Kwas masłowy: korzyści i rola w naszym organizmie
Kwas masłowy jest jednym z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które mają potencjał przeciwzapalny i mogą służyć jako substrat energetyczny dla bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym. Do tych związków przywiązuje się dużą wagę. Istnieją dowody na to, że utrzymanie zdrowej mikroflory może mieć wpływ na zdrowie w perspektywie średnioterminowej.
Zanim przejdziemy dalej, należy zauważyć, że aby procesy trawienne przebiegały sprawnie, należy zagwarantować odpowiednią różnorodność i gęstość drobnoustrojów żyjących w jelicie. W przeciwnym razie może rozwinąć się sytuacja dysbiozy, ze zwiększoną fermentacją i pojawieniem się gazów, bólem brzucha i biegunką.
Co to jest kwas masłowy?
Kwas masłowy to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który powstaje w wyniku fermentacji rozpuszczalnego błonnika w jelicie. Jest głównym substratem energetycznym w okrężnicy i stymuluje wchłanianie sodu i wody w tej części jelit.
Pomaga również namnażać się żyjącym tam bakteriom. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients, składnik ten może okazać się przełomowy w zapobieganiu patologiom, takim jak rak jelita grubego.
Dlaczego ma znaczenie dla zdrowia?
Należy zauważyć, że ten rodzaj substancji ma decydujące działanie przeciwzapalne. Dlatego sugeruje się, że jego obecność w wystarczających ilościach ma kluczowe znaczenie w leczeniu patologii, takich jak zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Current Pharmaceutical Design . W rzeczywistości suplementacja kwasem masłowym jest testowana pod kątem zapobiegania i leczenia tych chorób.
Kwas masłowy może mieć pozytywny wpływ nawet na funkcjonowanie układu odpornościowego. Drobnoustroje w przewodzie pokarmowym są bowiem jedną z pierwszych barier dla toksyn i patogenów na drodze do krążenia ogólnoustrojowego. Jeśli zapewnimy dobre zagęszczenie bakterii, jest mniej prawdopodobne, że te elementy przedostaną się przez nabłonek jelitowy.
Przeczytaj więcej tutaj: Światowy Dzień Walki z Rakiem Okrężnicy
Błonnik i jego rola
Zapewnienie spożycia błonnika rozpuszczalnego jest kluczem do wewnętrznej konsolidacji genezy kwasu masłowego. W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews potwierdza pozytywny wpływ błonnika na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Ogólnie rzecz biorąc, szczególnie zalecane jest spożywanie owsa i jabłek, ponieważ zawierają one dwie pozytywne substancje: beta-glukany i pektyny. Dzięki nim unikniemy sytuacji dysbiozy.
Nie należy ponadto zapominać, że błonnik nie tylko chroni przed zmianami w mikrobiocie, ale także odgrywa ważną rolę w modulowaniu przenikania glukozy do krwi. Zapobiega w ten sposób złożonym chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca typu 2.
Warto również wspomnieć o roli błonnika w regulowaniu apetytu i sytości. Może zapobiegać hiperfagii (nadmiernemu pragnieniu spożywania pokarmów), która może prowadzić do zaburzenia bilansu energetycznego i nadwagi lub otyłości.
Same krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe również chronią przed wszystkimi tymi zjawiskami. Zwłaszcza przeciw problemom metabolicznym.
Możesz być także zainteresowany: Standardowy mikrobiom i jego cechy
Kwas masłowy jest korzystnym związkiem
Kwas masłowy jest jednym z głównych substratów energetycznych dla mikroorganizmów tworzących mikrobiotę. Jest to związek o właściwościach przeciwzapalnych, który pomoże zapobiegać rozwojowi różnych przewlekłych i złożonych chorób.
Z tego powodu powinien być prawidłowo syntetyzowany, poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości rozpuszczalnego błonnika w diecie. Nie ma nic lepszego w tej kwestii niż spożywanie dużej ilości warzyw.
W niektórych sytuacjach może być konieczne uzupełnianie suplementów probiotycznych lub włączenie do menu większej ilości sfermentowanej żywności. Zoptymalizuje to procesy trawienne i wchłanianie składników odżywczych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McNabney SM, Henagan TM. Short Chain Fatty Acids in the Colon and Peripheral Tissues: A Focus on Butyrate, Colon Cancer, Obesity and Insulin Resistance. Nutrients. 2017;9(12):1348. Published 2017 Dec 12. doi:10.3390/nu9121348
- Silva JPB, Navegantes-Lima KC, Oliveira ALB, et al. Protective Mechanisms of Butyrate on Inflammatory Bowel Disease. Curr Pharm Des. 2018;24(35):4154-4166. doi:10.2174/1381612824666181001153605
- Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4