Najlepsze domowe środki na komary

Najlepsze domowe środki na komary

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Gorące letnie dni byłyby cudne, gdyby nie jedna mała przeszkoda — komary. Owady te są niezwykle uciążliwe nie tylko z powodu charakterystycznego bzyczenia nad uchem, ale przede wszystkim z powodu ugryzień, które pozostawiają bąble na skórze.

Kąsają wszystkich, bez wyjątku. Nie ważny jest wiek, płeć, czy kolor skóry. Jedni naukowcy, badający te kwestie twierdzą, że niektóre osoby są częściej kąsane przez komary ze względu na typ krwi jaki u nich występuje. Inni uważają natomiast, że to zasługa wydzielanego potu.

Bez względu na wszystko, najlepiej unikać starć z nimi i postarać się, by nie wtargnęły do naszych domów.

Domowe sposoby na komary

Poniżej zaprezentujemy Wam kilka najbardziej efektywnych domowych sposobów na pozostawienie tych uciążliwych owadów z dala od miejsca, w którym się obecnie znajdujecie. Już nigdy nie zrujnują Waszego spokojnego wieczoru lub rodzinnego obiadu w ogrodzie.

Podamy receptury, których przygotowanie wymaga jedynie naturalnych składników. Dlatego też możesz używać ich nawet, gdy w pobliżu znajdują się dzieci lub osoby z alergią.

Goździkowy preparat przeciw komarom

Jest uważany za najbardziej efektywny spośród wszystkich preparatów odstraszających komary. Aby go przygotować, potrzebny będzie szampon dla dziecka, litr wody i 30 goździków. Zrób napar z wody i goździków, cały czas mieszając. Następnie, dodaj płyn do ulubionego szamponu, wstrząśnij, aby połączyć oba składniki. Nałóż preparat na obszary skórne, które mogą być narażone na atak insektów (twarz, ręce, stopy).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Reakcja alergiczna na ukąszenie owada – jak ją złagodzić?

Eukaliptusowy preparat przeciwkomarowy

Do przygotowania niniejszego preparatu, potrzebne będą 250 g liści eukaliptusa i 1 litr wody. Gotuj oba składniki przez 45 minut, pozwalając liściom wypuścić wszystkie soki. Ciepły płyn rozprowadź na wilgotne powierzchnie w Twoim domu, nie zapominaj o drzwiach i ramach okiennych. Dzięki takiemu zabiegowi, pozbędziesz się insektów ze swojego domu.

Komar

Rumiankowy preparat przeciw komarom

Będą Ci potrzebne 250 gramy kwiatów rumianku i woda (ilość zależy od potrzeb). Dokładnie umyj rumianek i  wetrzyj w skórę. Czynność powtarzaj co dwie godziny.

Migdałowy preparat przeciw komarom

To delikatny, a zarazem bardzo efektywny środek, dlatego jest najlepszym rozwiązaniem dla dzieci i niemowląt. Owady lubią atakować dzieci, gdyż te nie wiedzą, jak się przed nimi bronić. Są łatwymi ofiarami. Dlatego też warto przygotować: 100 ml olejku migdałowego, 20 kropel esencji z geranium, 20 kropel esencji z bazylii. Zmieszaj razem wszystkie trzy składniki i zaaplikuj na skórę.

Lawendowy preparat na komary

Będziesz potrzebować 100 ml olejku lawendowego oraz krem nawilżający do ciała. Wymieszaj oba składniki i wsmaruj w skórę. Poczujesz się odświeżona i równocześnie ochronisz się przed komarami.

Cytronelowy preparat na komary

Mówi się, że jest to jeden z najskuteczniejszych preparatów odstraszających komary i inne insekty. Aby ochronić rodzinę przez uciążliwymi insektami, możesz zastosować olejek cytronelowy w formie balsamu lub chusteczki nawilżającej.

Olejek na komary i insekty

 

Eukaliptusowy preparat na komary (II wariant)

Olejek eteryczny z eukaliptusa ma niesamowicie przyjemny zapach i w skuteczny sposób utrzymuje komary z dala od Twojego ciała. Wszystko, co należy zrobić, to zaaplikować olejek na skórę, tą samą czynność powtórzyć po upływie 6 godzin. Aby osiągnąć lepsze korzyści możesz dodać do niego tymianek, miętę polej, bazylię lub olejek cytrynowy.

Preparat przeciw komarom na bazie oleju i alkoholu

Produkty chemiczne mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia i zdrowia całej Twojej rodziny. Dlatego też naturalne preparaty są najlepszym wyborem.

