możliwe jest to, że masz nietolerancję na określony rodzaj pożywienia, o której nawet wcześniej nie wiedziałeś.

Chleb pełnoziarnisty

Do najczęstszych rodzajów należy nietolerancja glutenu i laktozy. Ale radzimy zwrócić uwagę na to, jak wpływa na Ciebie każda zmiana w standardowej diecie. Czy to w postaci dodania lub też wyeliminowania określonych składników codziennego pożywienia.

Oczyszczanie skóry od wewnątrz

Ponieważ łuszczyca jest chorobą, która bezpośrednio wpływa na komórki skóry, naturalna metoda jej leczenia powinna rozpocząć się od pełnego oczyszczenia wszystkich narządów wewnętrznych, które biorą udział w realizowaniu procesów detoksykacji organizmu.

Napój z ogórka i mięty

Jeśli zadbasz uprzednio o swoją wątrobę, nerki i jelita, to skóra będzie mniej obciążona, co pozwoli jej na powrót do stanu równowagi. Aby osiągnąć ten cel sugerujemy dodać do swojej diety elementy detoksykacyjne w postaci soków i koktajli naturalnego pochodzenia.

Kąpiele błotne

Jeden z najstarszych i najbardziej skutecznych środków dla skóry to odpowiedni rodzaj błota lub glinki, wykazujących korzystne właściwości zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Możesz zastosować miejscowe okłady z gliny na skórę. Zastosuj je w miejscach, w których łuszczyca wykazuje się największym nasileniem. Aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu skóry, nie należy mieszać glinki z wodą. Zamiast tego połącz ją z jogurtem, a tak uzyskaną mieszaninę nałóż na chore miejsce.

Aby przygotować okład, nie powinieneś korzystać z żadnych narzędzi lub naczyń wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu. Zamiast tego weź te wykonane z drewna lub szkła. Będziesz musiał nałożyć okład na około 20 do 30 minut. Następnie spłucz skórę letnią wodą.

Możesz korzystać z tych okładów co najmniej raz w tygodniu. A gdy łuszczyca  nasili się w znacznym stopniu, zastosuj je raz na dwa dni.

Napary i kąpiele z użyciem lukrecji

Lukrecja jest znana również jako naturalne źródło kortyzonu. Jej korzystne właściwości wynikają z zawartości niektórych istotnych składników blokujących rozpad kortyzonu w naszym organizmie, a tym samym przedłużających życie.

Lukrecja

A oprócz, że wpływa na długość naszego życia – lukrecja zawiera także liczne związki przeciwzapalne, które są doskonałym lekarstwem na wszelkiego rodzaju stany zapalne wywoływane przez, różnego rodzaju choroby. Między innymi takie, jak łuszczyca.

Aby wykorzystać jej cenne właściwości, możesz przygotować sobie kąpiel lub napar z lukrecji lub po prostu regularnie ją spożywać. Należy pamiętać przy tym o tym, że lukrecja nieznacznie podnosi ciśnienie krwi. To oznacza, że osoby z nadciśnieniem tętniczym nie powinny spożywać jej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Maseczka z marchewki

Innym sposobem na złagodzenie nagłego wystąpienia wielu chorób skóry, wśród których łuszczyca jest jedną z bardziej uciążliwych może być przygotowanie sobie maseczki z marchwi. Można ją nałożyć bezpośrednio na skórę i pozostawić ją tam na około 20 minut.

Marchew jest bogata w beta karoten, który jest niezbędnym elementem dla zdrowia skóry.

Możesz stosować tę maseczkę naprzemiennie z okładami z glinki lub kąpielami błotnymi.

Słońce i morska woda

Wiele osób, których dopadła łuszczyca zauważyło, że w okresie letnim stan ich skóry ulega wyraźnej poprawie. Zwłaszcza jeśli spędzają one sporo czasu na plaży.

Z tego też powodu ważne jest, aby spróbować zachować taki nawyk przez cały rok. Czyli pamiętać o regularnym wystawianiu skóry na działanie słońca. Najlepiej każdego dnia przez krótki czas oraz w godzinach, w których ryzyko poparzenia słonecznego jest najmniejsze.

Jeśli nie mieszkasz na tyle blisko morskiego wybrzeża, aby codziennie je odwiedzać, możesz po prostu kupić morską wodę lub nabrać jej trochę do butelek będąc na plaży. Możesz wtedy nanieść ją bezpośrednio na skórę za pomocą zwykłego rozpylacza.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów asimulator, chotda oraz chiot’s run.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pasqualini, Rodolfo Q., and Hans Selye. Stress: enfermedades de adaptación. ACTH y cortisona. El Ateneo, 1952.
  • Pibernat, Miquel Ribera, et al. “Impacto de la psoriasis en la calidad de vida del paciente español.” Piel 19.5 (2004): 242-249.
  • Puig-Sanz, L. “La psoriasis,¿ una enfermedad sistémica?.” Actas dermo-sifiliograficas 98.6 (2007): 396-402.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.