Kawa – na pewno wiesz już o niej wszystko?

Wiedziałaś, że kawa leczy bóle głowy? Wypij filiżankę i sama się przekonasz, że bóle mijają...

Mówią, że kawa jest najlepsza na „dzień dobry”. Że to taka słodka trucizna, że pomaga funkcjonować tym, którzy się nie wysypiają. Jakby nie było, kawa jest uwielbiana przez większość z nas w najróżniejszej formie: z cukrem lub bez, z mlekiem, z lodem…

Niejednokrotnie pisaliśmy już o jej korzystnych właściwościach, o sposobach jej zaparzania i o tym, w jakich ilościach należy ją pijać, żeby nie działała na nas negatywnie.

Dzisiaj podamy Wam kilka faktów, o których najprawdopodobniej nie miałyście pojęcia.

Kawa zawiera polifenole, które utrzymują się we krwi do 14 godzin

Na pewno niejednokrotnie o nich słyszałaś. Polifenole można zdefiniować jako elementy bioaktywne, które działają jako przeciwutleniacze i pomagają zapobiegać chorobom; zwłaszcza tym związanym z układem nerwowo-naczyniowym.

  • Według naukowców, kawa dostarcza ogromnych ilości polifenoli, które utrzymują się we krwi nawet do 14 godzin.
  • Polifenole chronią nas przed wolnymi rodnikami, wzmacniają stan naszych tkanek, poprawiają przyswajalność nutrientów w jelicie cienkim i dbają o naszą florę bakteryjną.
  • Co ciekawe, dodanie odrobiny mleka nie wpływa na właściwości polifenoli. Możemy go śmiało używać.

Nie zapomnij przeczytać: Usprawniamy metabolizm i tracimy na wadze!

Kawa zwalcza bóle głowy

Pewnie już kiedyś o tym słyszałaś. Oczywiście, kawa działa stymulująco i często jest przyczyną bólów głowy. Jednak w przypadku wielu osób działa łagodząco. Może to być związane z obecnością witaminy B3:

  • Witamina B3 poprawia pracę komórek i dostarcza im energii.
  • Wpływa na neuroprzekaźniki i hormony i wzmacnia nasz układ nerwowy.
  • Kawa obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi i zwalcza przewlekłe bóle głowy; zwłaszcza te związane ze zmęczeniem.

Kawa leczy kurcze mięśni

Skurcze mięśni

To bardzo ciekawa informacja. Wiedziałaś, że 100 ml kawy dostarcza nam 10% dziennego zapotrzebowania na potas? Super, prawda?

  • Kawa jest produktem bardzo bogatym w oligoelementy. Składają się one z podstawowych minerałów, takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo…
  • Potas, z kolei, jest wszechobecny w kawie. Pomaga nam zwalczyć zmęczenie i skurcze mięśni.
  • Wpływa też na poprawne funkcjonowanie nerek i dodaje energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.

Odkryj: Jedzenie a brak snu

4 ciekawe wskazówki

Kawa na niedociśnienie

1. Zacznij dzień od zapachu kawy

Zaopatrz się w ekspres do kawy, który będziesz mogła zaprogramować. Przygotuj go przed pójściem spać i niech zacznie działać na 10 minut przed Twoim obudzeniem. Nie ma nic lepszego niż zaczynanie dnia wraz z zapachem świeżo zaparzonej kawy. Od razu ściągnie Cię z łóżka.

2. Kawa z miętą, kawa z cynamonem…

Jeżeli lubisz zarówno kawę, jak i napary, to czemu nie połączysz obu światów? Nic nie stoi na drodze. Na przykład odrobina cynamonu dodana do filiżanki kawy nada jej niepowtarzalnego smaku. Będziesz zachwycona!

3. A może mrożona, z kostkami lodu?

Kawa z lodem

W upalne, letnie dni nie możemy się oprzeć pokusie kawy z dodatkiem kilku kostek lodu. Trzeba tylko uważać, żeby zbytnio się nie rozwodniła. Ale jest na to sposób. Przygotuj kostki lodu z … kawy! Wtedy na pewno nie straci swojego smaku.

4. Sjesta po kawie

Jeżeli zawsze po obiedzie wypijasz filiżankę kawy, powinnaś pijać ją na gorąco i od razu uciąć sobie małą drzemkę. Pewnie się zastanawiasz, jak miałabyś po niej zasnąć? To proste: kawa nie wywołuje efektów do 20 minut po jej wypiciu.

Jeżeli wypijesz filiżankę cieplutkiej kawy i od razu się położysz, po 15 – 20 minutach naprawczej drzemki i korzystając z właściwości stymulujących kawy, będziesz jak nowa

WIĘCEJ DLA CIEBIE