Kawa – na pewno wiesz już o niej wszystko?

Wiedziałaś, że kawa leczy bóle głowy? Wypij filiżankę i sama się przekonasz, że bóle mijają...
Kawa z lodem

Mówią, że kawa jest najlepsza na „dzień dobry”. Że to taka słodka trucizna, że pomaga funkcjonować tym, którzy się nie wysypiają. Jakby nie było, kawa jest uwielbiana przez większość z nas w najróżniejszej formie: z cukrem lub bez, z mlekiem, z lodem…

Niejednokrotnie pisaliśmy już o jej korzystnych właściwościach, o sposobach jej zaparzania i o tym, w jakich ilościach należy ją pijać, żeby nie działała na nas negatywnie.

Dzisiaj podamy Wam kilka faktów, o których najprawdopodobniej nie miałyście pojęcia.

Kawa zawiera polifenole, które utrzymują się we krwi do 14 godzin

Na pewno niejednokrotnie o nich słyszałaś. Polifenole można zdefiniować jako elementy bioaktywne, które działają jako przeciwutleniacze i pomagają zapobiegać chorobom; zwłaszcza tym związanym z układem nerwowo-naczyniowym.

  • Według naukowców, kawa dostarcza ogromnych ilości polifenoli, które utrzymują się we krwi nawet do 14 godzin.
  • Polifenole chronią nas przed wolnymi rodnikami, wzmacniają stan naszych tkanek, poprawiają przyswajalność nutrientów w jelicie cienkim i dbają o naszą florę bakteryjną.
  • Co ciekawe, dodanie odrobiny mleka nie wpływa na właściwości polifenoli. Możemy go śmiało używać.

Nie zapomnij przeczytać: Usprawniamy metabolizm i tracimy na wadze!

Kawa zwalcza bóle głowy

Pewnie już kiedyś o tym słyszałaś. Oczywiście, kawa działa stymulująco i często jest przyczyną bólów głowy. Jednak w przypadku wielu osób działa łagodząco. Może to być związane z obecnością witaminy B3:

  • Witamina B3 poprawia pracę komórek i dostarcza im energii.
  • Wpływa na neuroprzekaźniki i hormony i wzmacnia nasz układ nerwowy.
  • Kawa obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi i zwalcza przewlekłe bóle głowy; zwłaszcza te związane ze zmęczeniem.

Kawa leczy kurcze mięśni

Skurcze mięśni

To bardzo ciekawa informacja. Wiedziałaś, że 100 ml kawy dostarcza nam 10% dziennego zapotrzebowania na potas? Super, prawda?

  • Kawa jest produktem bardzo bogatym w oligoelementy. Składają się one z podstawowych minerałów, takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo…
  • Potas, z kolei, jest wszechobecny w kawie. Pomaga nam zwalczyć zmęczenie i skurcze mięśni.
  • Wpływa też na poprawne funkcjonowanie nerek i dodaje energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.

Odkryj: Jedzenie a brak snu

4 ciekawe wskazówki

Kawa na niedociśnienie

1. Zacznij dzień od zapachu kawy

Zaopatrz się w ekspres do kawy, który będziesz mogła zaprogramować. Przygotuj go przed pójściem spać i niech zacznie działać na 10 minut przed Twoim obudzeniem. Nie ma nic lepszego niż zaczynanie dnia wraz z zapachem świeżo zaparzonej kawy. Od razu ściągnie Cię z łóżka.

2. Kawa z miętą, kawa z cynamonem…

Jeżeli lubisz zarówno kawę, jak i napary, to czemu nie połączysz obu światów? Nic nie stoi na drodze. Na przykład odrobina cynamonu dodana do filiżanki kawy nada jej niepowtarzalnego smaku. Będziesz zachwycona!

3. A może mrożona, z kostkami lodu?

Kawa z lodem

W upalne, letnie dni nie możemy się oprzeć pokusie kawy z dodatkiem kilku kostek lodu. Trzeba tylko uważać, żeby zbytnio się nie rozwodniła. Ale jest na to sposób. Przygotuj kostki lodu z … kawy! Wtedy na pewno nie straci swojego smaku.

4. Sjesta po kawie

Jeżeli zawsze po obiedzie wypijasz filiżankę kawy, powinnaś pijać ją na gorąco i od razu uciąć sobie małą drzemkę. Pewnie się zastanawiasz, jak miałabyś po niej zasnąć? To proste: kawa nie wywołuje efektów do 20 minut po jej wypiciu.

Jeżeli wypijesz filiżankę cieplutkiej kawy i od razu się położysz, po 15 – 20 minutach naprawczej drzemki i korzystając z właściwości stymulujących kawy, będziesz jak nowa