Leczenie zaparć bez środków przeczyszczających

Naturalne metody leczenia zaparć są często skuteczniejsze od środków farmakologicznych. Dowiedz się co zrobić by zwalczyć dyskomfort!
Leczenie zaparć bez środków przeczyszczających

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Leczenie zaparć bez używania środków przeczyszczających jest możliwe, ale taki proces będzie wymagał od Ciebie wprowadzenia pewnych zdrowych nawyków. Wiele osób cierpiących na zaparcia ma z nimi problem od wczesnych lat życia. Osoby te zawsze miały trudności z wypróżnianiem a ich proces trawienny po prostu trwa długo.

Zaparcia to także zespół objawów towarzyszących. Często występują wzdęcia, gazy i ogólny dyskomfort. Osobom dotkniętym zaparciami zazwyczaj trudno jest również wypróżnić się całkowicie. Czasem zaparcia występują razem z hemoroidami, spowodowanymi twardością stolca.

Sięgnięcie po środki przeczyszczające wydaje się więc oczywistym rozwiązaniem. Ale leczenie zaparć naturalnymi metodami jest także możliwe. Nieinwazyjne sposoby są często skuteczniejsze!

Po pierwsze: ćwiczenia!

Leczenie zaparć bez użycia środków przeczyszczających musi opierać się na regularnej aktywności fizycznej. Możesz w to wierzyć lub nie, ale ćwiczenia wpływają korzystnie na perystaltykę jelit. Kiedy się ruszasz, mięśnie podbrzusza przepychają stolec i sprawiają, że przesuwa się on w dół jelit. Wiele osób cierpiących na zaparcia ma problem z niedostateczną perystaltyką.

Co więcej, ćwiczenia wpływają korzystnie na nawodnienie organizmu. Wiele spośród osób, którym towarzyszą zaparcia nie pije wystarczającej ilości wody. Przez to stolec robi się jeszcze twardszy. Kiedy ćwiczysz, wzrasta pragnienie. Pijesz więcej, więc łatwiej jest Ci się wypróżnić.

Zacznij leczenie zaparć od wprowadzenia regularnych ćwiczeń.

Czy zauważyłaś kiedyś, że tuż po ćwiczeniach czujesz potrzebę pójścia do łazienki? Ten fakt może być zaskakujący dla osób, które borykają się z zaparciami. Osoby te odkryją, że dzięki aktywności fizycznej będą mogły załatwić swoje potrzeby fizjologiczne bez wysiłku.

To bardzo prosta metoda! Rozpocznij więc leczenie zaparć bez użycia środków przeczyszczających od wprowadzenia codziennej aktywności fizycznej.

Leczenie zaparć to również zmiany w diecie

Czy spożywasz wystarczająco dużo błonnika? Czy Twój jadłospis zawiera odpowiednio dużo warzy i owoców? A może Twoja dieta to głównie przetworzone produkty i gotowe dania? Te kwestie robią wielką różnicę. Jeśli dokuczają Ci zaparcia, na pewno widzisz także że jedzenie niezdrowej żywności tylko pogarsza sprawę.

A więc zamień fast food na warzywa i owoce. Dzięki temu poprawisz pracę jelit, co przełoży się na częstsze i łatwiejsze wypróżnianie. Zauważysz różnicę już pierwszego dnia!

Zwracaj też uwagę na lekarstwa, które przyjmujesz okazyjnie i na stałe, zwłaszcza jeśli masz problemy z tarczycą albo chorujesz na cukrzycę. Niektóre leki powodują zaparcia.

Trzymaj się planu

Jeśli chodzi o leczenie zaparć bez użycia środków przeczyszczających, to jedna z najlepszych możliwych porad. Oczywiście możesz odpowiedzieć: “A co jeśli nie czuję potrzeby pójścia do toalety”? Nie martw się. Idź wtedy, kiedy chcesz. Znajdź spokojny moment.

Często trzymanie się określonego harmonogramu nie sprawdza się u osób walczących z zaparciami. Osoby te muszą zazwyczaj odczekać chwilę przed pójściem do łazienki. Czasem muszą włożyć w wypróżnienie duży wysiłek. Najlepiej jest więc iść do toalety  nawet jeśli w tej chwili nie czujesz takiej potrzeby i spokojnie poczekać.

Wypracuj plan, który pozwoli Twojemu organizmowi pracować regularnie.

Chodzi o to, by wprowadzić plan do którego Twoje ciało się przyzwyczai i zacznie pracować według niego. Możesz ustalić, że idziesz do toalety przed śniadaniem lub po nim, albo tuż przed położeniem się spać. Wybierz najlepszy moment!

Odpowiednia pozycja

Współczesne zachodnie toalety nie sprzyjają przyjmowaniu odpowiedniej postury. Nie ułatwiają wypróżnienia i nie wspomagają ruchów stolca. Ale możesz sobie nieco pomóc. Umieść na przykład pod stopami niewielkie podwyższenie i pochyl się do przodu. Możesz także podnieść stopy do takiej pozycji, w jakiej byłyby gdybyś stała na palcach.

Takie ułożenie ciała jest bliższe kucaniu. A to właśnie kucanie sprzyja wypróżnieniu. Dlaczego? Dlatego, że kiedy kucamy wywieramy nacisk na podbrzusze i wspomagamy pracę jelit. Taka pozycja minimalizuje też dyskomfort związany z hemoroidami.

A co pomaga Tobie w walce z zaparciami? Czy któreś z naszych metod sprawdzają się lepiej niż inne? Wypróbuj te proste wskazówki. Zwłaszcza ćwiczenia mogą zadziałać skutecznie i bardzo szybko niezależnie od przyczyn występowania zaparć. Pamiętaj też o zwracaniu uwagi na odpowiednią dietę.

Poprawa sytuacji zależy wyłącznie od Ciebie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.