Kubeczek menstruacyjny - 7 faktów
Kubeczek menstruacyjny to doskonała alternatywa dla podpasek czy tamponów, nie tylko ze względu na jego wygodę i bezpieczeństwo, ale także biorąc pod uwagę fakt, że jest to rozwiązanie iście ekonomiczne i dodatku korzystne dla środowiska naturalnego.
Dlaczego kubeczek menstruacyjny to dobry wybór? Pomyśl przez chwilę, ile tamponów i podpasek musisz kupować każdego roku, od lat nastoletnich aż do okresu menopauzy.
Kubeczek kupujesz za to raz na wiele lat, zaoszczędzasz więc dużo pieniędzy, a w dodatku nie przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska kolejnymi odpadami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!
1. Czym jest kubeczek menstruacyjny?
Kubeczki menstruacyjne mogą całkowicie zastąpić tampony i podpaski. Są to niewielkie przedmioty wykonane najczęściej z silikonu medycznego, które doskonale radzą sobie z krwią menstruacyjną i mogą pozostawać w ciele kobiety nawet do 12 godzin.
Niektóre kubeczki są wykonane z lateksu, jeśli jednak jesteś uczulona na ten materiał, możesz wybrać całkowicie bezpieczne kubeczki z silikonu medycznego.
2. Jak używać kubeczka?
Jeśli chodzi o umieszczanie kubeczka wewnątrz pochwy, istnieje kilka różnych technik. Warto więc wypróbować każdą z nich i przećwiczyć wkładanie i wyjmowanie kubeczka, tak aby znaleźć sposób najwygodniejszy i najbezpieczniejszy dla siebie.
Może to zająć trochę czasu, jednak naprawdę warto spróbować. Z czasem nabierzesz wprawy.
Mechanizm działania kubeczka jest inny niż tamponów i podpasek. W przeciwieństwie do tych produktów, kubeczek menstruacyjny nie wchłania krwi, ale zbiera ją w sobie, zapobiegając jej wyciekowi na zewnątrz.
Wystarczy umieścić go w pochwie, gdzie może pozostawać nawet przez 8 do 12 godzin, w zależności od jego rozmiaru.
Po tym czasie kubeczek należy wyjąć i opróżnić. Krew należy wylać do toalety, a kubeczek – umyć bieżącą wodą przed ponownym użyciem.
Tak samo jak w przypadku tamponów, przed zaaplikowaniem kubeczka należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć infekcji i dalszych powikłań zdrowotnych.
Zobacz także: Zdrowie pochwy: czego musisz unikać?
3. Dlaczego warto zainwestować w kubeczek menstruacyjny?
- Z jednego kubeczka możesz korzystać nawet przez 10 lat. W przeciwieństwie do tamponów i podpasek jest to bowiem produkt wielokrotnego użytku.
- Dzięki temu zaoszczędzisz dużo pieniędzy, które zazwyczaj przeznaczasz na zakup artykułów higienicznych, a w dodatku przysłużysz się środowisku, znacznie ograniczając ilość produkowanych odpadów.
- Kubeczek menstruacyjny ma sporą pojemność. Jeśli cierpisz na bardzo obfite miesiączki i zdarza się, że tampony czy podpaski po prostu przeciekają, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Kubeczek ma bowiem o wiele większą pojemność.
- Tampony wchłaniają do 5 ml krwi, podpaski do 10 ml, a kubeczek nawet do 30 ml.
- Kubeczki są wygodne i bezpieczne. Jako że są wykonane z silikonu lub lateksu, bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ciała, można w nich więc bezpiecznie uprawiać sport, bez ryzyka, że krew wydostanie się na zewnątrz.
- Ryzyko infekcji lub reakcji alergicznej jest znikome. W przypadku tamponów i podpasek możliwe są infekcje, a nawet tzw. zespół wstrząsu toksycznego. Jeśli chodzi o kubeczek menstruacyjny, odpowiednio dobrany i przy zachowaniu higieny, jest on całkowicie bezpieczny.
