Jak zrobić szampon domowej roboty?

Jak zrobić szampon domowej roboty?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Obecnie większość produktów do higieny osobistej dostępnych na rynku zawiera substancje chemiczne i jest syntetyczna. Stąd też, nie są one zbyt zdrowe dla twojego ciała, włosów i paznokci. Wiele z tych produktów może przeniknąć przez pory skóry do krwiobiegu. Jeżeli szukasz naturalnej alternatywy dla szamponu, przeczytaj nasze wskazówki, w których radzimy jak przygotować szampon domowej roboty.

Naturalny szampon na bazie octu i sody oczyszczonej

Szampony ekologiczne przygotowywane są z roślin i naturalnych składników. Ich zapach pochodzi z olejków eterycznych, ale mogą być one bardzo kosztowne. Nie martw się jednak, ponieważ mamy dla ciebie inne rozwiązanie. Musimy powrócić do przepisów jakie stosowali nasi przodkowie dbając o swoją higienę i zdrowie. Na przykład, za pomocą octu jabłkowego i sody oczyszczonej możesz oczyścić skórę głowy i włosy w ciągu zaledwie kilku minut, osiągając wspaniałe rezultaty. Możesz również dodać niektóre olejki eteryczne w celu pozbycia się silnego zapachu octu. Każdy z tych naturalnych przepisów na szampon działa w zależności od twoich potrzeb: olejek z drzewa herbacianego pomaga pozbyć się łupieżu, olejek z rozmarynu wzmacnia cebulki włosów skłonnych do wypadania, zaś olejek lawendowy dobrze sprawdza się w relaksowaniu skóry głowy.

#2:Jak-zrobić-szampon-domowej-roboty.jpg

Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody, aż do całkowitego rozpuszczenia. Wlej miksturę do plastikowej butelki (może to być pusta butelka po szamponie). Jeśli twoje włosy są tłuste, możesz dodać do mieszanki większą porcję sody oczyszczonej. W osobnym pojemniku wymieszaj szklankę octu jabłkowego ze szklanką wody i napełnij kolejną butelkę. Ta druga mikstura to odżywka. Jeśli twoje włosy są suche, dodaj do niej więcej octu.

Aby zastosować szampon i odżywkę, zwilż włosy i wmasuj w nie delikatnie pierwszą miksturę. Następnie, spłucz całość ciepłą wodą. Twoje włosy mogą się teraz wydawać dość suche. Nie przejmuj się, za chwilę nałożysz na nie odżywkę, która pomoże ci w zrównoważeniu pH. Nałóż odżywkę w ten sam sposób i spłucz.

Weź pod uwagę, że w przeciągu pierwszych kilku dni po użyciu tego domowego zestawu, twoje włosy będą musiały przyzwyczaić się do nowego sposobu mycia i wytworzyć swoją naturalną warstwę ochronną. Możliwe, że przez jakiś czas będą one bardziej tłuste lub będą miały większą skłonność do łupieżu. Wytrzymaj kilka tygodni a zobaczysz, że włosy odpłacą ci się zdrowiem i niezwykłym blaskiem.

Domowy przepis na szampon z aloesem

Aloes to roślina o niesamowitych właściwościach łagodzących dla skóry. Dlatego też często jest ona wykorzystywana jako podstawowy składnik naturalnych receptur kosmetycznych. Do przygotowania szamponu potrzebne będą cztery składniki: gliceryna (5 ml), żel z aloesu (jedna łyżka stołowa), mydło kastylijskie w płynie (60 ml) i olej roślinny (1 ml). Składniki te bez problemu znajdziesz w sklepach medycyny naturalnej. Aloes możesz wydobyć bezpośrednio z rośliny za pomocą łyżki. W tym celu, przetnij liście wzdłuż i wydobądź miąższ.

#3:Jak-zrobić-szampon-domowej-roboty.jpg

Do szamponu możesz również dodać kilka kropli olejków eterycznych, aby nadać mu piękny zapach, a także wzmocnić działanie, na przykład przeciwko wypadaniu włosów, łupieżowi lub suchej skórze głowy.