Udowodniono także, że są one najbardziej efektywne i co najważniejsze – najbardziej ekonomiczne. W tym przypadku, przedstawiamy recepturę na jeden z popularniejszych preparatów na komary, muchy, pchły i kleszcze. W jego skład wchodzą:

Komar na skórze
  • 10 do 25 kropli olejku eterycznego (cynamonowego, cytrynowego, eukaliptusowego, z cytroneli, olejku rycynowego)
  • 2 łyżki stołowe oleju (słonecznikowego, kukurydzianego lub oliwy z oliwek) lub 2 łyżki stołowe alkoholu (96 procentowego, wódki)

Zmieszaj oba rodzaje wybranego przez Ciebie oleju lub olejku i alkoholu. Nanieś miksturę bezpośrednio na skórę i ubranie. Uważaj, by płyn nie dostał się do oczu, nosa lub ust. Jeśli zamierzasz kąpać się w morzu, uprawiać sport lub po prostu opalać się na słońcu, stosuj płyn co godzinę, gdyż woda i pot usuną go z powierzchni Twojej skóry.

Butelkę z preparatem przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.  Aby płyn miał lepszą konsystencję i łatwiej się rozprowadzał radzimy dodać do niego wyciąg z aloesu w żelu.

Inne rodzaje preparatów na komary

  • Kilka listków mięty umieść na podjeździe, przedsionku lub wewnątrz domu.  Możesz zrosić je kilkoma kroplami wody, po to, by wzmocnić intensywność wydzielanego przez nie zapachu.
  • Zasadź świeżą bazylię (możesz hodować ją nawet w malutkiej doniczce) i umieść ją w sypialniach, a zobaczysz, że owady nie będą dłużej zakłócać Ci snu. Insekty nie lubią zapachu bazylii, dlatego często jest ona używana przez ogrodników jako “żywa bariera”.
  • Nalej do miski trochę wody i włóż kilka rozdrobnionych ząbków czosnku. Pozostaw na kilka godzin, a następnie przelej do butelki. Rozpyl płyn po całym domu, zwróć szczególną uwagę na zasłony, narożniki drzwi i okien. Siarka zawarta w czosnku doskonale odstrasza komary, muchy, pchły i kleszcze.
  • Jedz dużo witaminy C każdego dnia, szczególnie, jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Witamina C dobrze się rozpuszcza i nie zalega w Twoim organizmie. Sprawia to, że mniej się pocisz, a tym samym przyciągasz do siebie mniej komarów.
  • Nalej ocet do szklanki i umieść ją na oknie. Mocny zapach płynu odstraszy komary. Z całą pewnością będą wolały zostać na zewnątrz.
  • Jedz dużo produktów bogatych w witaminę B, na przykład soczewicę, migdały i grzyby.
  • Użyj gałązek bazylii, by odstraszyć komary.
  • Innymi bardzo skutecznymi środkami odstraszającymi komary są: olej rycynowy, rozmaryn, sosna, werbena, tymianek, goździki, geranium i cedr.

Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości dr Relling, Eli Christman, Luksy Hofstetter i Johna Tanna


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asadollahi A, Khoobdel M, Zahraei-Ramazani A, Azarmi S, Mosawi SH. Effectiveness of plant-based repellents against different Anopheles species: a systematic review. Malar J. 2019 Dec 21;18(1):436.
  • Caraballo AJ. Mosquito repellent action of Neemos. J Am Mosq Control Assoc. 2000 Mar;16(1):45-6.
  • García R, González V, Madrid A, et al. Extracción de zumo de cítricos para la elaboración de repelentes naturales. Revista de Iniciación Científica. 2017; 3, 27-31.
  • Gould F, Magori K, Huang Y. Enfermedades transmitidas por mosquitos. Investigación Ciencia. 2006 (agosto): 62-71.
  • Fernández-Grandon GM, Gezan SA, Armour JA, Pickett JA, Logan JG. Heritability of attractiveness to mosquitoes. PLoS One. 2015 Apr 22;10(4):e0122716.
  • Jaenson TG, Garboui S, Palsson K. Repellency of oils of lemon eucalyptus, geranium, and lavender and the mosquito repellent MyggA natural to Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) in the laboratory and field. J Med Entomol. 2006 Jul;43(4):731-6.
  • Lee MY. Essential Oils as Repellents against Arthropods. Biomed Res Int. 2018 Oct 2;2018:6860271.
  • Leyva M, Castex M, Montada D, et al. Actividad repelente de formulaciones del aceite esencial de Melaleuca quinquenervia (Cav.) S.T. Blake (Myrtales: Myrtaceae) en mosquitos. Anales de Biología. 2017; 34: 49–58.
  • Maia MF, Moore SJ. Plant-based insect repellents: a review of their efficacy, development and testing. Malar J. 2011 Mar 15;10 Suppl 1(Suppl 1):S11.
  • Pizarro Daniel. Dengue, Dengue hemorrágico. Acta pediátr. costarric. 2009;  21(1): 08-17.
  • Ramírez-Galván G, Palacios-López C. ¿Son realmente útiles los repelentes de insectos? Dermatol Rev Mex. 2019; 63(2): 160-173.
  • Verhulst N, Qiu Y, Beijleveld H, et al. Composition of human skin microbiota affects attractiveness to malaria mosquitoes. Plos one. 2011. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0028991

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.