Łazienka - najlepsze sposoby na jej dezynfekcję

Nasza łazienka z reguły wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na jej sprzątanie, ale czy prawidłowo ją także dezynfekujemy? Najprawdopodobniej jednak nie.Poznaj dzięki nam kilka sztuczek, które Ci w tym pomogą.
Łazienka - najlepsze sposoby na jej dezynfekcję

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Łazienka jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu. Jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych. Aby rozwiązać ten problem, istnieje wiele różnego rodzaju zaleceń dotyczących czyszczenia i dezynfekcji tak newralgicznych w każdym domostwie pomieszczenia, jakim jest łazienka.

Głównymi czynnikami w łazience niosącymi ze sobą zagrożenie dla zdrowia w postaci infekcji są bakterie i pleśń. Wilgoć jest pierwszą i podstawową przyczyną, dla których drobnoustroje tak chętnie się w tym pomieszczeniu rozwijają, drugą jest z reguły dość wysoka w porównaniu do reszty domu temperatura.

W związku z tym łazienka powinna być regularnie przewietrzana i osuszana tak dokładnie, jak to tylko możliwe.

Inną częstą przyczyną zanieczyszczenia w łazience jest osad będący wynikiem oddawania moczu i pozostałości materii kałowej w muszli klozetowej. Z tego też powodu należy wyrobić w sobie nawyk całkowitego opróżnienia rezerwuaru po zakończeniu wizyty w toalecie.

Muszla klozetowa łazienka sprzątanie

Resztki mydła i pozostałości po szamponie do włosów przyciągają z kolei grzyby. To samo tyczy się pasty do zębów. Ponadto ich obecność może powodować irytujące i trudne do usunięcia plamy na powierzchni umywalki.

Łazienka powinna być bardzo dokładnie głęboko dezynfekowana co najmniej raz w tygodniu. Chociaż tak naprawdę to każdego dnia powinnaś zastosować podstawowe metody jej czyszczenia. Pomoże Ci to zmniejszyć ryzyko uciążliwych i niekiedy groźnych dla zdrowia infekcji.

Poniżej przedstawiamy Ci kilka przydatnych rad, które możesz zastosować w praktyce.

Łazienka i jej dezynfekcja – od czego należy zacząć?

Aby rozpocząć dezynfekcję tego pomieszczenia, pierwszą rzeczą, od której musisz zacząć jest znalezienie i założenie rękawiczek gumowych. To podstawowy element ochrony zdrowia, który powstrzymuje Cię przed bezpośrednim kontaktem z bakteriami i wirusami.

Rękawiczki chronią także delikatną skórę Twoich dłoni przed kontaktem ze środkami czyszczącymi, z których niektóre mogą mieć charakter ścierny lub żrący.

Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest znaczenie używania konkretnych produktów dla każdego zastosowania. Odplamiacze, środki dezynfekujące i wybielacze to najbardziej podstawowe środki do czyszczenia łazienki.

Uważaj przy tym, aby nie używać tych samych środków czyszczących do każdego fragmentu łazienki. Powinnaś użyć dedykowanej szczotki lub ściereczki do czyszczenia muszli klozetowej, innej do umywalki, a jeszcze innej do półek na kosmetyki i środki do mycia ciała.

Umywalka czyszczenie, Łazienka sprzątnie

Miska klozetowa i wanna lub prysznic to te części łazienki, które gromadzą najwięcej bakterii i wirusów. Musisz uważać także na podłogę i ściany. Pamiętaj, że w odpływie gromadzi się zazwyczaj w dużych ilościach mydło, szampon i resztki włosów.

Jeśli marzy Ci się krystalicznie czysta łazienka, to zanim zaczniesz myć prysznic lub wannę, powinnaś najpierw pozbyć się wszystkich tych pozostałości. Wilgotna gąbka ze środkiem wybielającym lub odplamiaczem pomoże usunąć Ci pleśń ze ścian i osad będący wynikiem kamienia w wodzie.

Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, muszlę klozetową należy dokładnie wyczyścić wybielaczem. Ważne jest przy tym pamiętanie o tym, aby dobrze oczyścić wszystkie krawędzie, ponieważ to właśnie w nich gromadzi się najwięcej brudu i odpadków. Deskę klozetową i klapę można bez problemu oczyścić szmatką ze środkiem dezynfekującym lub wybielaczem.

Mycie glazury, łazienka sprzątanie

Jeśli chodzi o umywalkę, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to usunąć z niej pozostałości pasty do zębów i resztki włosów. Po wodzie może też pozostać osad w postaci kamienia. Za pomocą gąbki z wybielaczem możesz bez wysiłku zdezynfekować cały element.

Następnie spłucz całość dużą ilością wody. Dzięki temu Twoja łazienka zacznie o wiele lepiej się prezentować

Nie zapomnij też o podłogach i ścianach łazienki. Ściereczka z gorącą wodą, mydłem i wybielaczem jest skutecznym środkiem dla tego zadania. Ważne jest przy tym to, aby pozbyć się pozostałości środka czyszczącego po jego zastosowaniu. W tym celu wystarczy użyć wielokrotnie wypłukanej w bieżącej wodzie ściereczki.

Typowe błędy popełniane podczas dezynfekcji łazienki

Do najczęściej popełnianych błędów podczas sprzątania łazienki należą:

  1. Niewystarczająca lub wręcz żadna wentylacja. Niektórzy ludzie są przyzwyczajeni do dezynfekcji łazienki przy zamkniętych oknach i drzwiach w domu. Otwarte okna lub najzwyklejszy osuszacz powietrza zapobiegają rozwojowi pleśni z powodu wilgoci, dzięki czemu Twoja łazienka będzie mieć przyjemny, świeży zapach.
  2. Zapominanie o zasłonach prysznicowych. Ze względu na swój kontakt z wodą zasłony prysznicowe mogą skutecznie gromadzić pleśń w dużych ilościach. Powinny być zatem czyszczone wilgotną szmatką zamoczoną w wodzie z solą.
  3. Równie skuteczny jest lekko rozcieńczony wybielacz. A najskuteczniejszym rozwiązaniem jest okresowa wymiana zasłon prysznicowych na nowe – nie są one w końcu zbyt drogie.
  4. Niewystarczająco częsta zmiana ręczników na nowe. Ze względu na wysoką wilgotność, jakimi cechuje się łazienka, a ręczniki w szczególności, niezwykle chętnie się w nich gromadzą i namnażają bakterie. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić w takim przypadku jest zmiana ich na nowe co najmniej raz w tygodniu. Podobnie powinnaś postępować z matami przy wyjściu spod prysznica i przy umywalce.
  5. Zapominanie o czyszczeniu akcesoriów. Kubek, do którego wkładasz szczoteczkę do zębów zawiera dużo pleśni i kamienia z wody. Ten grzyb może bez problemu przyczepić się do włosia Twojej szczoteczki do zębów. Zalecamy więc dokładne czyszczenie wszystkich akcesoriów łazienkowych wodą z mydłem.
  6. Zapominanie o lustrze. Ocet i woda są niezwykle skuteczne w czyszczeniu lustra. Możesz również użyć typowego środka do mycia okien.

Kilka prostych trików pomocnych podczas dezynfekcji łazienki

Mieszanina octu i wody jest niezwykle skutecznym środkiem w usuwaniu wszelkiego rodzaju osadów z prysznica i jego okolic. W przypadku pojawienia się rdzy możesz przygotować roztwór gorącej wody z cytryną i solą. Dzięki temu Twoja łazienka będzie miała także świeży, cytrynowy zapach.

Aby usunąć plamy z odpływu, możesz użyć sody oczyszczonej i wody. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy używać do tego celu bardzo gorącej wody.

W przypadku bardzo trudnych plam najskuteczniejszą dostępną opcją jest alkohol. Zmieszaj alkohol z wodą w stosunku 1 do 6. Następnie rozprowadź tę mieszaninę na zabrudzonym obszarze i pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu wyczyść te miejsca szmatką i spłucz bieżącą wodą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guerra, D. (2005). Uso de antisépticos y desinfectantes. Revista Del Hospital Materno Infantil Ramón Sardá.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.