Łamliwe paznokcie - 8 naturalnych remediów

Istnieje szereg czynników, które mają negatywny wpływ na stan naszych paznokci. Złe odżywianie, brak składników odżywczych, infekcje, środki drażniące czy choroby. Wszystko to może sprawić, że nasze paznokcie stają się kruche i łamliwe.
Łamliwe paznokcie - 8 naturalnych remediów

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Nasz organizm wysyła nam sygnały na wiele sposobów. Nieustannie alarmuje nas o pewnych nieprawidłowościach. Łamliwe i kruche paznokcie to rodzaj takiej wiadomości. Tak samo, jak i obecność białych plamek na płytce paznokci, przebarwienia, rozwarstwienia i niecodzienny ich kształt.

Należy zwrócić wtedy uwagę na codzienną dietę i używane przez nas środki chemiczne. Problem może znajdować się gdzieś między tymi aspektami naszego życia. Pamiętaj też, że nieustanne stosowanie lakieru do paznokci także może niekorzystnie wpłynąć na ich kondycję.

W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych, naturalnych remediów. Pozwolą Ci poprawić kondycję paznokci.

Łamliwe paznokcie i pomocne olejki

1. Olej kokosowy

Nasycone tłuszcze zawarte w olejku kokosowym nawilżają nasze paznokcie, a ponadto zapobiegają infekcjom. Nałóż środek, a następnie lekko wmasuj substancję w płytkę paznokci. Tym sposobem nawodnisz i poprawisz krążenie tego obszaru. Zaleca się przeprowadzanie tej kuracji dwa lub trzy razy dziennie.

olej kokosowy paznokcie łamliwe

Inną możliwością jest dodanie kilku kropli soku z cytryny do ¼ szklanki ciepłego oleju kokosowego. Następnie przed pójściem spać wystarczy namoczyć w roztworze paznokcie, pozostawiając je w mieszance przez 10 minut. Kolejnie należy nałożyć na dłonie rękawiczki i zostawić na noc. 

2. Olej z witaminy E

Przyczyną łamliwych paznokci może być dieta uboga w białko, cynk, krzem oraz witaminy: A, E, B i C. 

Dlatego tak istotny może okazać się olejek z witaminy E, nakładany bezpośrednio na płytkę paznokci. Gwarantuje rezultaty w krótkim czasie.

Powinniśmy przeprowadzać kurację witaminową przez 2 tygodnie, codziennie smarując paznokcie przez 5 minut. Co ważne, ma to działanie nawilżające i wzmacniające. Ponadto, poprawia cyrkulację krwi przy paznokciach.

3. Łamliwe paznokcie a olej rycynowy

Wysoka zawartość witaminy E wzmacnia i nadaje połysk paznokciom. Wystarczy po prostu nałożyć odrobinę olejku na każdy paznokieć, wykonując delikatny masaż. Co istotne, już wkrótce zauważysz różnicę!

Czy wiesz, że olejek rycynowy świetnie wpływa też na kondycję włosów? Wypróbuj go na wiele sposobów.

Łamliwe paznokcie i odpowiednia żywność

Niezwykle ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A i B, które to sprzyjają wytwarzaniu kreatyny. Możesz uwzględnić w diecie więc marchewki, pomidory, truskawki, paprykę i dynie. Wzmocnią Twoje paznokcie, odżywiając je od wewnątrz.

Ponadto, dodaj do jadłospisu mięso (szczególnie drób), ryby, kiełki pszenicy, rośliny strączkowe, orzechy, szpinak, ziemniaki czy bakłażany.

4. Ocet jabłkowy na łamliwe paznokcie

Ocet jabłkowy niesie ze sobą wiele korzyści. Na przykład, wzmacnia nasz organizm w wapń, witaminy, potas czy magnez. Co więcej, zawiera kwas octowy i kwas jabłkowy, które zapobiegają infekcjom.

  • Aby zaradzić kruchym i łamliwym paznokciom, powinniśmy namoczyć je w roztworze z wody i octu jabłkowego (pół na pół). Rezultaty przewyższą Twoje oczekiwania. Możesz wykonywać tę kurację raz dziennie, namaczając paznokcie przez 5 minut. Po zabiegu należy dobrze je wysuszyć.

5. Ogórek

Beta-karoten i witaminy B i C zawarte w ogórkach są idealnymi sojusznikami wzmacniającymi paznokcie. Wystarczy upłynnić pół ogórka w szklance wody (250 ml) i zanurzyć paznokcie w mieszaninie, pozostawiając je na kilka minut.

ogórek na łamliwe paznokcie

6. Łamliwe paznokcie i cebula

Substancja uwalniana przez cebulę ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze.
Aby uchronić nasze paznokcie przed destrukcyjnymi czynnikami, rozwarstwianiem i łamliwością – możemy umieścić palce wewnątrz cebuli, pozostawiając je tak na kilka minut.

