Ludzie, którzy ranią - nie trać na nich czasu

Jeżeli przedkładasz na pierwsze miejsce siebie samą, poszukujesz własnego dobrobytu i szczęścia, wcale nie oznacza to, że jesteś samolubna. Zwłaszcza, jeśli robisz to, by odsunąć się od osób, które sprawiają Ci ból. 
Ludzie, którzy ranią - nie trać na nich czasu

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2019

Ludzie i rzeczy, które sprawiają Ci ból, mogą dokonać w Tobie trwałych zmian. Mogą odciągnąć Cię od tego, kim naprawdę jesteś: silną, odważną i obdarzoną wolnością osobą, która zasługuje na to, by być szczęśliwa.

Oczywiście, wszyscy wiemy, że nie jest łatwo z dnia na dzień uciec lub zerwać relację z kimś lub czymś, co emocjonalnie nas wyniszcza. Przez większość czasu, gdy myślisz o uciekaniu przed czymś lub przed kimś, przychodzi Ci na myśl zagrożenie fizyczne – nóż albo ciemna, opuszczona alejka…

Natychmiastową reakcją Twojego mózgu jest rozpoznać ten typ zagrożeń i wywołać reakcję: walkę lub ucieczkę. Jednak praktycznie wszyscy są zgodni co do jednego: nie wszystkie zagrożenia są tak oczywiste i łatwe do rozpoznania. Tym trudniej czasem przekonać samą siebie, żeby się wycofać i uciec.

Ludzie to istoty społeczne, które nawiązują przyjaźnie, związki, partnerstwo i inne więzi z osobami, które czasem mogą ranić.

A co zrobić w sytuacji, gdy “czynnikiem” sprawiającym Ci ból jest członek Twojej rodziny, czy nawet Twój własny partner?

Ludzie, którzy Cię ranią, nie zasługują na Ciebie

Ludzie, którzy Cię ranią, nie zasługują na Ciebi e”. Jasne, łatwo powiedzieć. W głębi serca i duszy wiesz tak naprawdę, że osoba, która niszczy Twoje poczucie własnej wartości i nie okazuje Ci szacunku, tak naprawdę Cię nie kocha. Ale jak przekonać samą siebie, by uznać ten fakt? I jak na to zareagować?

Kobieta

Polecamy też przeczytać artykuł: Toksyczne emocje – 7 sygnałów

Ludzie, którzy ranią innych to typ osób dbających jedynie o siebie

Gdy mowa o osobach, które ranią innych, prawdopodobnie pierwsza rzecz, jaka przychodzi Ci do głowy to przemoc fizyczna.

Owszem, smutną rzeczywistością jest fakt, że przemoc utrzymuje się nie znając granic kulturowych i klasowych. Istnieje jednak pewien ukryty, zawoalowany i cichy rodzaj przemocy, który jest równie – o ile nie bardziej – szkodliwy.

  • Istnieją ludzie, którzy nie potrafią odczuwać empatii w stosunku do drugich, przez co nie są też w stanie budować związków opartych na wzajemnym szacunku.
  • Ludzie, którzy będąc w związku zawsze przedkładają potrzeby własne nad partnera, również należą do bardzo destrukcyjnej grupy osób.
  • Samolubstwo i brak umiejętności budowania więzi opartych na zrozumieniu, zaufaniu, czy szacunku to niewątpliwie cechy charakteru mogące wyrządzić drugiej osobie dużą krzywdę.

Słowa mogą druzgotać

Czasem nie chodzi nawet o to, co się do Ciebie mówi, tylko jak się to robi. Mówienie pogardliwym tonem, podnoszenie głosu, czy sarkazm, mają druzgoczący wpływ na Twoje poczucie własnej wartości.

  • Wychowanie w atmosferze pozbawionej odpowiedniej komunikacji lub wychowanie tak zwaną “twardą ręką” podkopuje u dziecka poczucie własnej wartości i pozbawia go poczucia bezpieczeństwa.
  • Sposób, w jaki ktoś zachowuje się w związku, ton głosu, jakiego używa i sposób, w jaki przedstawia swój punkt widzenia bardzo dużo ujawnia o tym, jakim jest on człowiekiem.
Kobieta, ludzie, którzy nas ranią

Ludzie, którzy Cię ranią i rzeczy, które sprawiają Ci ból – naucz się przed nimi bronić

Prawdziwym problemem, o którym wspomniano już wcześniej w tym artykule jest fakt, że ludzie znacznie częściej reagują na niebezpieczeństwa fizyczne, nie zauważając przy tym zagrożeń emocjonalnych, które mogą zniszczyć ich samoocenę.

Szkody większe, niż ktokolwiek inny, jest w stanie nam wyrządzić członek naszej rodziny bądź osoba z kręgu najbliższych przyjaciół. Co możesz zrobić, jeśli Twój rodzic, partner lub najlepszy przyjaciel nie okazuje Ci szacunku bądź szantażuje Cię emocjonalnie?

  • Nie bój się ustanawiać jasnych granic i mówić: “NIE” rzeczom, które Cię ranią i sprawiają Ci ból.
  • Powiedzenie: “Nie” nie świadczy wcale o samolubstwie. Jest to raczej sposób na nacechowane szacunkiem zaznaczenie swojego ja. Ludzie dookoła Ciebie widzą wtedy, że zasługujesz na to, by brać Twoje zdanie pod uwagę. Dajesz im do zrozumienia, że pewne rzeczy Cię ranią i nie odpowiadają Ci.
  • Ważne jest to, jak reaguje dana osoba, gdy już zaznaczysz swoje zdanie. Jeżeli zauważysz, że nic się tak naprawdę nie zmieniło i człowiek ten nadal zachowuje się tak samo, czas podjąć decyzję. Ktoś, kto rozmyślnie Cię rani, nie zasługuje na Ciebie.
  • Musisz zrozumieć jedną rzecz: Jest niewykonalne zadowolić wszystkich. Jeżeli usiłujesz uszczęśliwić wszystkich ludzi, jakich tylko napotykasz w swoim życiu, stawiasz sobie cel niewykonalny, który tylko Cię unieszczęśliwi.
  • Musisz nauczyć się ustalać w swoim życiu priorytety. Najważniejszym z nich powinnaś  być Ty sama. Jeżeli kochasz i szanujesz samą siebie, nie pozwolisz innym, by Cię ranili.
  • Najważniejsze związki w Twoim życiu, o które powinnaś dbać to takie, które pozwalają Ci być zawsze sobą. Związki, w których panuje atmosfera przepełniona szacunkiem, miłością i zrozumieniem.
Kobieta z kwiatem

Podsumowanie

A co z ludźmi, którzy Cię nie szanują? Jedyne, na co zasługują to to, żebyś się od nich odsunęła. Zyskasz dzięki temu przestrzeń do rozwinięcia lepszej równowagi emocjonalnej i uchronisz samą siebie. Trzymaj się od takich osób z daleka lub możliwie ogranicz kontakty.

I pamiętaj, że ustanawianie zdrowych granic, by się chronić nie czyni z Ciebie złego człowieka.

Tak jak każdy inny, masz w sobie siłę, odpowiedzialność i prawo, by szukać własnego szczęścia. Nie marnuj więc czasu na osoby, które Cię ranią, nie cenią Twoich wartości i wkraczają na Twoje terytorium.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.