Umieść wszystkie składniki w pojemniku i wymieszaj łyżką lub za pomocą miksera. Następnie, dodaj olejek według własnych preferencji. Łącznie powinnaś uzyskać około 120 ml szamponu. Przelej go do butelki ze szkła lub tworzywa sztucznego. Do tego celu możesz użyć lejka. Upewnij się, że pojemnik jest szczelnie zakręcony. Zachowaj szampon i używaj go za każdym razem, gdy chcesz umyć włosy. Możesz używać go codziennie. Pamiętaj, że aby skóra głowy była zdrowa i dobrze oczyszczona, warto myć włosy przynajmniej raz na półtorej doby. Zanim skorzystasz z szamponu aloesowego, nie zapomnij o wstrząśnięciu butelką – po paru tygodniach składniki preparatu mogą się rozdzielić.

Domowy przepis na szampon z rumiankiem

Pewnie nie raz zdarzyło ci się użyć rumianku do mycia włosów. Składniki potrzebne do wykonania tego cudownego specyfiku to: 1 litr lauretosiarczanu sodu, 1 szklanka przegotowanej wody, 20 g rumianku (lub 4 torebki herbaty), 1/4 łyżeczki oliwy z oliwek, 1/4 łyżeczki alkoholu cetylowego, 1 szklany pojemnik o objętości 2,5 litra, lejek i plastikowa butelka o pojemności 1 litra.

#4:Jak-zrobić-szampon-domowej-roboty.jpg

Podgrzej wodę w garnku, a kiedy zacznie się gotować, przygotuj napar z rumianku, przykrywając go pokrywką na pięć minut tak, aby się zaparzył (gdy wyłączysz gaz). Dodaj alkohol cetylowy i oliwę. Postaw na małym ogniu, pozwalając się stopić. Wlej siarczan sodu do szklanego pojemnika, a następnie dodaj do niego gotową miksturę. Wstrząśnij, aby utworzyć jednorodną mieszaninę. Dodaj resztę siarczanu i przy użyciu lejka przelej mieszankę do butelki z tworzywa sztucznego.

Data ważności tak przygotowanego szamponu rumiankowego to 6 miesięcy i musi być on przechowywany w chłodnym miejscu. Cała procedura będzie cię kosztowała 25% mniej niż zakup szamponu w drogerii a jednocześnie, przygotujesz szampon stosując znacznie mniej toksyczne składniki niż te spotykane w produktach, które można nabyć w sklepie.

Domowy przepis na szampon z miodem

Do przygotowania tego szamponu będą ci potrzebne: kastylijskie mydło w płynie, miód pszczeli i przegotowana woda. Wymieszaj pół szklanki mydła z połową szklanki wody i szklanką miodu w zakręcanej butelce. Delikatnie wstrząśnij tak, aby składniki dobrze się ze sobą wymieszały. Umyj włosy jak zwykle, pozostawiając na nich miksturę przez około 10 minut, tak aby składniki aktywne mogły zadziałać. Następnie spłucz.

#5:Jak-zrobić-szampon-domowej-roboty.jpg

Alternatywą jest zmieszanie 1/4 szklanki miodu, dwóch łyżek wody, dwóch łyżek kastylijskiego mydła w płynie, 1 dużego jajka, 1 dużej łyżki oczaru wirginijskiego, 1 łyżeczki wody różanej i 1 łyżki oleju z kiełków zbożowych. Przelej mieszaninę do butelki z nakrętką. Nałóż na włosy jak normalny szampon.

Zdjęcia: Kim, czerwiec Seita, Pete.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Schmidt-Rose, T., Braren, S., Fölster, H., Hillemann, T., Oltrogge, B., Philipp, P., … Fey, S. (2011). Efficacy of a piroctone olamine/climbazol shampoo in comparison with a zinc pyrithione shampoo in subjects with moderate to severe dandruff. International Journal of Cosmetic Science. https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2010.00623.x
  • Trüeb, R. M. (2007). Shampoos: Ingredients, efficacy and adverse effects. JDDG. https://doi.org/10.1111/j.1610-0387.2007.06304.x
  • Chiu, A. G., Palmer, J. N., Woodworth, B. A., Doghramji, L., Cohen, M. B., Prince, A., & Cohen, N. A. (2008). Baby shampoo nasal irrigations for the symptomatic post–functional endoscopic sinus surgery patient. American Journal of Rhinology. https://doi.org/10.2500/ajr.2008.22.3122
  • Rahmani AH, Aldebasi YH, Srikar S, Khan AA, Aly SM. Aloe vera : Potential candidate in health management via modulation of biological activities. Pharmacognosy Reviews. 2015.
  • Thornfeldt C. Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction, and future. Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.]. 2005.
  • Ediriweera ERHSS, Premarathna NYS. Medicinal and cosmetic uses of Bee′s Honey – A review. AYU (An Int Q J Res Ayurveda). 2012;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.