7. Pożyteczny czosnek

Czosnek przede wszystkim bogaty jest w minerały: wapń, siarkę, cynk, miedź, potas czy kwas fosforowy. Ponadto wykazuje witaminy A, B i C. Jego właściwości wykorzystasz delikatnie miażdżąc czosnek, w niewielkim naczyniu. Później wystarczy obłożyć czosnkiem paznokcie.

8. Piwo na łamliwe paznokcie

Bezsprzecznie piwo stanowi doskonałe remedium na kruche paznokcie. Wymieszaj pół szklanki piwa (125 ml) z 1/4 szklanki oliwy z oliwek (62 ml). Następnie dodaj odrobinę octu jabłkowego.

  • Raz lub dwa razy w tygodniu namaczaj mieszanką paznokcie, przez 15 minut. Niebawem zauważysz znaczną poprawę.

Łamliwe paznokcie – jak ich uniknąć?

Oprócz wymienionych środków leczniczych, istnieje też kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć złej kondycji paznokci. Przede wszystkim musisz pamiętać o nawadnianiu zarówno paznokci jak i swojego organizmu. Stosuj na codzień odżywki bogate w witaminy. Co ważne, nie powinno się używać tanich, niskiej jakości lakierów do paznokci.

Trzy razy w tygodniu warto nałożyć specjalistyczny balsam, bądź zastosować jedną z kuracji wymienionych w tym artykule. Pozwól sobie na chwilę relaksu i domowe SPA wykonując masaże paznokci. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Dłonie stanowią przecież naszą wizytówkę.

Żelowe paznokcie?

Czy warto zastąpić swoje paznokcie żelowymi nakładkami? Stanowczo odradzamy to rozwiązanie. Wszystko co naturalne jest dla nas korzystniejsze. Wskazane są środki zapobiegawcze i odpowiednia pielęgnacja. Natura jest w modzie!

Przedstawione w artykule naturalne remedia pozwolą Ci utrzymać zdrowe i lśniące paznokcie. Dzięki temu możesz cieszyć się atrakcyjnymi dłońmi. Wystarczy odrobina czasu i chęci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alessandrini A, Starace M, Bruni F, Piraccini BM. An Open Study to Evaluate Effectiveness and Tolerability of a Nail Oil Composed of Vitamin E and Essential Oils in Mild to Moderate Distal Subungual Onychomycosis. Skin Appendage Disord. 2020 Jan;6(1):14-18.
  • Cashman MW, Sloan SB. Nutrition and nail disease. Clin Dermatol. 2010 Jul-Aug;28(4):420-5.
  • Chessa MA, Iorizzo M, Richert B, López-Estebaranz JL, Rigopoulos D, Tosti A, Gupta AK, Di Chiacchio N, Di Chiacchio NG, Rubin AI, Baran R, Lipner SR, Daniel R, Chiheb S, Grover C, Starace M, Piraccini BM. Pathogenesis, Clinical Signs and Treatment Recommendations in Brittle Nails: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2020 Feb;10(1):15-27.
  • Iorizzo M, Pazzaglia M, M Piraccini B, Tullo S, Tosti A. Brittle nails. J Cosmet Dermatol. 2004 Jul;3(3):138-44.
  • Lambert EM, Dziura J, Kauls L, Mercurio M, Antaya RJ. Yellow nail syndrome in three siblings: a randomized double-blind trial of topical vitamin E. Pediatr Dermatol. 2006 Jul-Aug;23(4):390-5.
  • Lin TK, Zhong L, Santiago JL. Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils. Int J Mol Sci. 2017 Dec 27;19(1):70.
  • Pârvu M, Moţ CA, Pârvu AE, Mircea C, Stoeber L, Roşca-Casian O, Ţigu AB. Allium sativum Extract Chemical Composition, Antioxidant Activity and Antifungal Effect against Meyerozyma guilliermondii and Rhodotorula mucilaginosa Causing Onychomycosis. Molecules. 2019 Oct 31;24(21):3958.
  • Pazyar N, Feily A. Garlic in dermatology. Dermatol Reports. 2011 Apr 28;3(1):e4.
  • Reinecke JK, Hinshaw MA. Nail health in women. Int J Womens Dermatol. 2020 Feb 5;6(2):73-79.
  • Van der Steen, M., & Stevens, C. V. Undecylenic acid: a valuable and physiologically active renewable building block from castor oil. ChemSusChem: Chemistry & Sustainability Energy & Materials. 2009; 2(8): 692-713.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.