Kręgosłup szyjny - zmiany zwyrodnieniowe i ich leczenie

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia i stres negatywnie wpływają na kondycję Twoich tętnic. Aby obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, koniecznie wypróbuj te 3 niesamowite produkty.
Kręgosłup szyjny - zmiany zwyrodnieniowe i ich leczenie
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kręgosłup to niezwykle złożona struktura składająca się z całej gamy delikatnych kości. Na jej wytrzymałość i stabilność wpływają takie czynniki, jak nieprawidłowa postawa ciała, intensywne i niesymetryczne ruchy oraz wiek.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego dokuczają nam szczególnie w późniejszym wieku, a ból potrafi promieniować także do rąk i nóg.

W niniejszym artykule znajdziesz przede wszystkim podstawowe informacje o spondylozie (tak właśnie fachowo nazywa się ta dolegliwość) oraz przykładowe metody leczenia.

Kręgosłup szyjny dotknięty zmianami zwyrodnieniowymi to bardzo bolesny i uciążliwy problem. Czasami konieczna jest interwencja specjalisty, na przykład fizjoterapeuty, który przygotuje strategie radzenia sobie z bólem i problemami z układem ruchu.

Kręgosłup szyjny: charakterystyka zwyrodnień

kręgosłup szyjny

Spondyloza, czyli zwyrodnienie kręgosłupa, więzadeł i stawów międzykręgowych, pojawia się najczęściej około 40 roku życia, a jej objawy nasilają się po 60.

Zdarza się jednak, że podobne problemy pojawiają się u młodszych dorosłych, a nawet dzieci.

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych

Paradoksalnie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego nie mają źródła w degeneracji tkanki chrzęstnej na tym odcinku. Problemy te biorą się najczęściej ze zniszczenia i zużycia błony oraz włókien wewnątrz stawów, co prowadzi do utraty ich elastyczności i wysuszania.

Nieodpowiednie nawilżenie stawów prowadzi do dalszych urazów i jeszcze intensywniejszej degeneracji tkanek.

Gdy nacisk na stawy jest większy, dochodzi do ich urazów i tarcia. Najczęściej wywołuje to ból, stany zapalne i sztywność karku. Do objawów towarzyszących możemy zaliczyć także zawroty głowy i mdłości.

Gdy spondyloza staje się przewlekłym problemem, kręgosłup mogą pokryć tak zwane narośle kostne lub guzki. Ich wzrost wywołuje nacisk na nerwy, a co za tym idzie – zwiększa ból.

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego

Istnieje co najmniej kilka najpowszechniejszych objawów tej dolegliwości:

  • Pierwszym i najbardziej charakterystycznym jest oczywiście ból szyi i ograniczona ruchomość. Podczas codziennych czynności, takich jak prowadzenie samochodu, czytanie lub pochylanie może dojść do ,,chrupnięcia” lub też ,,strzyknięcia” w karku, a nawet zawrotów głowy.
  • Kolejny objaw to promieniowanie bólu do kończyn. Pacjent odczuwa mrowienie i osłabienie w rękach, dłoniach i palcach.
  • Bardzo często pojawiają się nawracające bóle głowy.
  • Mogą pojawić się mdłości, wymioty, a także problemy z błędnikiem, mimo że dotknięty tym schorzeniem jest kręgosłup szyjny i układ ruchu, a nie trawienia.
  • Niektórzy chorzy skarżą się także na chrupiące odgłosy wydawane przez szyję, nawet przy najmniejszym ruchu.

Naturalne sposoby leczenia

miód leczy kręgosłup

Leczenie ciepłem i zimnem

Najprostszym i wykorzystywanym od wieków sposobem na uśmierzenie bólu jest oczywiście terapia temperaturą. W zależności od potrzeb i możliwości można stosować zarówno kompresy zimne, jak i ciepłe. Należy aplikować je bezpośrednio na kręgosłup szyjny oraz ramiona.

  • Ciepłe kompresy mają za zadanie rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie krwi.
  • Z kolei zimne redukują stany zapalne i opuchliznę.

Pamiętaj: jeśli stan zapalny jest poważny, wybierz opcję terapii zimnem, unikaj za to gorących okładów, aby nie pogorszyć sytuacji.

Delikatne ćwiczenia fizyczne na kręgosłup

Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek ćwiczeń, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem. Jeśli jednak nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, specjalista z pewnością przychyli się do tego, że utrzymanie kręgosłupa w ruchu jest bardzo ważne dla prawidłowej rekonwalescencji.

Najlepsze dla układu ruchu są ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak joga, pływanie i spacery.

Kurkuma

Doskonałym naturalnym lekarstwem na stany zapalne, bóle stawów i problemy z krążeniem jest kurkuma. Jest to naprawdę niezwykle skuteczne lekarstwo, gdy ból i sztywność karku stają się nie do zniesienia.

Nasiona sezamu

olej sezamowy na choroby kręgosłupa

Nasiona sezamu to bogate źródło wapnia, manganu, magnezu, cynku i miedzi. Jeśli będziesz spożywać je regularnie, zapewnisz dobrą kondycję tkanki chrzęstnej, poprawisz ruchomość i elastyczność stawów oraz ochronisz je przed zbyt szybką degeneracją.

Nasiona sezamu możesz dodawać bezpośrednio do sałatek oraz innych potraw. Możesz także wykorzystać olej sezamowy do masażu.

  • Zwilż kompres olejem sezamowym lub rozgrzej go w dłoniach.
  • Masuj szyję i ramiona kolistymi ruchami.

Wylecz kręgosłup octem jabłkowym

Ocet jabłkowy to jeden ze znanych naturalnych środków przeciwzapalnych. Poniżej wyjaśnimy Ci, jak możesz wykorzystać go do walki ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego. Pamiętaj tylko, aby wybrać organiczny i niefiltrowany ocet, który zapewnia pełną gamę substancji odżywczych.

  • Zwilż kompres lub bawełniany ręcznik octem.
  • Połóż okład na szyi i pozostaw na jak najdłuższy czas.
  • Stosuj nawet dwa razy dziennie.

Wszystkie opisane wyżej sposoby przyniosą Ci ulgę, jeśli zmagasz się z takimi problemami jak obolały kręgosłup szyjny. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy ignorować konieczności wizyty u lekarza, gdyż pozwoli Ci to na uniknięcie dalszych powikłań i poprawienie jakości życia na dłużej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade Cevallos, M. J., & Gavilánes Cevallos, M. C. (2015). Espondilosis cervical. El rol de la prevención secundaria en la aparición de la mielopatía cervical espondilótica Cervical. Revista Cubana de Reumatología.
  • Mohiuddin, E., Asif, M., Akram, M., Uddin, S., Ahmed, A., Usmanghani, K., & Hannan, A. (2010). Curcuma Longa and Curcumin : a Review Article. Rom. J. Biol. – Plant Biol. https://doi.org/10.1186/s13104-017-2728-0
  • Shahidi, F., Liyana-Pathirana, C. M., & Wall, D. S. (2006). Antioxidant activity of white and black sesame seeds and their hull fractions. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.08.009
  • Malanga, G. A., Yan, N., & Stark, J. (2015). Mechanisms and efficacy of heat and cold therapies for musculoskeletal injury. Postgraduate Medicine. http://doi.org/10.1080/00325481.2015.992719
  • Atik, D., Atik, C., & Karatepe, C. (2016). The Effect of External Apple Vinegar Application on Varicosity Symptoms, Pain, and Social Appearance Anxiety: A Randomized Controlled Trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. http://doi.org/10.1155/2016/6473678

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.