W związku - kiedy podobasz się zajętej osobie
Wydaje Ci się, że pewna osoba w związku zarzuca Cię spojrzeniami, daje dwuznaczne sygnały? Szereg wysyłanych sygnałów może wzbudzać zakłopotanie i wątpliwości. Nawet kiedy masz pewność, odpowiedz sobie na pytanie – czy chcesz się w to angażować?
To bardzo delikatna i niewygodna sytuacja. Oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia i od charakterystyki danego, indywidualnego przypadku. Jeśli odwzajemniasz pociąg i zainteresowanie do tej osoby, upewnij się najpierw, że druga strona faktycznie czuje to samo.
Problem pojawia się, kiedy nie jesteśmy pewni w 100 % czy dane zachowanie powinniśmy interpretować w ten sposób? Dezorientacja często pojawia się w początkowej fazie zalotów. Szczególnie, kiedy nasz adorator bądź adoratorka – aktualnie są w związku.
Jak się upewnić, czy mamy rację? Na jakiej podstawie można zweryfikować nasze przypuszczenia? W tym artykule poznasz kilka klasycznych oznak, które potwierdzą bądź rozmyją Twoje przypuszczenia. Poznaj je i pamiętaj o konsekwencjach.
Inaczej na Ciebie patrzy
Doskonale znamy te spojrzenia, które zwracają na siebie uwagę. Zainteresowanie najczęściej rozpoznajemy właśnie po oczach. Jeśli dana osoba nie odpuszcza nawet na chwilę kontaktu wzrokowego, masz prawo przypuszczać, że jest Tobą zainteresowana.
Z drugiej strony działanie może być zarówno dobrowolne, jak i zupełnie nieświadome. Często jednak zauważamy, że ktoś spoglądając na nas przez dłuższy czas, szybko odwraca oczy, kiedy zostanie na tym “przyłapany”.
Osoba w związku szuka Twojej bliskości
Jeśli jesteście już przyjaciółmi, to być może osoba ta będzie szukać każdej okazji, aby się do Ciebie zbliżyć. Możesz to zauważyć na podstawie kontrastu wobec innych osób. Jeśli widzisz, że ze wszystkich ludzi wybiera właśnie Ciebie – to jeden z istotnych, wysyłanych przez ‘amora’ znaków.
Często nie chodzi o intensywny kontakt fizyczny, ale o małe gesty. Potencjalny adorator jest ciągle w pobliżu, zawsze służy radą, siada obok Ciebie. Małe, ale zauważalne czynności.
Szczere wyznania
Żyjemy w dobie kontaktu elektronicznego. To może oznaczać, że dana osoba często pisze do Ciebie wiadomości, dzwoni, aby porozmawiać. Nierzadko zainteresowanie przejawia się szczerymi wyznaniami, opowiadaniem o swoim życiu.
Ale co najistotniejsze – wykazuje ciekawość Twoim dniem, tym co u Ciebie słychać. Jesteście w stałym kontakcie, znacie każdy swój krok, mimo że osoba ta jest w związku z kimś innym? To może (ale nie musi) oznaczać tylko przyjaźni.
Porównuje Cię ze swoim aktualnym partnerem
Nikt nie lubi być porównywany, to prawda. Jednakże to jeden z tych sygnałów, który może oznaczać szczere zainteresowanie Twoją osobą. Szczególnie (i zazwyczaj), jeśli porównywanie wypada na Twoją korzyść.
To pośredni sposób na powiedzenie komuś: wolałbym, abyś to Ty zajął miejsce u mojego boku. Często padają zdania, w których daje się do zrozumienia, iż osoby wolałyby, aby ich partner był podobny do Ciebie.
W ekstremalnych przypadkach dochodzi nawet do zwierzeń, że chciałby mieć Cię blisko, szczególnie, kiedy jest mu źle w związku. Uważaj jednak, bo często prowadzi to do toksycznych, niezdrowych relacji.
Kiedy ktoś w związku zaprasza Cię do siebie
Miłosny trójkąt emocjonalny to niebezpieczna zabawa i gra na emocjach. Oczywiście w wielu przypadkach, do tak delikatnych sytuacji dochodzi ze szczerych intencji. Jednak nie zawsze, miej to na uwadze.
Naturalne jest, że przyjaciele chcą spędzać ze sobą wspólnie czas i dzielić się swoimi przeżyciami. Czasami jednak wydaje nam się, że ktoś zbyt często zaprasza nas do siebie do domu. Szczególnie wiedząc, że nie spędza tak wiele czasu ze swoim aktualnym partnerem czy partnerką.
