Stany lękowe - 4 techniki, by skutecznie je pokonać

Stany lękowe to naturalna odpowiedź naszego organizmu na sytuacje stwarzające ryzyko. Dlatego też w dużej mierze od nas samych będzie zależało to, czy dobrze sobie z nimi poradzimy czy też pozwolimy, żeby lęk nami zawładnął.
Stany lękowe - 4 techniki, by skutecznie je pokonać

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Stany lękowe to jedna z najczęściej występujących w XXI wieku dolegliwości. Stanowi najczęstszą przyczynę wizyt u lekarzy i terapeutów.

Na samym początku trzeba zaznaczyć jasno, że nie istnieje jakieś cudowne remedium na stany lękowe. Nie jest tak, że znikną one z dnia na dzień. Istnieją jednak techniki pozwalające zwalczyć je stopniowo i zmniejszyć ich negatywny wpływ na nasze codzienne życie.

Pierwszym krokiem prowadzącym ku temu, by stany lękowe przeszły do przeszłości jest bliższe przyjrzenie się im i poznanie ich mechanizmów. W tym artykule opowiemy Ci, w jaki sposób.

Czym są stany lękowe?

Bez wdawania się w techniczne szczegóły, stany lękowe polegają na odczuwaniu niepokoju, który może pojawić się w dowolnym momencie naszego życia.

Przypomina to nieco stan pobudzenia, w którym ktoś spodziewa się nadejścia negatywnych wydarzeń.

Nic, co zrobi zdaje się pomagać. Pojawia się tachykardia, pocenie, bądź bezsenność. Co więcej, bardzo trudno jest wyjaśnić innym osobom znajdującym się w otoczeniu, co tak naprawdę się stało. Osoba dotknięta przez stany lękowe nie jest też w stanie z wyprzedzeniem ustalić, kiedy znów pojawią się nieprzyjemne objawy.

Mężczyzna odczuwa lęk

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Atak paniki i jego społeczny zupełny brak zrozumienia

Jak wyjaśniają znawcy, stany te mogą przybierać rozmaite formy.

Niepokój wczesny

Pojawia się w pierwszych latach życia młodego człowieka i bardzo szybko staje się nieodłączną częścią jego osobowości.

Człowiek z tego rodzaju niepokojem zazwyczaj reaguje impulsywnie i bez przemyślenia. Bardzo trudno jest mu się zrelaksować i ekscytuje się zbyt szybko, czasem wręcz bezpodstawnie. Nie wie, jak żyć bez uczucia niepokoju, ponieważ towarzyszy mu on od bardzo długiego czasu.

Niepokój nabyty

Pojawia się wskutek jakiegoś konkretnego wydarzenia lub wypadku u osoby, która nigdy wcześniej nie cierpiała na tego typu zaburzenia albo przynajmniej nie przybierały one rozmiarów zakrawających na poważny problem.

Ter rodzaj niepokoju pojawia się, ponieważ zdaniem osoby dotkniętej (czy też jej podświadomości) nie ma innego narzędzia umożliwiającego rozwiązanie problemu. Stanowi to rodzaj reakcji człowieka, a nie jego tendencji ogólnie rzecz biorąc.

Kobieta za szybą stany lękowe

Stany lękowe w obydwu tych formach mogą pojawić się u tego samego człowieka. Może nasuwa Ci się pytanie: “Dlaczego?”. Otóż istnieją ludzie zaniepokojeni “z natury”, ale – poddani pewnym negatywnym zdarzeniom – czują zwiększenie się objawów i nie są w stanie tego dłużej kontrolować.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Twoje ciało – sprzymierzeniec w walce ze strachem

Stany lękowe – jak je zmniejszyć nie sięgając po lekarstwa?

Wiele osób, gdy pojawiają się u nich stany lękowe, stara się zmniejszać swoje dolegliwości sięgając po metody naturalne. Ludzie tacy postanawiają nie korzystać z lekarstw przepisanych przez psychiatrę, ponieważ obawiają się uzależnienia przy coraz mniej zauważalnych pozytywnych efektach przyjmowania leków.

Dobre wieści są takie, że istnieją bardzo interesujące techniki, które zaleca się osobom cierpiącym na te dolegliwości.

Naprawdę warto spróbować!

Zrozum mechanizm

Stany lękowe można kontrolować tylko wtedy, gdy się je pozna. Należy wiedzieć przede wszystkim, z czym mamy do czynienia – jest to nieświadoma odpowiedź mająca na celu umożliwienie nam przetrwania, gdy nasz umysł uważa coś za niebezpieczne.

Z mózgiem powiązane są pewne reakcje fizyczne, mające na celu udzielenie nam pomocy w wyjściu z rzekomo zagrażającej nam sytuacji. Patrząc na to z tego punktu widzenia, krok po kroku, racjonalizując, możemy pozbyć się niepokoju i zmniejszyć stany lękowe.

W taki sposób nie tylko stawiamy czoła naszym problemom, ale też odbieramy znaczenie temu, co dzieje się dookoła nas. Jeżeli z kolei boimy się stanów lękowych, tylko je zwiększamy.

Dlatego właśnie to takie ważne, by wykryć objawy, gdy tylko się pojawiają.

