Kości – zadbaj o ich zdrowie sięgając po te produkty

· Lipiec 11, 2017
Oprócz uwzględniania proponowanych przez nas produktów w Twojej diecie, musisz też pamiętać o znaczeniu witaminy D. Jest ona wręcz niezbędna do utrzymania mocnych kości, umożliwia bowiem odpowiednie wchłanianie wapnia.

Kości stanowią w naszym organizmie skomplikowany układ połączony ścięgnami, stawami i chrząstkami. Układ kostny udział w rozmaitych procesach zachodzących w naszym organizmie, jak również wypełnia istotne funkcje.

Kości, we współpracy ze stawami i mięśniami dają oparcie naszemu organizmowi umożliwiając poruszanie się. Dzięki temu możemy wykonywać bezlik naszych zajęć.

Co więcej, w układzie kostnym zachodzi produkcja czerwonych i białych krwinek, ponadto przechowuje się tam w sporych ilościach ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze.

Jak jednak jest to w przypadku wszystkich innych części naszego ciała, nasze kości narażone są na całe mnóstwo szkodliwych czynników, które mogą je uszkodzić oraz zaburzyć ich prawidłowe funkcjonowanie.

W konsekwencji pojawiają się rozmaite dolegliwości i choroby, które ze względu na swoją złożoność są zazwyczaj trudne do wyleczenia i przykre w objawach. Bardzo obniża to jakość życia osób nimi dotkniętych.

Dobre wieści są takie, że wielu z nich można zapobiec, dbając o dobre nawyki i zdrowy styl życia. Istnieją też pewne produkty spożywcze, które mogą pomóc nam wzmocnić kości i odpowiednio o nie zadbać.

Dlatego też w dzisiejszym artykule poświęcimy uwagę ośmiu produktom spożywczym, których nie może zabraknąć w Twojej codziennej diecie, jeśli chcesz zadbać o swoje kości.

Koniecznie przeczytaj!

1. Zdrowe kości a jajka

jajka

Jajka to jeden z produktów najbardziej zalecanych osobom chcącym zadbać o kości. Oprócz cennych witamin i minerałów zawierają one bowiem również niezbędne do utrzymania zdrowia aminokwasy.

Żółtko jajka zawiera duże ilości wapnia. Jego odpowiednie przyswajanie umożliwia utrzymanie odpowiedniej gęstości kości.

Co ciekawe jednak, najwięcej wapnia zawiera skorupka jajka. Choć nie jest łatwo ją zjeść, wiele osób decyduje się na zmielenie jej. W takiej formie można ją „przemycić” w wielu potrawach, a nawet po prostu zjeść z jogurtem naturalnym i wybranymi przez siebie dodatkami.

Masz ochotę dowiedzieć się nieco więcej? Zajrzyj również do artykułu: Skorupki jaj – odkryj 6 naturalnych lekarstw

2. Szpinak

To zielonolistne warzywo nie tylko zawiera duże ilości ważnych dla zdrowia przeciwutleniaczy, ale też właśnie niezbędnego dla zdrowia kości wapnia.

Każde 100 g świeżego szpinaku (równowartość około 3 filiżanek) zawiera aż około 210 mg wapnia. Przy gotowaniu jednak wartość ta spada do 158 mg.

Idealnie byłoby dodawać szpinak do koktajli i zdrowych sałatek. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jego smakiem, nie tracąc przy tym zdrowotnych właściwości.

3. Ryby

Ryby

Tłuste ryby to doskonałe uzupełnienie naszej diety. Są one bogate w składniki odżywcze, które przyczyniają się do wzmocnienia kości. Dzieje się tak głównie dzięki zawartości wapnia i witaminy D.

Te składniki odżywcze są wręcz kluczowe aby zachować odpowiednią gęstość kości. Jednocześnie wspomagają one regenerację przedwczesnego niszczenia się wiązadeł, stawów i ścięgien.

Kolejną rzeczą, o jakiej warto wspomnieć jest fakt, że ryby – zwłaszcza morskie – są jednym z głównych źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3. Jest to rodzaj zdrowego tłuszczu, który zwalcza stany zapalne i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.

Najbardziej polecane ryby to:

  • Sardynki
  • Łosoś
  • Śledź
  • Dorsz
  • Tuńczyk

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc artykuł: Łosoś – przepis na zdrowie!

4. Mleko sojowe

Mleko sojowe to napój pochodzenia roślinnego, który sławę zyskał dzięki temu, że stanowi produkt zastępczy dla mleka krowiego. Mleko sojowe zawiera niezbędne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, białko i zdrowy dietetyczny błonnik. W połączeniu, składniki te doskonale dbają o nasze zdrowie.

Co więcej, napój ten zawiera również duże ilości wapnia, który wchłania się znacznie łatwiej dzięki obecności fitoestrogenów.

Produkt ten jest szczególnie polecany kobietom w okresie menopauzy. Pomaga on kontrolować jej nieprzyjemne objawy i zapobiega utracie gęstości kości.

5. Cebula

Cebula

Cebula jest produktem niskokalorycznym. Od wieków używa się jej w celach leczniczych, na wiele dolegliwości. Zawiera witaminy, oligoelementy i aminokwasy, które pomagają wzmocnić kości oraz stawy.

Wapń, jakiego dostarcza nam cebula, w połączeniu z silnymi przeciwutleniaczami, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się kości, zmniejszając też ryzyko osteoporozy.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Osteoporoza – walcz z nią naturalnymi metodami

6. Ciecierzyca

Ciecierzyca to roślina uboga w kalorie. Dostarcza nam od 130 do 134 mg magnezu na każde 100 g produktu – jest to około pół szklanki.

Regularne spożywanie ciecierzycy w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą, wzmacnia kości i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych.

7. Ser

Ser

Ser, z racji tego, że jest produktem nabiałowym, stanowi ważne źródło wapnia dla naszego organizmu. Może przyczynić się do wzmocnienia naszych kości, unikając och przedwczesnego niszczenia się.

Ponieważ jednak jest to produkt wysokokaloryczny i obfity w tłuszcza, nie powinniśmy spożywać zbyt dużych jego ilości.

8. Jogurt

Naturalny jogurt to produkt dostarczający nam dużych ilości witaminy D i wapnia. Te dwa składniki są niezbędne, by utrzymać kości w dobrym zdrowiu.

Jedna porcja odtłuszczonego jogurtu może dostarczyć nam aż 30% potrzebnego nam dziennie wapnia. Stanowi również źródło probiotyków. Oznacza to w praktyce, że oprócz dbania o nasz układ kostny, jest to produkt wręcz idealny do równoważenia flory bakteryjnej naszych jelit.

Czy martwi Cię zdrowie Twoich kości? Koniecznie więc włącz te produkty do Twojej diety. Dostarczysz Twojemu organizmowi tym samym cennych składników odżywczych, które zadbają o Twoje zdrowie.