Spędzanie czasu z Tobą może oznaczać, że uczucia wykraczają poza przyjaźń. Być może ktoś, w ten sposób chce Ci powiedzieć, że jesteś dla niego nad wyraz ważny i woli przebywać w Twoim towarzystwie.
Zazdrość
Bywa, że zauważasz zmianę stosunku wobec Ciebie, kiedy nie poświęcasz wystarczająco dużo uwagi tej osobie. Być może decydujesz się spędzić więcej czasu z kimś innym. Klasyczną oznaką zainteresowania jest też pewna doza zazdrości.
Być może na wiadomość o wyjściu z kimś innym, osoba ta zareagowała negatywnie i zmieniła swoje nastawienie. W wielu przypadkach zazdrość prowadzi ludzi do odsunięcia się na bok, bądź pretensji.
Jeśli spotykasz się z kimś interesującym na randkę, Twój “przyjaciel” może zasugerować Ci, że nie wybrałaś kogoś wystarczająco dobrego dla Ciebie.
To oznaki, które należy wziąć pod uwagę. Nierzadko jest to też pierwszy objaw syndromu psa ogrodnika.
Przeczytaj też: Zazdrość może prowadzić do błędów
Dzwoni, kiedy ma problemy w związku
To może sprawiać, że czujesz się, jak “koło zapasowe”, zgadzasz się? Zdarza się, że osoby w związku, zainteresowane nami, kontaktują się tylko wtedy, kiedy mają poważny problem w relacji ze swoim aktualnym partnerem.
Może wskazywać to na upewnianie się, czy kiedy relacja ta rozpadnie się – może znaleźć ukojenie w Twoich ramionach. Ale czy tego chcemy? Nikt nie powinien być “planem B” dla drugiej osoby.
Wspólny kręg towarzyski
Gdzie nie pójdziesz, tam spotykasz tę osobę? Wcześniej obecność wśród waszych znajomych nie była tak intensywna? A może adorator zaczął uczęszczać w Twoje ulubione miejsca? To może, ale nie musi oznaczać zwyczajnego zbiegu okoliczności.
Przede wszystkim pamiętaj, że kiedy jesteśmy kimś zainteresowani – zrobimy wszystko, aby wpaść na siebie gdzieś ‘przez przypadek’, znaleźć się w tym samym towarzystwie. To jeden z najbardziej widocznych sygnałów. Jednocześnie wyraźnie potwierdza nasze przypuszczenia. Czy rozpoznajesz taką sytuację, w swoim przypadku?
Zachowaj czujność
Na sam koniec pamiętaj, że aby odkryć prawdę musisz wykazać się sporą czujnością i spostrzegawczością. Zwróć uwagę na zachowania tej osoby, wyrazy twarzy, ruchy ciała. Wszystko to ma znaczenie.
Jeśli dany adorator w towarzystwie próbuje zwrócić na siebie Twoją uwagę – to kolejny znak, który może potwierdzać tę teorię. Zmienia tembr i ton głosu? Jest bardziej spięty, kiedy jesteście blisko? Przypatrz się uważnie.
Spróbuj zdobyć pewność, co do uczuć tej osoby. Jeśli wydaje Ci się, że masz rację – najrozsądniej będzie podjąć dojrzałą rozmowę z tą osobą. To nie miejsce na poczucie wstydu. Nieporozumienia mogą zniszczyć przyjaźń, związek innych osób albo Twoje psychiczne zdrowie. Nic nie pomaga tak, jak spokojna rozmowa.
“Czy to przyjaźń czy to jest kochanie?” Śpiewał Grechuta. Sytuacja jest bardzo delikatna i wymaga też specyficznych działań. Musimy pamiętać, że na szali są uczucia innych osób. Przede wszystkim nie zapominaj też o sobie samym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Armenta-Hurtarte, Carolina, Sánchez-Aragón, Rozzana, & Díaz-Loving, Rolando. (2012). ¿DE QUÉ MANERA EL CONTEXTO AFECTA LA SATISFACCIÓN CON LA PAREJA?. Suma Psicológica , 19 (2), 51-62. Recuperado el 09 de enero de 2023, de http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0121-43812012000200004&lng=en&tlng=es.
- Houston, T. L. (1974), Foundations of interpersonal attraction, Nueva York: Academic Press.
- Soto Ferraris, R. (2015). Factores que intervienen en la elección de pareja de jóvenes mexicanos. Revista REDES, (32), 71–84. Recuperado a partir de https://redesdigital.com/index.php/redes/article/view/180
- Walster, E. (1971), Passionate love. In B. Murstein (Ed.), Theories of attraction and love. Nueva York: Springer Publ.