Kobieta martwi się opłatami

Nie wywieraj na siebie presji

Jedną z najważniejszych cech stanów lękowych jest to, że wywołują w nas ciągły pośpiech i działanie pod presją. Człowiek zaniepokojony nie jest w stanie ustać w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Całkiem możliwe też, że stara się wykonać wiele zadań w jednym czasie.

Przygotowuje kolację, wysyła wiadomości do znajomych, przegląda zadania domowe dzieci i wstawia pranie  w tym samym momencie. W biurze ma zawsze otwartych mnóstwo okien w przeglądarce internetowej, setki czynności zapisanych w kalendarzu, a dodatkowo zajmuje się również zadaniami innych ludzi. To tylko kilka cech charakterystycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Życie to nie tylko praca – Nie marnuj go

Aby zmusić mózg do wypoczynku i wskazać mu, że czas na przerwę, należy przede wszystkim zmniejszyć ilość wykonywanych zadań.

Może to zacząć się od małych kroków: chodzić wolniej, segregować zadania według ich ważności, odpoczywać pięć minut w ciągu dnia, ucinać sobie popołudniową drzemkę i nie przeładowywać swojego kalendarza zadaniami. To tylko kilka przykładów sposobów, w jakie można zmniejszyć odczuwany stres.

Oddychaj

Wiele osób dotkniętych przez stany lękowe nie rozumie polecenia, by “oddychać”. Wydaje nam się, że mamy tu do czynienia z czynnością mechaniczną i zupełnie nieświadomą.

Okazuje się jednak, że pewne formy oddychania oferują nam liczne korzyści znacznie wykraczające poza zwykłe dotlenianie organizmu. Powolne i głębokie oddychanie pomaga nam zrelaksować się i przejąć kontrolę nad dowolną sytuacją.

Gdy pojawia się stan lękowy, najlepsze, co możemy zrobić to zamknąć oczy i oddychać najwolniej jak tylko umiemy, myśląc jedynie o płucach wypełniających się powietrzem. W taki sposób zrównoważysz swój umysł i odzyskasz energię, aby dalej zajmować się tym, co masz do zrobienia.

Kobieta na plaży relaks na stany lękowe

Doskonałą techniką jest również medytacja. Pomaga ona odzyskać harmonię zwłaszcza osobom, które mieszkają w dużych miastach i nie mają możliwości szybkiej ucieczki na łono natury.

Medytacja to nie tylko siedzenie w pozycji kwiatu lotosa z zamkniętymi oczami. Jest to sposób na rozwój duchowy i stanie się lepszym człowiekiem. Uważa się, że 30 do 40 minut medytacji dziennie wystarczy, by zmniejszyć poziom stresu i oddalić od siebie stany lękowe.

Jak gdyby tego było mało, istnieją jeszcze inne ćwiczenia rozluźniające wskazane zwłaszcza dla osób cierpiących na lęk i niepokój. Niezależnie od tego, jaką technikę wybierzesz i wyćwiczysz, będzie dla Ciebie bardzo korzystna.

Zmień podejście do problemów

Gdy pojawiają się u Ciebie stany lękowe, być może nie jesteś w stanie na zimno przeanalizować i zapytać siebie, co tak naprawdę się z Tobą dzieje. Jedną z najlepszych strategii będzie zmiana punktu widzenia odnośnie przyczyny Twojego problemu.

Zamiast pozwolić, by władzę nad Tobą przejęły emocje, bądź impulsywne reakcje, zrób sobie przerwę. Zatrzymaj się na chwilę i przeanalizuj zdarzenie z bardziej racjonalnego punktu widzenia.

Możesz na przykład wyobrazić sobie, że masz do czynienia z cudzym problemem, a nie z własnym. Dzięki temu uda Ci się uzyskać bardziej obiektywny punkt widzenia. Prawdopodobnie uświadomisz sobie, że stany lękowe nie mają już nad Tobą władzy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martin, E. I., Ressler, K. J., Binder, E., & Nemeroff, C. B. (2009). The neurobiology of anxiety disorders: brain imaging, genetics, and psychoneuroendocrinology. Psychiatric Clinics, 32(3), 549-575.
  • Ries, F., Vázquez, C. C., Mesa, M. D. C. C., & Andrés, O. D. C. (2012). Relaciones entre ansiedad-rasgo y ansiedad-estado en competiciones deportivas. Cuadernos de psicología del deporte, 12(2), 9-16.
  • Dehghan-nayeri, N., & Adib-Hajbaghery, M. (2011). Effects of progressive relaxation on anxiety and quality of life in female students: a non-randomized controlled trial. Complementary Therapies in Medicine, 19(4), 194-200.
  • Chen, Y. F., Huang, X. Y., Chien, C. H., & Cheng, J. F. (2017). The effectiveness of diaphragmatic breathing relaxation training for reducing anxiety. Perspectives in psychiatric care, 53(4), 329-336.
  • Bystritsky, A., Khalsa, S. S., Cameron, M. E., & Schiffman, J. (2013). Current diagnosis and treatment of anxiety disorders. Pharmacy and Therapeutics, 38(1), 30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.