Krwotok miesiączkowy: objawy, przyczyny i leczenie

· Maj 20, 2018
Krwotok miesiączkowy nie jest zazwyczaj objawem poważnych problemów ze zdrowiem, jeżeli jednak wystąpi, należy udać się do lekarza specjalisty, który znajdzie przyczynę nadmiernego krwawienia.

Czy miałaś kiedyś krwotok miesiączkowy? Krwawienia miesiączkowe są bardzo różne. Nie wszystkie kobiety krwawią z taką samą intensywnością i przez taki sam okres czasu. Dlatego też trudno jest określić czy krwawienie jest zbyt intensywne czy zbyt skąpe.

Oczywiście, możemy stwierdzić, że krwi jest zbyt dużo, ale jak to zmierzyć? Przede wszystkim należy obserwować własny organizm. Ważne jest by zauważyć ewentualne zmiany, gdyż mogą być one zwiastunem problemów.

Objawy krwotoku miesiączkowego

Wspomnieliśmy już o nadmiernym krwawieniu. Jeżeli jest ono tak obfite, że musisz zmieniać podpaskę co godzinę – najprawdopodobniej cierpisz na tę dolegliwość. Oczywiście, trzeba także zwrócić uwagę na intensywność krwawienia w nocy.

O krwotoku miesiączkowym mówimy wtedy, gdy okres trwa dłużej niż siedem dni.

 • Normalna miesiączka trwa do siedmiu dni. Jeżeli jednak trwa dłużej, powinno Cię to zaniepokoić. Szczególnie jeśli w ciągu całego okresu, codziennie krwawienie jest tak samo obfite.
 • Taka miesiączka powoduje osłabienie i uczucie duszności. Dość częstym problemem u kobiet z krwotokiem miesiączkowym jest anemia.

Kobieta cierpi na bóle miesiączkowe

Przyczyny krwotoku miesiączkowego

Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Dlatego też postawienie trafnej diagnozy może być procesem skomplikowanym, dotyczy to także formy leczenia.

Można jednak wymienić kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę:

 • Zakłócona równowaga hormonalna: Estrogen i progesteron współpracują w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej macicy. Jeżeli jednak równowaga między nimi zostanie zachwiana, błona śluzowa nadmiernie się rozrasta i dochodzi do bardzo obfitego krwawienia miesiączkowego.
 • Zaburzenia funkcji jajników: Może się to wydawać dziwne, ale jest możliwe występowanie krwawienia miesiączkowego bez owulacji. Wtedy może wystąpić krwotok miesiączkowy.
 • Polipy: To małe cysty, które absorbują krew, a także ją produkują.

U wielu kobiet, problem z krwotokiem miesiączkowym przebiega cyklicznie. Raz mają problem z nadmiernym krwawieniem a czasem wręcz odwrotnie.

dolegliwości związane z miesiączką krwotok

Dodatkowo, miesiączki są bardziej bolesne i występuje uczucie wzdęcia.

 • Mięśniaki macicy: Są to guzki występujące wewnątrz macicy, podobnie jak polipy powodują wydzielanie nadmiernej ilości krwi.
 • Endometrioza: W tej dolegliwości śluzówka macicy narasta poza macicą powodując nadmierne krwawienie.
 • Komplikacje związane ze spiralą antykoncepcyjną: Jest to popularna metoda antykoncepcji, u niektórych kobiet jednak mogą wystąpić komplikacje.
 • Nowotwory: Kobiety często obawiają się, że przyczyną krwotoków może być rak, nie jest to jednak problem powszechny. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy krwotok miesięczny wywołany jest przez raka jajnika, macicy lub szyjki macicy. Dlatego też zawsze nadmierne krwawienie miesięczne należy skonsultować z lekarzem.

Krwotok miesiączkowy i leczenie

Choć leczenie zależy od przyczyny, można wymienić najczęściej stosowane metody:

 • Leki przeciwzapalne: Wiele kobiet odczuwa ulgę dzięki tej prostej metodzie. Najbardziej efektywne okazują się leki zawierające kwas mefenamowy, naproksen i ibuprofen.
 • Spirala wewnątrzmaciczna: Uwalnia ona hormony, które pomagają przy zaburzeniach równowagi hormonalnej.
 • Pigułki antykoncepcyjne: Niektóre z kobiet źle tolerują spiralę, mogą więc spróbować pigułek antykoncepcyjnych w celu uregulowania rozchwianej gospodarki hormonalnej.
 • Kwas traneksamowy: Działa on poprzez zwiększenie krzepliwości krwi, a tym samym ograniczenie krwawienia.
 • Leczenie operacyjne: Jest polecane przy polipach, zrostach lub nowotworach, które da się usunąć chirurgiczne.

Jak widać, pomimo wielu obaw związanych z krwotokiem miesiączkowym, nie jest on zazwyczaj objawem poważnych problemów.

Kobieta u ginekologa problemy z miesiączką

Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczyny i zastosuje odpowiednie leczenie. Nie należy również zapominać o regularnych wizytach u ginekologa, nawet gdy nic.