Czy można pić wodę podczas posiłku?
Istnieją różne szkoły mówiące o tym, czy można pić wodę podczas posiłku. Jednak, mimo że płyn ten jest nam niezbędny do życia, a ludzkie ciało jest zbudowane głównie z wody, uważa się, że picie wody podczas jedzenia niekorzystnie wpływa na trawienie.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, czy pić wodę do jedzenia, czy nie, przeczytaj ten artykuł.
Woda ― źródło życia
Znamy już setki powodów, dlaczego należy pić wodę codziennie. Otóż ten bezsmakowy napój pomaga usunąć toksyny, nawadnia organizm, dostarcza substancje odżywcze i minerały do komórek ciała, a także przyspiesza procesy metaboliczne. Właśnie dlatego zalecane spożycie to 2-2,5 litra wody dziennie.
Wiele osób spiera się, czy można pić wodę podczas jedzenia i w jaki sposób wpływa to na procesy trawienne, ewentualną utratę zbędnych kilogramów, bądź też retencję wody w organizmie. Istnieje wiele mitów na temat tego, czy należy pić wodę w trakcie posiłku. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jak jest w rzeczywistości.
Po pierwsze, woda jest pozbawiona kalorii. Pijąc ją przed obiadem czy kolacją, zapełnisz swój żołądek. Dzięki temu zjesz mniej. Samo to nie wystarczy jednak, by pozbyć się zbędnych kilogramów.
Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne z Bostonu wykazało, że osoby pijące wodę przed posiłkiem spożywają o 75-90% mniej kalorii. Dzieje się tak dlatego, że woda gasi pragnienie, które czasami mylone jest z lekkim głodem.
Inny mit głosi, że pijąc wodę podczas posiłku narażamy się na retencję płynów w organizmie. Eksperci twierdzą jednak, że jest wręcz odwrotnie. Pijąc wodę pobudzamy bowiem pracę nerek i regulujemy poziom płynów w organizmie. Nie ma znaczenia, czy woda jest pita przed, w trakcie czy po jedzeniu.
W przypadku niektórych diet podkreśla się, że pijąc wodę w tym samym momencie, kiedy spożywa się węglowodany, znacznie utrudnia się trawienie. Dotyczy to zwłaszcza łączenia wody z ziemniakami, chlebem czy ryżem, gdyż to te produkty najczęściej wywołują stan zapalny w jamie brzusznej i wzdęcia, które sprawiają, że czujesz się ociężały.
Przeczytaj również: Umiejętne picie wody a Twój stan zdrowia
Czy można pić wodę podczas posiłku? Różne punkty widzenia
Jak już wspomnieliśmy na początku, istnieją różne teorie na temat tego, czy można pić wodę w trakcie jedzenia. Osoby uważające, że jest to szkodliwy nawyk uzasadniają, iż zimna woda utwardza treść pokarmową w żołądku, co znacznie utrudnia i spowalnia trawienie.
Jak picie zimnej wody wpływa na trawienie?
Kiedy woda rozchodzi się w organizmie i jest wchłaniana przez jelita, szybko przechodzi do tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że z pokarmu również uzyskuje się tłuszcz, który przemieszcza się bezpośrednio do naczyń krwionośnych.
Jeśli taki stan rzeczy się utrzymuje, może prowadzić to do podwyższonego poziomu złego cholesterolu oraz chorób układu krążenia.
Jaką reakcję wywołuje ten proces?
Głównym zadaniem żołądka jest produkcja kwasów trawiennych, które dbają o to, aby pokarm został odpowiednio przetrawiony i przyswojony. Tempo i intensywność tego procesu zależy od indywidualnych cech każdego organizmu.
Pijąc chłodną wodę rozcieńczasz i osłabiasz kwasy trawienne, przez co w konsekwencji procesy trawienne trwają dłużej.
Czy lepiej pić wodę przed posiłkiem czy po nim?
Pijąc wodę po posiłku lepiej chronisz ścianki swojego żołądka, dlatego też polecamy właśnie to rozwiązanie. Pamiętaj jednak, żeby unikać wody z lodówki i wybierać wodę w temperaturze pokojowej. A o poranku możesz pić nawet ciepłą wodę z odrobiną soku z cytryny.
Zimna woda podnosi pH w organizmie, przez co staje się ono bardziej zasadowe. Właśnie dlatego procesy trawienne są utrudnione.
Czy inne napoje działają tak samo jak woda?
Soki i inne napoje również wpływają na przebieg procesów trawiennych, gdyż rozcieńczają kwasy żołądkowe.
Przede wszystkim radzimy całkowicie zrezygnować z picia sztucznych i przetworzonych napojów, zarówno przed jak i po jedzeniu. Posiłki za to najlepiej spożywać bez popijania.
Przeczytaj również: Słodkie, gazowane napoje są szkodliwe!
Jak i kiedy pić wodę?
Zalecane spożycie wody to co najmniej 8 szklanek dziennie pomiędzy posiłkami. Wieczorem dobrze jest wypić 2-3 szklanki wody w ciągu godziny, a następnie odczekać 30 minut przed zjedzeniem kolacji. W ciągu dnia, zwłaszcza latem, warto pić wodę co pół godziny, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia.
Spór o to, czy warto pić wodę w trakcie posiłku trwa. Wciąż nie przeprowadzono zbyt wielu badań na ten temat. Najlepiej jest uznać, że wiele zależy od konkretnych cech naszego organizmu i od teSsgo, jakie nawyki nam służą, a jakie nie.
Jeśli jednak zauważasz, że picie wody do posiłku wywołuje u Ciebie wzdęcia lub inne dolegliwości, spróbuj zmienić to przyzwyczajenie i sprawdź, czy zauważasz różnicę. Jeśli jednak okaże się, że wciąż Twoje trawienie odbywa się wolno, dobrym pomysłem może być picie szklanki wody po każdym posiłku.
Większość osób uważa, że deser należy jeść tuż po posiłku. My jednak polecamy jedzenie owoców na około godzinę przed obiadem czy kolacją. Taki nawyk sprawi, że podczas posiłku zjesz mniej, a dodatkowo zapewni odpowiednie nawodnienie Twojego organizmu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- https://www.eldiario.es/consumoclaro/cuidarse/Beber-agua-comidas-engorda_0_757324261.html
- https://elpais.com/elpais/2017/07/21/buenavida/1500638068_652353.html
- https://www.muyinteresante.es/salud/articulo/beber-medio-litro-de-agua-antes-de-las-comidas-ayuda-a-perder-peso-411440681160
- https://www.lavanguardia.com/comer/materia-prima/20180801/451121444614/agua-fria-peligros-verano.html