Jęczmień – Wylecz go naturalnie

Nie wolno samodzielnie usuwać jęczmienia, gdyż może rozprzestrzenić to infekcję na resztę oka. Aby przynieść sobie ulgę i poprawić wygląd oka, zastosuj ciepły okład.

Jęczmień to nic innego jak pęcherzyk formujący się na powiece, który jest najczęściej spowodowany stanem zapalnym gruczołu łojowego. Taki niewielki zaczerwieniony bąbelek może być jednak bardzo bolesny i niekomfortowy, w dodatku w wielu przypadkach nie jest łatwo się go pozbyć.

Tak jak w przypadku trądziku, jęczmień powstaje w wyniku zatkania gruczołu łojowego przez bakterie i zanieczyszczenia. Chcesz poznać naturalne sposoby, które przyniosą Ci ulgę? Czytaj dalej.

Jęczmień a inne dolegliwości

Jęczmień w wielu przypadkach jest wynikiem nieprawidłowej higieny i złych nawyków, takich jak dotykanie oczu brudnymi dłońmi albo chodzenie przez dłuższy czas w brudnych okularach. W takich wypadkach bardzo często dochodzi do zakażenia bakterią gronkowca.

Nieco rzadziej jęczmień może być także objawem towarzyszącym takim dolegliwościom jak:

  • anemia
  • cukrzyca
  • zaburzenia hormonalne
  • alergie
  • problemy z tarczycą
  • chroniczne zapalenie spojówek

Leczenie jęczmienia zajmuje kilka dni, jednak często ustępuje on samoistnie. Aby przyspieszyć ten proces możesz wykorzystać kilka naturalnych leków, które przyniosą Ci ulgę i zredukują stan zapalny.

Ciepłe kompresy

Ciepły kompres to uniwersalny sposób na złagodzenie stanu zapalnego i uśmierzenie bólu. Kompres namoczony w ciepłej wodzie należy aplikować na jęczmień kilka razy dziennie, dla lepszego efektu. Wiele osób stosuje wymiennie ciepłe i zimne kompresy, jednak to te pierwsze przyspieszają proces gojenia się i regeneracji komórek.

Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa

Rumianek to roślina lecznicza o właściwościach przeciwzapalnych i łagodzących, dzięki czemu podrażnienie ustępuje, a jęczmień szybciej się wchłania.

Dodaj kilka łyżeczek kwiatów rumianku do szklanki gorącej wody, pozostaw do zaparzenia, a następnie przygotuj kompres. Zamocz ściereczkę lub wacik w herbacie i przyłóż do jęczmienia. To na pewno przyniesie Ci ulgę!

Ziemniaki

Być może ten sposób na jęczmień Cię zaskoczy, ale uwierz, że jest niezwykle skuteczny. Pokrój ziemniaka w plasterki i umieść je w lodówce. Gdy plasterki się schłodzą, połóż je na powiece i zrelaksuj się. Chłodny kompres z ziemniaka na pewno zredukuje stan zapalny.

Aloes

Aloes

Zastosowanie właściwości aloesu w walce ze stanem zapalnym nie może nikogo dziwić. W dodatku roślina ta zawiera związki o działaniu przeciwbakteryjnym, co pozwala na uporanie się z gronkowcem i przyspieszenie procesu gojenia się.

Wyskrob żel z łodygi aloesu i zaaplikuj go na bawełniany wacik. Wetrzyj żel bezpośrednio w jęczmień.

Skrzyp

Napar ze skrzypu ma działanie ściągające i przyspieszające gojenie. W dodatku doskonale radzi sobie z bakteriami wywołującymi powstanie jęczmienia. Przygotuj napar z suszonego skrzypu i wody. Zamocz wacik w herbacie i zaaplikuj bezpośrednio na powiekę.

Botwina

Liście chrzanu

Botwina to kolejna roślina przyspieszająca gojenie się ran i redukująca dyskomfort związany ze stanem zapalnym. Zagotuj liście botwiny w garnku z wodą, następnie odcedź i pozostaw do przestygnięcia. Ostudzone liście zaaplikuj na zamknięte oko na 10 minut. Powtarzaj 3 razy dziennie.

Marchewka

Gotowana marchewka może być pomocna w walce z jęczmieniem oraz towarzyszącymi mu symptomami. Zagotuj litr wody i dodaj kilka pokrojonych marchewek. Gotuj marchewki przez około 20 minut aż zmiękną. Zaaplikuj je na zamknięte oczy i pozostaw na 10 minut.

Zapamiętaj!

Pod żadnym pozorem nie należy próbować wyciskać lub w inny sposób usuwać jęczmienia. Może to tylko doprowadzić do rozprzestrzenienia się infekcji na całe oko. Najlepiej jest przeczekać i pozwolić mu zniknąć samoistnie.

Jęczmień może być zaraźliwy, nie dziel się więc z nikim ręcznikiem, przyborami do makijażu i innymi przedmiotami, przez które łatwo jest przenosić bakterie. Używaj papierowych ręczników, unikaj również produktów, które mogą podrażniać oko.

Jeśli jęczmień się powiększa lub po kilku dniach nie ustępuje, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

WIĘCEJ DLA CIEBIE