Jak mieć dobre relacje z dziećmi partnera?

Relacja z osobą, która ma dzieci, jest wyzwaniem, ale może być również wspaniałym doświadczeniem. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć typowych pułapek.
Jak mieć dobre relacje z dziećmi partnera?

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2022

Pojęcie rodziny zmieniało się i różnicowało na przestrzeni lat. Wśród wielu nowych modeli są rodziny łączone – czyli takie, w których jeden lub oboje dorośli mają dzieci z poprzednich związków. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, prawdopodobnie jedno z pytań, które najczęściej przychodzi Ci do głowy, brzmi: „Jak mieć dobre relacje z dziećmi mojego partnera?”

To z pewnością wymagająca i pełna wyzwań sytuacja. Jednocześnie może to jednak być przyjemne i wzbogacające doświadczenie.

Aby uwydatnić najbardziej pozytywne aspekty i uniknąć najczęstszych problemów takiego układu, przedstawimy Ci kilka podstawowych wskazówek.

Jak nawiązać dobre relacje z dziećmi partnera?

Każdy związek jest inny. Ale kiedy w równanie są zaangażowane inne osoby (w tym przypadku dzieci), istnieje kilka wyzwań, z którymi inni nie muszą się mierzyć.

Jednak miłość, szacunek z obu stron i komunikacja pomoże cieszyć się cudowną więzią, nawet w rodzinach łączonych. Aby to osiągnąć, pamiętaj o następujących punktach.

Zaakceptuj sytuację

Jeśli sam jesteś rodzicem, masz większą świadomość tego, z czym wiąże się życie rodzinne. Jeśli jednak twój partner ma dzieci, a ty nie, może być ci trudno przyzwyczaić się do tego, jak wpływa to na twój związek. Dzieci potrzebują przecież opieki, uwagi i obecności.

Praca rodzica to praca na cały etat. Czasami nawet do późna trzeba poświęcać im czas. Wasze plany będą więc obejmować zajęcia z dziećmi, a czasami, nawet w środku nocy, jedno z dzieci może w końcu znaleźć się z wami w łóżku.

Zaakceptowanie faktu, że łączysz się nie tylko z jedną osobą, ale z całą rodziną, może być skomplikowane, ale jest niezbędne. Nie możesz besztać dzieci za te aspekty ani prosić partnera, aby zaniedbywał swoje dzieci na rzecz waszego związku. Zrozumienie i wsparcie są w tym względzie niezbędne.

Rodzina śpiąca w łóżku
Powszechną rzeczą, z którą należy się pogodzić jest, że dzieci przychodzą spać do łóżka rodziców.

Wyznacz granice

Nawiązanie relacji z osobą, która ma dzieci, może postawić Cię w niepewnej i niejednoznacznej sytuacji. Dlatego musisz porozmawiać ze swoim partnerem i ustalić kilka podstawowych punktów.

Na przykład, czego oczekujecie od związku, jaką rolę będziecie pełnić w życiu dzieci lub ile każde z Was bierze na siebie odpowiedzialności. Wyjaśnienie tych aspektów od początku pomoże w przyszłości uniknąć nieporozumień i zarzutów.

Zadbaj o swój związek

Nawet jeśli nie jesteś rodzicem dzieci, będzie wiele momentów wspólnego pożycia. Ty i twój partner możecie jednak wpaść w pochłaniającą wszystko rutynę opieki nad dziećmi i zaniedbywać więź między wami.

Znalezienie przestrzeni i czasu na samotność we dwoje w celu dalszego budowania emocjonalnej intymności jest bardzo potrzebne, aby nie popaść w niezadowolenie.

4 wskazówki, jak mieć dobre relacje z dziećmi partnera

Na początku możesz nawet nie wiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi partnera. W rzeczywistości jest to sytuacja, która może wywoływać niepokój u wszystkich zaangażowanych osób. Dlatego zobacz kilka wskazówek, które mogą pomóc w lepszym podejściu do tego doświadczenia.

1. Zrób to krok po kroku

Przystosowanie się do tej nowej struktury rodziny może być skomplikowane dla każdego. Dlatego musisz dać sobie czas na przystosowanie się.

Staraj się stopniowo zbliżać do dzieci swojego partnera. Najpierw na neutralnej przestrzeni, a później wprowadzając krótkie chwile wspólnego życia, aż w końcu podejmiecie decyzję o zamieszkaniu pod jednym dachem.

Podobnie nie oczekuj, że związek będzie się wspaniale układał od pierwszej chwili. Jeśli tak, to świetnie, ale na początku prawdopodobnie relacje będą chłodniejsze i bardziej odległe. To naturalne, bądź cierpliwy wobec siebie i wobec nich.

2. Bądź wyrozumiały

Często pierwszą reakcją dziecka na nowego partnera rodzica jest odrzucenie. Nie bierz tego do siebie osobiście.

Spróbuj zrozumieć, że jest to dla nich skomplikowana okoliczność, która pociąga za sobą utratę tego, do czego były przyzwyczajone. Z tego powodu mogą odczuwać strach i nieufność. Daj im przestrzeń i postaraj się być dostępny, ale nie inwazyjny.

3. Zbuduj relację

Dzieci to ludzie i, podobnie jak w przypadku dorosłych, powinowactwo może być większe lub mniejsze. Warto jednak spróbować znaleźć wspólną płaszczyznę, która pozwoli wam zbudować własną więź.

Być może podzielasz zainteresowanie, o którym możesz porozmawiać, lub hobby, które oboje lubicie. Spędzanie czasu na wspólnych zajęciach pomoże stworzyć relację zaufania i bliskości.

Ojciec ze swoimi dziećmi
Znalezienie zajęć, którymi można się zająć wspólnie, sprzyja budowaniu więzi między dorosłymi a dziećmi.

4. Zapamiętaj swoje miejsce

Należy pamiętać, że nie jesteś rodzicem tych dzieci, więc ostateczna władza i decyzje należy do ich rodziców. Jednak jako jeden z dorosłych, który się nimi opiekuje i jako partner rodzica, zasługujesz na ich szacunek.

Radzenie sobie z dziećmi partnera to wyzwanie wymagające cierpliwości

Radzenie sobie z dziećmi partnera będzie wymagało cierpliwości, zrozumienia i wytrwałości. Ale w każdym razie pamiętaj, aby podczas całego procesu priorytetowo traktować siebie i dbać o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie emocjonalne.

Pamiętaj ponadto, aby komunikować się płynnie i asertywnie ze swoim partnerem i szukać profesjonalnego wsparcia, jeśli czujesz, że jest to potrzebne.

This might interest you...
Toksyczna rodzina – poznaj jej różne oblicza
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Toksyczna rodzina – poznaj jej różne oblicza

Toksyczna rodzina jest jak mała, osamotniona wyspa, na której rzeczywistość składają się niekończące się konflikty, zakazy i nakazy, brak harmonii,...  • Pereira, R. (2002). Familias reconstituidas: La pérdida como punto de partida. Perspectivas sistémicas70, 3-5.
  • Cintrón, F. N., Walters-Pacheco, K. Z., & Serrano-García, I. (2008). Cambios…¿ Cómo influyen en los y las adolescentes de familias reconstituidas?. Interamerican Journal of Psychology42(1), 91-100.
  • Ripoll, K., Martínez, M., & Giraldo, Á. M. (2013). Decisiones sobre crianza de los hijos en familias reconstituidas. Revista colombiana de psicología22(1), 163-177.