Jak radzić sobie z krytyką?

Styczeń 31, 2018
Jak nie czuć się obrażonym, gdy słyszymy krytykę? Jak przyjmować opinie innych o sobie w sposób spokojny? Jak zachować równowagę psychiczną? Jak podjąć bez nerwów dyskusję? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak radzić sobie z krytyką.

„Gdybym była tobą..to by do tego nie doszło.”, „bo ty zawsze..”, „bo ty nigdy..” często słyszysz krytykę od ludzi z twojego otoczenia? Może krytykuje cię przełożony, rodzice, koleżanka, partner? Naucz się bronić asertywnie przed krytyką!

Asertywnie się bronić to znaczy wyrażać swoje opinie zachowując granice innych, spokojnie, bez agresji. Asertywność pomaga nam również mówić „nie” w sytuacjach społecznych. Jak również pozwala na wyrażanie zdania bez poczucia winy lub oczekiwania aprobacji innych.

Asertywność to cecha nabyta, co oznacza, że musimy się jej nauczyć. Poznaj zasady, które pomogą Ci reagować asertywnie, gdy jesteś pod stałą krytyką.

1.Nie rzucaj się do obrony, raczej pytaj!

Pierwszą reakcją jaką mamy, gdy ktoś nas krytykuje jest obrona. Czujemy się atakowani, dotknięci, obrażeni. W efekcie często atakujemy rozmówcę jego własną bronią – odpowiadając krytyką, często agresywnie.

Nie tędy droga! Jeśli chcemy nauczyć się reagować asertywne, zanim zaatakujesz zatrzymaj się, odetchnij i zadawaj pytania. 

zwiazek pod krytyką

Twoje pytania są czymś czego twój rozmówca najpewniej się nie spodziewa. Prawdopodobnie myśli, że przyjmiesz jego słowa i być może poczujesz się źle.

Przykładowo, jeśli ktoś Ci mówi tonem krytykującym  „Jak ty dziś wyglądasz?!”. Zamiast odpowiedzieć:  „Tak jak i Ty” zapytaj raczej „Co właściwie nie odpowiada Ci w moim dzisiejszym ubiorze?”

Prawdopodobnie, druga osoba nie będzie wiedziała co powiedzieć lub natychmiast złagodnieje, wytłumaczy się i zakończycie w ten sposób temat. Najważniejsze to nie ulegać krytyce, nie gniewać się, nie wpadać przez nią w zły nastrój.

2. Uznaj krytykę w sposób pozytywny

Jeśli ktoś nas ocenia, ale nie w celu obrażenia nas, a czasem nawet ma rację też nie powinniśmy reagować atakiem.

Załóżmy, że spóźnimy się na spotkanie z przyjacielem i ten nie będzie z tego faktu zadowolony. Nie atakujmy mówiąc ” a pamiętasz, gdy w zeszłym tygodniu ty się spóźniłeś godzinę na nasze spotkanie?!”

Taka odpowiedź tylko zaogni sytuację i prowadzi do kłótni.

Lepiej odpowiedz w sposób pozytywny „tak, masz rację, spóźniłem się dużo”

Przeczytaj także: Komunikacja w związku: jak ją poprawić?

Jeśli znajomy krytykuje Cię mówiąc: „Nie da się z tobą rozmawiać, nie masz pojęcia o polityce”, możesz odpowiedzieć „Faktycznie, nie interesuję się zbytnio polityką i nie wiem o niej za wiele”.

Wiedząc, że nie jest ona dla Ciebie bardzo ważna i de facto nie lubisz tego tematu. Jednocześnie nie czujesz się źle z krytyką kolegi, ani nie jest to powód być musiał się zmienić.

Zaakceptuj, że nie musisz być we wszystkim dobry, jesteś jaki jesteś! I takim się polub!

3.Broń się przed krytyką, ale szanuj opinie innych

Respektowanie opinii drugiego człowieka jest bardzo ważne w relacjach społecznych. Pamiętaj szanuj siebie, ale też innych.

Jeśli ktoś Ci powie, że masz dziś na sobie okropne spodnie, nie obrażaj się. Powiedz: „Na prawdę? Cóż, a mi się one podobają.”

jak bronić się przed krytyką

Nie wszyscy mamy taki sam gust. Nie musisz się zmieniać pod wpływem opinii innych. Respektuj fakt że ktoś przekazał Ci swoje zdanie, ale pamiętaj że Ty masz swoje i masz do tego prawo.

Bądź elastyczny i zaakceptuj, że ludzie mają różne opinie na te same tematy. Nie zawsze musimy się zgadzać!

WIĘCEJ DLA CIEBIE