Jak przetrwać ponure dni? Kilka porad

Nie ma potrzeby obawiać się ponurych dni. Powinnaś z nich skorzystać, ponieważ pomagają Ci one rozpocząć wszystko od nowa oraz przypomnieć, że jasne, słoneczne dni są przed Tobą.

Każdy z nas ma te przygnębiające, ponure dni, kiedy zdaje się, że nic nie idzie po naszej myśli. Wszystko, co nam nie wychodzi, jeszcze bardziej pogrąża Cię w zgorzknieniu, aż do momentu, kiedy Twoje myśli toną w chaosie.

Może się to wydawać dziwne, lecz w rzeczywistości nie tylko dobrze mieć czasem ponure dni, lecz przetrwanie ich może Ci pomóc.

Powód jest prosty: są po to, aby rozpocząć od nowa, jako swoisty reset. Przez moment musisz przyjąć swoje demony, stanąć z nimi twarzą w twarz, by następnie podnieść się na nowo.

Mimo to, ten proces powinien pojawiać się w formie chwil, momentów. Okazji, które przychodzą i odchodzą. Twoje ponure dni nie powinny trwać tygodniami lub miesiącami.

Niepokój, zniechęcenie, złość, frustracja lub rozczarowanie, to wszystko może się pojawić. Aby przejść przez te chwile, powinnaś skorzystać z wewnętrznych mechanizmów, które mogą okazać się bardzo pomocne. Poniżej wyjaśniamy w jaki sposób.

Ponure dni, egzystencjalny nawias

Smutny mezczyzna

Ludzie zwykle bardzo dobrze chronią swoją prywatną przestrzeń. Nosimy na sobie grubą zbroję i czasami nawet ukrywamy się za maską fałszywego szczęścia, aby dryfować przez większość czasu.

W pewien sposób zostaliśmy nauczeni, że ponure dni nie istnieją.  Że raczej zamiast ich doświadczać, lepiej to ukryć oraz ruszyć przed siebie, tak jakby nic się nie stało.

Właściwie normalnym jest nie mieć na to czasu.

Jak mogę pozwolić sobie na zatrzymanie się oraz zrozumienie co mi dolega?! Z tym wszystkim, co mam do zrobienia!

  • Jeżeli boli mnie głowa, biorę aspirynę; jeżeli jestem wykończona, odpoczywam…Lecz co dzieje się, kiedy jesteś uwięziona przez smutek i zniechęcenie?
  • Nikt nie nauczył Cię jak kierować tymi emocjami. Więc zanim stawisz im czoła, przechodzisz przez okres, kiedy najprościej jest udawać, że nic się nie stało.

Niemniej jednak, musimy wyrazić się jasno. Rzeczy, które bolą, mają w zwyczaju pozostawać w pobliżu. To, czemu nie stawisz czoła, pozostawi po sobie ślad. Więcej niż to: coś nierozwiązanego będzie Cię gonić do momentu, aż się rozchorujesz, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

łzy

Płacz jest ważny, kiedy go potrzebujesz

Biologia zaopatrzyła człowieka w tego rodzaju zachowanie z bardzo istotnego powodu. Płacz to mechanizm psychologiczny, który działa na nas jak emocjonalne katharsis.

  • To ulga, dzięki której jesteś w stanie kierować swoimi emocjami.
  • To zachowanie charakterystyczne jest przede wszystkim dla rodzaju ludzkiego (nadal nie wyjaśniono dlaczego zwierzęta takie jak słoń również płaczą).
  • Płacz to najzdrowszy sposób na pozbycie się napięcia, dotlenienie oraz oczyszczenie umysłu.
  • To, czego porządny płacz nie złagodzi, nie może być zmienione.

Jeśli będziesz powstrzymywać tę potrzebę, emocjonalny stres tylko się nasili oraz zacznie Cię dusić. Twoje negatywne emocje przejawią się w formie bólu głowy, zmęczenia i ogólnego pogorszenia samopoczucia.

Ważne jest zrobienie sobie przerwy, kiedy jej potrzebujesz

Zatrzymanie się, gdy zdasz sobie sprawę, że właśnie przechodzisz przez ponure dni, wcale nie oznacza, że odgradzasz się od wszystkich i od wszystkiego.

Podczas tych dni przede wszystkim musisz być odporna oraz świadoma siebie.

  • Musisz wyruszyć w delikatną wewnętrzną podróż, aby zagłębić się w swoje ciemności. Dowiedz się co Cię boli, co Ci przeszkadza, a co blokuje.
  • Bycie uważnym to rozwikłanie samego siebie, to odkrycie swoich słabości oraz naprawienie ich. Tak naprawdę, im grubsza jest Twoja zbroja, tym delikatniejsze jest Twoje wnętrze.

Każdy musi stawić czoła swoim demonom, aby je oswoić, umniejszyć oraz opanować.

Kobieta w kwiatach

Nie bój się mówić tego, co czujesz

Nie ma potrzeby obawiać się wypowiadania na głos tego, co czujesz. Właściwie to nauczenie się czegoś tak prostego jak bycie asertywną, pomoże Ci poznać ludzi lepiej oraz ich reakcje.

A więc nie bój się powiedzieć, że potrzebujesz kilku godzin dla siebie samej. Poświęć sobie trochę czasu, idź na spacer, aby pobyć sam na sam ze swoimi myślami oraz daj im po prostu ochłonąć,

  • Jednocześnie nie krępuj się prosić o pomoc. Te ponure dni mogą przemienić się z koloru szarego na niebieski, jak tylko podzielisz się myślami z przyjacielem na kubkiem dobrej kawy.
  • Ponure dni są jak letnie burze, które muszą nadejść.  Jest istotne przeżyć je, aby cieszyć się świeżym wiatrem oraz czystym powietrzem, jak tylko wszystkie napięcia wyparują.

Świadomość własnych potrzeb, emocjonalna ulga oraz wsparcie ze strony bliskich, to wszystko jest niezbędne, aby pozytywnie przejść przez te dni.

WIĘCEJ DLA CIEBIE