Jak pomóc dziecku pozbyć się gazów?

Twoje dziecko podczas jedzenia może połykać powietrze. Jeśli mu nie pomożesz, kumulujące się gazy mogą spowodować dyskomfort i rozdrażnienie wywołujące płacz. Dlatego to bardzo ważne, aby pomóc dziecku pozbyć się gazów.
Jak pomóc dziecku pozbyć się gazów?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Niemowlęta muszą prawidłowo wydalać gazy. W przeciwnym razie mogą one powodować dyskomfort i rozdrażnienie. W tym artykule dowiesz się, jak możesz pomóc dziecku prawidłowo uwolnić gazy.

Jak pomóc dziecku w wieku niemowlęcym uwolnić gazy?

Niemowlęta bardzo często nie wiedzą, jak prawidłowo jeść. Przez to mogą połykać również powietrze podczas karmienia, zwłaszcza jeśli są karmione butelką.

Taka kumulacja gazów w ich małych żołądkach może powodować dyskomfort. Dlatego mogą czuć się nieswojo i się irytować, dlatego płaczą.

Płacz dziecka

Kolka występuje, gdy gazy gromadzą się w przewodzie pokarmowym z powodu ich połknięcia lub złego trawienia.

Właśnie dlatego ważnym jest, aby po każdym karmieniu pomóc dziecku wydalić gaz, który połknął podczas karmienia. Zanim wykształci się u niego odpowiedni mechanizm fizjologiczny, potrzebuje ono Twojej pomocy.

Dlatego też po karmieniu dziecka musisz sprawić by mu się odbiło, aby pozbyć się gazów. Dzięki temu uniknie ono dyskomfortu lub kolki.

Rodzaje gazów

W organizmie Twojego dziecka mogą gromadzić się dwa rodzaje gazów.

  • Gazy żołądkowe. Najbardziej powszechne; zawierają powietrze, które dziecko połyka podczas karmienia, jak wspomniano powyżej.
  • Gazy jelitowe. Są wytwarzane przez złe trawienie lub nietolerancję pokarmową. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą, który może zalecić zmianę sposobu karmienia.

Jak pomóc dziecku pozbyć się gazów?

Możesz zastosować kilka technik i sztuczek, które pomogą dziecku prawidłowo pozbyć się gazów:

Prawidłowa pozycja podczas karmienia piersią lub karmienia butelką

Przyjęcie właściwej pozycji do karmienia jest niezbędne, aby Twoje dziecko nie spożywało powietrza wraz z mlekiem.

Podczas karmienia piersią lub karmienia butelką musisz prawidłowo ustawić dziecko. W ten sposób będą mogły lepiej pobierać pokarm i połykać mniej powietrza. Aby to zrobić:

Karmienie dziecka
  • Twoja otoczka i sutek powinny tworzyć smoczek w ustach dziecka. Jeśli Twoje dziecko ssie tylko sutek, prawdopodobnie również połknie powietrze.
  • Dziąsła dziecka nie powinny ściskać sutka. Jeśli to zrobią, będą połykać tylko powietrze zamiast mleka.

Niech sobie beknie

Najskuteczniejszym sposobem na prawidłowe wydalenie gazu jest sprawienie, by dziecko beknęło. Niektóre pozycje pomogą im lepiej wydalić gaz. Wśród nich najbardziej znane to:

  • Trzymanie dziecka przy barku.
  • Posadzenie dziecka na kolanach plecami do siebie, oraz położenie dłoni na jego klatce piersiowej, a palców na jego brodzie.
  • Umieszczenie dziecka twarzą w dół na ramieniu. Przyłożenie brzucha do ramienia ułatwia wydalanie gazów. Pamiętaj jednak, że głowa dziecka powinna być nieco wyżej niż reszta ciała.

Kiedy Twoje dziecko jest w prawidłowej pozycji, poklepuj je lub pocieraj po plecach . Pomagaj dziecku pozbyć się gazów przez około pięć do dziesięciu minut. Nie martw się jednak, jeśli nie usłyszysz charakterystycznego dźwięku beknięcia, ponieważ może ono być niezauważone. Po dziesięciu minutach możesz położyć dziecko.

Gdy musisz sprawić, by dziecku się odbiło…

Według ekspertów, koniecznie należy pomóc dziecku pozbyć się gazów. Prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy musisz to zrobić. Zwykle po każdym karmieniu należy pomóc dziecku beknąć. W niektórych przypadkach konieczne może być przerwanie podawania pokarmu w celu usunięcia gazów, a następnie kontynuowanie karmienia:

  • Jeśli dziecko jest niespokojne podczas karmienia, może połykać powietrze. W takim przypadku możesz przerywać karmienie co pięć do dziesięciu minut, aby pomóc dziecku wydalić gaz, a następnie kontynuować.
  • Możesz też pomóc dziecku beknąć, kiedy zmieniasz jedną pierś na drugą.
  • Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, a wydaje się być zdenerwowane, możesz zrobić przerwę co każde 60 mililitrów, aby mu się odbiło, a następnie kontynuować karmienie.

Przede wszystkim słuchaj swoich macierzyńskich instynktów! Ponadto, jeśli Twoje dziecko nie wydaje się niespokojne i prawidłowo przyjmuje pokarm, nie musisz przerywać karmienia. Po prostu poklep je po plecach gdy skończysz.

Wybierz prawidłowo smoczek do butelek

Smoczek do butelki należy dostosować do wieku dziecka. Pomocne mogą okazać się „antykolkowe” smoczki do butelek.

Karmienie butelką może pomóc dziecku uporać się z połykaniem powietrza

Jeśli karmisz swoje dziecko butelką, musisz zwrócić szczególną uwagę na smoczki. Wynika to z faktu, że mogą być one nieodpowiednie dla wieku dziecka. Jeśli są zbyt duże, mogą sprawić, że dziecko wraz z mlekiem połknie powietrze.

Dlatego lepiej wybrać odpowiednie dla wieku smoczki do butelek, aby Twoje dziecko nie połykało powietrza. Specjalne smoczki do butelek pozwalają uniknąć tego problemu, minimalizując ilość połykanego powietrza podczas podczas karmienia.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Metoda Kassing: karmienie bez zaburzania laktacji

Czy zawsze konieczne jest “odbekanie” dziecka?

Niektóre matki uważają, że dzieci zawsze połykają powietrze podczas karmienia. Dlatego myślą, że musi im się odbić bez względu na wszystko. Jednak niekoniecznie tak jest. Zwłaszcza w przypadku karmienia piersią, jeśli pozycja i technika ssania są prawidłowe, dziecko nie musi połykać powietrza.

W tym przypadku, jeśli odbijasz dziecko gdy nie jest to potrzebne, możesz spowodować u niego dyskomfort. Najlepiej jest spróbować pomóc swojemu dziecku pozbyć się gazów przez rozsądny czas (pięć do dziesięciu minut) delikatnym głaskaniem lub pocieraniem, a następnie po prostu pozwolić mu odpocząć.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.