Kwas masłowy: korzyści i rola w naszym organizmie

Powiemy Ci dziś, czym jest kwas masłowy i dlaczego należy zadbać o jego genezę, aby uniknąć rozwoju chorób zapalnych jelit.
Kwas masłowy: korzyści i rola w naszym organizmie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2023

Kwas masłowy jest jednym z krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które mają potencjał przeciwzapalny i mogą służyć jako substrat energetyczny dla bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym. Do tych związków przywiązuje się dużą wagę. Istnieją dowody na to, że utrzymanie zdrowej mikroflory może mieć wpływ na zdrowie w perspektywie średnioterminowej.

Zanim przejdziemy dalej, należy zauważyć, że aby procesy trawienne przebiegały sprawnie, należy zagwarantować odpowiednią różnorodność i gęstość drobnoustrojów żyjących w jelicie. W przeciwnym razie może rozwinąć się sytuacja dysbiozy, ze zwiększoną fermentacją i pojawieniem się gazów, bólem brzucha i biegunką.

Co to jest kwas masłowy?

Kwas masłowy to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który powstaje w wyniku fermentacji rozpuszczalnego błonnika w jelicie. Jest głównym substratem energetycznym w okrężnicy i stymuluje wchłanianie sodu i wody w tej części jelit.

Pomaga również namnażać się żyjącym tam bakteriom. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients, składnik ten może okazać się przełomowy w zapobieganiu patologiom, takim jak rak jelita grubego.

Dlaczego ma znaczenie dla zdrowia?

Należy zauważyć, że ten rodzaj substancji ma decydujące działanie przeciwzapalne. Dlatego sugeruje się, że jego obecność w wystarczających ilościach ma kluczowe znaczenie w leczeniu patologii, takich jak zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Current Pharmaceutical Design . W rzeczywistości suplementacja kwasem masłowym jest testowana pod kątem zapobiegania i leczenia tych chorób.

Kwas masłowy może mieć pozytywny wpływ nawet na funkcjonowanie układu odpornościowego. Drobnoustroje w przewodzie pokarmowym są bowiem jedną z pierwszych barier dla toksyn i patogenów na drodze do krążenia ogólnoustrojowego. Jeśli zapewnimy dobre zagęszczenie bakterii, jest mniej prawdopodobne, że te elementy przedostaną się przez nabłonek jelitowy.

Mikrobiota jelitowa.
Żywotność mikroflory ma bezpośredni wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka.

Błonnik i jego rola

Zapewnienie spożycia błonnika rozpuszczalnego jest kluczem do wewnętrznej konsolidacji genezy kwasu masłowego. W rzeczywistości badanie opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews potwierdza pozytywny wpływ błonnika na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Ogólnie rzecz biorąc, szczególnie zalecane jest spożywanie owsa i jabłek, ponieważ zawierają one dwie pozytywne substancje: beta-glukany i pektyny. Dzięki nim unikniemy sytuacji dysbiozy.

Nie należy ponadto zapominać, że błonnik nie tylko chroni przed zmianami w mikrobiocie, ale także odgrywa ważną rolę w modulowaniu przenikania glukozy do krwi. Zapobiega w ten sposób złożonym chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca typu 2.

Warto również wspomnieć o roli błonnika w regulowaniu apetytu i sytości. Może zapobiegać hiperfagii (nadmiernemu pragnieniu spożywania pokarmów), która może prowadzić do zaburzenia bilansu energetycznego i nadwagi lub otyłości.

Same krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe również chronią przed wszystkimi tymi zjawiskami. Zwłaszcza przeciw problemom metabolicznym.

Trochę owsa.
Włączenie błonnika do diety ma wiele zalet. Jedną z nich jest odpowiednia stymulacja metabolizmu mikroflory.

Możesz być także zainteresowany: Standardowy mikrobiom i jego cechy

Kwas masłowy jest korzystnym związkiem

Kwas masłowy jest jednym z głównych substratów energetycznych dla mikroorganizmów tworzących mikrobiotę. Jest to związek o właściwościach przeciwzapalnych, który pomoże zapobiegać rozwojowi różnych przewlekłych i złożonych chorób.

Z tego powodu powinien być prawidłowo syntetyzowany, poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości rozpuszczalnego błonnika w diecie. Nie ma nic lepszego w tej kwestii niż spożywanie dużej ilości warzyw.

W niektórych sytuacjach może być konieczne uzupełnianie suplementów probiotycznych lub włączenie do menu większej ilości sfermentowanej żywności. Zoptymalizuje to procesy trawienne i wchłanianie składników odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McNabney SM, Henagan TM. Short Chain Fatty Acids in the Colon and Peripheral Tissues: A Focus on Butyrate, Colon Cancer, Obesity and Insulin Resistance. Nutrients. 2017;9(12):1348. Published 2017 Dec 12. doi:10.3390/nu9121348
  • Silva JPB, Navegantes-Lima KC, Oliveira ALB, et al. Protective Mechanisms of Butyrate on Inflammatory Bowel Disease. Curr Pharm Des. 2018;24(35):4154-4166. doi:10.2174/1381612824666181001153605
  • Gill SK, Rossi M, Bajka B, Whelan K. Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021;18(2):101-116. doi:10.1038/s41575-020-00375-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.