4. Duża oszczędność
Ceny kubeczków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od rozmiaru, materiału i dodatkowych akcesoriów. Najczęściej kubeczki są sprzedawane w komplecie z pokrowcem, tj. materiałowym woreczkiem.
Kubeczki średniej jakości są w stanie wytrzymać 5 lat intensywnego użytkowania, z kolei kubeczki z wyższej półki to nawet 10 lat korzystania, co w porównaniu z wydatkami na podpaski i tampony jest w dalszym ciągu bardzo ekonomiczną opcją.
5. Łatwe w utrzymaniu
Kubeczek jest wykonany z tworzywa, które łatwo umyć i przechowywać. Oto kilka zasad użytkowania:
- Przed pierwszym użyciem wyjmij kubeczek z pokrowca i wyparz go wrzącą wodą przez 3 do 5 minut. Dzięki temu dokładnie odkazisz kubeczek i usuniesz z niego wszelkie zanieczyszczenia.
- W czasie okresu należy myć kubeczek po każdym użyciu. Wystarczy zwykła bieżąca woda z kranu.
- Po miesiączce warto dokładnie umyć kubeczek wodą z mydłem, a następnie umieścić go w pokrowcu. Dołączane do kubeczków woreczki są wykonane z przewiewnego materiału. Przechowuj kubeczek menstruacyjny w suchym i czystym miejscu.
Przeczytaj również: Jak zmniejszyć krwawienie miesiączkowe – 4 porady
6. Wybierz odpowiedni rozmiar kubeczka
Budowa ciała każdej z nas jest różna i dlatego też musimy wybrać rozmiar kubeczka, który najlepiej sprosta naszym potrzebom. Najmniejsze kubeczki są przeznaczone dla kobiet, które jeszcze nie rodziły, z kolei większe – dla kobiet, które mają już dzieci.
Jak przecież wiadomo po porodzie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, dlatego też warto wybrać produkt, który dopasuje się do kształtu naszej pochwy. Ponadto przed zakupem można zapoznać się z cechami i różnicami kubeczków i rozpatrzyć wszelkie za i przeciw.
7. Kubeczek nie przeszkadza we współżyciu
Jako, że kubeczek menstruacyjny umieszcza się wewnątrz pochwy, wiele kobiet sądzi, że uniemożliwia to współżycie. Niektóre wyobrażają sobie, że kubeczek zostanie wepchnięty do środka i zaklinuje się wewnątrz ciała, nie jest to jednak możliwe.
Dobrze dobrany kubeczek ma bowiem za zadanie dostosować się do kształtu ciała i nie przemieszcza się. Co więcej, partner nawet nie odczuje jego obecności, gdyż kubeczek jest wykonany z miękkiego i elastycznego materiału.
Jak widzisz, kubeczki menstruacyjne to świetna alternatywa dla podpasek i tamponów. Warto więc ułatwić sobie życie i sięgnąć po ten niesamowity produkt.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Stewart, K., Powell, M., & Greer, R. (2009). An alternative to conventional sanitary protection: Would women use a menstrual cup? Journal of Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1080/01443610802628841
- Juma, J., Nyothach, E., Laserson, K. F., Oduor, C., Arita, L., Ouma, C., … Phillips-Howard, P. A. (2017). Examining the safety of menstrual cups among rural primary school girls in western Kenya: Observational studies nested in a randomised controlled feasibility study. BMJ Open. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2016-015429
- North, B. B., & Oldham, M. J. (2011). Preclinical, Clinical, and Over-the-Counter Postmarketing Experience with a New Vaginal Cup: Menstrual Collection. Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.1089/jwh.2009.1929
- McDermott, C., & Sheridan, M. (2015). Staphylococcal toxic shock syndrome caused by tampon use. Case reports in critical care, 2015, 640373. https://doi.org/10.1155/2015/640373