Katarakta – zmniejsz jej ryzyko spożywając te produkty

Luty 13, 2018
Istnieje wiele produktów żywnościowych, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia Twoich oczu oraz zapobiec pojawieniu się katarakty. Dowiedz się więcej w tym artykule!

Katarakta, czyli zaćma to problem wzrokowy, który rozwija się pod wpływem zmian, jakie zachodzą w oku w wyniku starzenia. Czy chciałbyś zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia? Przeczytaj nasz artykuł!

Poprzez zamazany wzrok, katarakta sprawia, że siatkówka ma problem ze skupianem się. Z tego powodu tworzy niewyraźne obrazy. Trudno wtedy rozpoznać kolory i zmiany w kontraście oraz wykonywać codzienne czynności.

Najbardziej niepokojącą rzeczą jest to, że jej rozwój jest stopniowy, szczególnie w podeszłym wieku. Chociaż katarakta może być leczona operacyjnie, zmniejsza to komfort życia.

Na szczęście zdrowe nawyki mogą zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, szczególnie kiedy jest nabyta w stosunkowo młodym wieku. Musimy tutaj zwrócić szczególną uwagę na dietę, ponieważ to w ten sposób ludzie zdobywają składniki odżywcze niezbędne do poprawnego funkcjonowania narządu wzroku oraz do jego ochrony i regeneracji.

Pragniemy skorzystać z okazji oraz polecić 7 artykułów żywnościowych, które jadane regularnie mogą pomóc w zapobieganiu tej nieprzyjemnej chorobie, jaką jest katarakta.

Dodaj je do swojej diety!

1. Cytrusy a katarakta

owoce cytrusy a katarakta

Zwyczajna konsumpcja cytrusów jakiekolwiek typu może pomóc zmniejszyć ryzyko różnych problemów wizualnych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

A to z powodu wysokiej zawartości witaminy C oraz beta karotenu, dwóch antyoksydantów, które pomagają chronić komórki przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego. Optymalizują one procesy regeneracyjne tkanek. Jakby tego było mało, pomagają zmniejszyć agresywne działanie słońca oraz toksyn.

Pamiętaj, aby jadać:

 • Klementynki
 • Pomarańcze
 • Cytryny
 • Grejpfruty
 • Limonki

2. Szpinak

Szpinak jest pełen przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych, które pomagają chronić zdrowie oczu praz zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym, takim jak katarakta.

Zawierają kwas foliowy, witaminę E oraz cynk. To składniki odżywcze, które poprawiają Twój wzrok jednocześnie zmniejszając postępowanie chorób związanych z wolnymi rodnikami.

Ponadto jadanie ich regularnie pomaga zminimalizować szkodliwy wpływ stresu, a nawet zmniejsza tendencję do zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej.

 • Staraj się jadać porcję szpinaku przynajmniej raz w tygodniu, najlepiej surowego, w formie sałatki lub smoothie.

3. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to jeden z najzdrowszych produktów, który zawsze powinien być częścią Twojej diety. Bogata w antyoksydanty oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, chroni Twój wzrok jednocześnie zapobiegając pogarszaniu się stanu Twojej soczewki i siatkówki.

Zaleca się to, by uniknąć problemów związanych z zapaleniami. Poza tym, są świetne na kontrolowanie cholesterolu.

oliwa

 • Jadaj jedną łyżkę oliwy z oliwek dziennie na pusty żołądek, a w ciągu dnia dodawaj ją do sałatek, zup i innych potraw.

4. Kiełki pszenicy

Dodawanie kiełków pszenicy do swojej diety pomaga we wchłanianiu niezbędnych aminokwasów i witaminy E, składników pokarmowych, które łagodzą pogarszanie się stanu błon wokół oczu.

Kiełki pszenicy zmniejszają również utratę protein w soczewce jednocześnie hamując negatywny wpływ toksyn oraz słońca.

 • Dodawaj je do smoothie i sałatek.
 • Jadaj je jako suplement.

5. Ryba zimnowodne

Kwasy tłuszczowe omega 3, które znajdują się w rybach zimnowodnych to składniki odżywcze, które pomagają chronić oczy przed chorobami degeneracyjnymi oraz przedwczesnym starzeniem się komórek.

Substancja ta usprawnia krwiobieg, kontroluje cholesterol oraz pomaga zmniejszyć zapalenia, które wpływają na zdrowie naszych oczu.

Łosoś a katarakta

Jadaj często:

 • Tuńczyka
 • Sardynki
 • Makrele
 • Łososia
 • Śledzie
 • Pstrąga
 • Anchois

6. Jaja kurze

Jaja kurze są ważnym źródłem luteiny i zeaksantyny, dwóch substancji, które znane są ze swoich zdolności ochrony oczu przed degeneracją zachodzącą w wyniku starzenia się komórek.

Pomagają one zachować wzrok w dobrym stanie i zapobiegają schorzeniom takim jak katarakta, szczególnie jeśli jesteś szczególnie narażony na czynniki powodujące stres i inne trudności.

 • Jadaj jajka wraz z żółtkiem, jako że to właśnie ta część najlepiej wpływa na funkcjonowanie naszego narządu wzrokowego.

7. Zielona herbata

Przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu, szczególnie takich, które spowodowane są przez wolne rodniki.

Picie jej regularnie pomaga ludziom objętym szczególnym ryzykiem zachorowania na takie schorzenia jak katarakta, a to dlatego, że zmniejsza ona niszczenie soczewek.

Należy również wspomnieć, że poza powyższymi korzyściami, zielona herbata to napój, który równoważy procesy przeciwzapalne w organizmie. To klucz do zmniejszenia ryzyka zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej.

napar zielony

 • Pijaj zieloną herbatę dwa razy dziennie, przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Jak widzisz, istnieje wiele produktów żywnościowych, które mogą pomóc wzmocnić Twoje oczy, by zmniejszyć ryzyko problemów wizualnych. Włącz je do swojej codziennej diety i oczywiście uzupełnij je dużą ilością wody, a katarakta przez długi czas będzie omijać Cię z daleka.

WIĘCEJ DLA CIEBIE