Kołysanki - 7 najlepszych lulanek dla dzieci

Kołysanki powinny bazować na monotonnym rytmie. Pozwalają dziecku zrelaksować się, bowiem przypominają mu rytm serca mamy.
Kołysanki - 7 najlepszych lulanek dla dzieci

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie znaczenie mają kołysanki dla najmłodszych? Mogą wydawać się błahym, nieistotnym wymysłem. Jednak stanowią niezwykle istotny budulec emocjonalnego dialogu pomiędzy rodzicami i dzieckiem. Mają też relaksujący wpływ na Twoją pociechę.

Muzyka łagodzi obyczaje, wiadomo to nie od dziś. Dzieci, które dorastają w kontakcie z muzyką – szybciej i efektywniej uczą się współistnieć z otaczającym ich światem. To skutkuje też harmonijną komunikacją z innymi ludźmi.

Szczególnie więc istotne, na początku ich życia są kołysanki. Zapewniają emocjonalne bezpieczeństwo i pewność siebie. Dzięki temu dzieci czują się rozumiane przez rodziców. Najważniejsze aby rytm i melodie wpadały im nie tylko do ucha, ale też do serca.

Czy to nie wspaniałe, że po swoich narodzinach (przynajmniej do ukończenia pierwszego roku życia) dzieci mogą pamiętać kołysanki i muzykę, które usłyszały w łonie matki? Melodię kołysanek zawsze będą kojarzyć ze spokojem i miłością.

Jakie są najlepsze kołysanki dla dzieci?

Kołysanki dla naszych najmłodszych pociech to jeden ze sposobów na okazanie miłości i uwagi dzieciom. To muzyka, która narodziła się z wrażliwości i najtrwalszych emocjonalnych więzi. Symbolizują połączenie dwóch światów i bezwarunkową miłość.

mama tuli dziecko kołysanki

Liczne badania wskazują, że kołysanki mogą stanowić uniwersalny język między rodzicami a dzieckiem. Dzieje się tak, bowiem w każdej części świata rodzice używają tego samego tonu głosu, dostosowując go do delikatności tych małych istot.

Lekko nucąc, lekko śpiewając wybiera się specyficzne, spokojne melodie. Harmonijnie brzmiący głos ich mamy czy taty sprawia, że dzieci odprężają się i zapadają w sen.

Istnieje cała masa pięknych kołysanek z całego świata. Wybraliśmy dla Ciebie listę 7 najlepszych naszym zdaniem propozycji.

1. Kołysanki o paziu i królewnie

“Był sobie król, był sobie paź,
i była też królewna.
Żyli wśród róż, nie znali burz,
rzecz najzupełniej pewna.
Żyli wśród róż, nie znali burz,
Rzecz najzupełniej pewna.”

Kołysanka napisana przez Janinę Porazińską śpiewana jest na ‘ludową nutę’. Ponadto oprócz przyjemnej melodii, dostarcza też tradycję, powracającą do folkloru. Tę piosenkę możesz też nucić i śpiewać dziecku podczas pierwszych kąpieli. Odejmiesz dziecku niepotrzebny stres.

2. Ach, śpij kochanie

Bezsprzecznie, to jedna z najbardziej znanych kołysanek. Została stworzona w 1938 roku przez Henryka Warsa (który skomponował muzykę) i Ludwika Starskiego, odpowiedzialnego za tekst.

Co ciekawe, pierwszy raz wykonano ją w tym samym roku, między innymi przez sławnego Eugeniusza Bodo. Piękna i spokojna przedwojenna kołysanka, przetrwała aż do dziś.

“Ach, śpij kochanie,
Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz – dostaniesz,
Czego pragniesz, daj mi znać,
Ja ci wszystko mogę dać,
Więc dlaczego nie chcesz spać?
Ach, śpij, bo nocą,
Kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
Wszystkie dzieci, nawet złe,
Pogrążone są we śnie,
A ty jeden tylko nie.
Aaa, aaa, były sobie kotki dwa,
Aaa, kotki dwa,
Szarobure, szarobure obydwa.”

3. Z popielnika na Wojtusia

“Z popielnika na Wojtusia
Iskiereczka mruga.
Chodź, opowiem ci bajeczkę.
Bajka będzie długa.
Była sobie raz królewna,
Pokochała grajka,
Król wyprawił im wesele
I skończona bajka.
Była sobie Baba Jaga,
Miała chatkę z ciasta,
A w tej chatce same dziwy.
Cyt! iskierka zgasła.”

Kołysanki nie jedno mają imię. Ta nazywana też Bajką iskierki, napisana została przez przytoczoną już J. Porazińską.

Przede wszystkim jest prosta i dostojna jednocześnie. Stworzona została z myślą o wiejskich dzieciach z XIX wieku. Najprawdziwsza pierwiastka ludowa, śpiewana dzieciom od pokoleń.

4. Kołysanka podhalańska

Już nasi przodkowie, setki lat temu zauważyli, że rytmiczne i spokojne śpiewanie dzieciom – odsyła je do snu. Co ciekawe, ta forma ekspresji i nawiązywania z dzieckiem więzi spotykana jest w prawie wszystkich kulturach świata.

Znajdziemy ją w Afryce Subsaharyjskiej, w Indiach, czy w kulturze żydowskiej.

Oto przykład pieśni lulanki z podhalańskich stron.

“Lulu, że mi lulu

Upiekę Ci gruli (ziemniaków)

Kiedy mi będziesz spać

Upiekę Ci pagacz (lokalne ciastko)”

kołysanki dziecko

5. Dorotka

“Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia,
tańcowała dokolusia, dokolusia,
tańcowała ranną rosą, ranną rosą,
i tupała nóżką bosą, nóżką bosą.”

Historie związane z kołysankami są zazwyczaj najistotniejszymi źródłami dla badaczy folkloru. To właśnie kołysanki bowiem stanowią najstarsze przekazy tradycji.

Przede wszystkim, w wielu z nich można zauważyć prym melodii nad tekstem. Głównie dlatego, że tekst nie ma znaczenia dla dziecka, na początku jego życia.

Co ważne, dopiero w XIX i XX wieku słowa nabrały większego znaczenia w formach kołysanek. Zwrócono się bardziej w stronę bajek i baśni, niż ludowych przekazów.

6. Najpiękniejsze polskie kołysanki i kotki dwa

“Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa,
nic nie będą robiły,
tylko ciebie bawiły.

Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa,
jak się kotki rozigrały,
to dziecinę kołysały.”

W tej kołysance pojawia się motyw senny, nie zawsze towarzyszący melodiom usypiającym dzieci. Ponadto prostota słów i nawiązanie do przyjaznych zwierząt to bardzo powszechne połączenie. Owa kołysanka świetnie sprawdza się do lulania dziecka w swoich ramionach, nadając nam odpowiedni i płynny rytm.

7. Nie tylko kołysanka o starym niedźwiedziu

“Stary niedźwiedź mocno śpi,
stary niedźwiedź mocno śpi.
My go nie zbudzimy, bo się go boimy,
jak się zbudzi, to nas zje.
jak się zbudzi, to nas zje.”

Przede wszystkim to nie tylko przykład świetnej kołysanki, ale też popularna zabawa ruchowa dla dzieci. Często stosowana w przedszkolach.

Co interesujące, melodia pochodzi zaś od starej pieśni ludowej Od Krakowa ciemny las. W trakcie zabawy ruchowej: dzieci przykucają i chodzą na palcach, aby ostatecznie uciec przed niedźwiedziem.

Pamiętaj, że spokojna i rytmiczna melodia pozwoli Ci utulić Twoje dziecko do snu, równie skutecznie, co rozruszać jego kończyny podczas zabawy.

Na zakończenie

Oczywiście pora usypiania dziecka może stanowić spore wyzwanie dla rodziców. Niektóre z naszych dzieci uporczywie opierają się porze snu i w rezultacie zmieniają naszą i własną senną rutynę. Jednym ze sposobów, które mogą okazać się pomocne jest właśnie śpiewanie kojących kołysanek.

Kołysanki mają relaksujący i uspokajający efekt, którego klucz leży w rytmicznym spokojnym tempie. Ten zaś ściśle związany jest z rytmem serca. 

Przede wszystkim jednak jest to wspaniały sposób na nawiązanie więzi i przekazanie swoich uczuć dzieciom. Śpiewając, zapewniamy im poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. W dłuższej perspektywie przyniesie to szereg korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.