Jak leczyć ból krzyża? – Poznaj techniki

Jak leczyć ból krzyża? – Poznaj techniki

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Ból krzyża zwany też lumbago, to ból w dolnej części kręgosłupa, związany jest z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa oraz tkankami miękkimi, które wokół niego występują, takimi jak: mięśnie, ścięgna i nerwy, oraz dyskami międzykręgowymi. Ból krzyża może trwać tylko kilka dni, ale może też dokuczać nawet przez kilka tygodni.

Aby rozpocząć leczenie bólu krzyża, należy przeprowadzić badania, które pomogą nam ustalić jego przyczyny.

Bardzo ważne jest w tym wypadku, aby odrzucić wszystkie podejrzenia, bo te same objawy mogą oznaczać poważne choroby, takie jak osteoporoza, infekcje lub urazy, które wymagają interwencji chirurgicznej, a nawet w skrajnych przypadkach raka.

Cierpienie na ból pleców jest bardzo powszechną rzeczą i ludzie na całym świecie przynajmniej raz w życiu tego doświadczają. Wynika to z eksploatacji naszego kręgosłupa.

Ból może być odczuwalny w dowolnym miejscu naszego kręgosłupa, a miejscem gdzie najczęściej występuje jest jego dolna część zwana odcinkiem lędźwiowym. Jest to tak powszechne miejsce występowania bólu, ponieważ obciążone jest przez większą część masy naszego ciała.

Ból krzyża jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza, zaraz po przeziębieniu i grypie. Większość urazów w tej części kręgosłupa spowodowanych jest pracą, na przykład po podniesieniu jakiegoś ciężkiego przedmiotu lub pozostawaniu przez długi czas w tej samej pozycji.

Ostry ból krzyża może być spowodowany upadkiem lub ogromnym wysiłkiem, w obu przypadkach może dojść do uszkodzenia niektórych mięśni lub wiązadeł, które znajdują się w dolnej części pleców i silny ból może być wynikiem zerwania któregoś z nich.

Ból krzyża

Nagły ból krzyża – jakie są przyczyny?

  • Złamania spowodowane osteoporozą lub chorobami zapalnymi stawów.
  • Kiedy rdzeń kręgowy jest atakowany przez nowotwór.
  • Skurcze mięśni, kiedy są bardzo napięte.
  • Przepuklina dyskowa potocznie zwana wypadnięciem dysku, pęknięty dysk lub infekcje, które zagrażają kręgosłupowi.
  • Nadmierny wysiłek. Podnoszenie ciężkich rzeczy w nieodpowiedni sposób.
  • Ciasnota kanału kręgowego, która powstaje z powodu zwężenia się kanału kręgowego.
  • Skolioza lub kifoza (garb), które są skrzywieniami kręgosłupa. Mogą być dziedziczne i występować u dzieci i młodych osób.
  • Uszkodzenie lub przeciążenie mięśni i wiązadeł.
  • Ciąża.
  • Choroby związane z żeńskimi narządami rozrodczymi, takimi jak torbiele, rak jajników czy mięśniak macicy.

Ból krzyża – Zalecenia w celu profilaktyki i leczenia

  • Warto zrobić sobie przerwę i przez kilka dni zaniechać czynności, które mają bezpośredni wpływ na obciążenie tej części pleców, aby kręgosłup mógł odpocząć i szybciej się zregenerować, co powinno zdecydowanie szybciej uśmierzyć ból.
  • W pierwszych dniach bólu zaleca się robienie zimnych okładów, po czym stosowanie ciepłych okładów, powinno to pomóc w złagodzeniu skurczy powodujących ból.
  • Można stosować również leki przeciwbólowe, zwłaszcza w pierwszych dniach, kiedy mięśnie powoli wracają do normy, należy jednak pamiętać, aby leki przepisane były przez lekarza, ponieważ leczenie się na własną rękę, może być niebezpieczne dla zdrowia.
  • Starać się zasypiać w pozycji embrionalnej, z poduszką pomiędzy nogami. Jeżeli lubimy spać na plecach, możemy położyć poduszkę pod kolana, w ten sposób poprawi się ciśnienie krwi.
  • Po dwóch dniach odpoczynku można powoli wracać do aktywności fizycznej, ponieważ przesadzony bezruch również nie jest zalecany. Oczywiście powinno się to robić delikatnie i unikać podnoszenia lub nagłego podrywania ciężkich przedmiotów, przynajmniej przez trzy tygodnie od momentu kiedy nasz kręgosłup ucierpiał.
lędźwie

Wykonuj ćwiczenia

  • Powinno się wykonywać ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie w dolnej części pleców, na początku powinny być delikatne, z czasem można zwiększyć ich intensywność. Może to być spacer, jazda na rowerze lub pływanie, ale pamiętaj, że nie można tych aktywności wykonywać tuż po doświadczeniu bólu krzyża, bo mogą go tylko pogorszyć.
  • Jeżeli ból krzyża nie zniknie za sprawą tych ćwiczeń i leków przeciwbólowych, niezbędna będzie konsultacja z fizjoterapeutą, który zaleci ćwiczenia rozciągające, które są bardzo skuteczne w tego typu bólach i pomagają zapobiec ich nawrotom.
  • Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie lumbago są regularne ćwiczenia i utrzymywanie odpowiedniej postawy kręgosłupa podczas długiego siedzenia, należy zawsze wybierać krzesło w oparciem, tak aby nasze plecy zawsze były wspierane podczas siedzenia. Jest to bez wątpienia najskuteczniejszy sposób na uniknięcie bólu krzyża.
  • I na koniec, powinno się unikać przybierania na wadze, aby to osiągnąć trzeba utrzymywać zdrową dietę, w której dominują owoce i warzywa.

Jak złagodzić ból krzyża domowym sposobem

  • Bardzo skutecznym domowym sposobem jest delikatny masaż, który wykonamy używając kilku kropli olejku z ruty zmieszanego z łyżką olejku migdałowego. Masaż wykonuje się w kierunku mięśni, powinien trwać pięć minut i być powtarzany trzy razy dziennie.
  • W szklance wrzącej wody zaparzamy trzy łyżki werbeny, w tak przygotowanym naparze moczymy ściereczkę i przykładamy w miejscu gdzie dokucza nam ból, starajmy się aby okład był jak najbardziej gorący, oczywiście uważajmy żeby się nie oparzyć. Zabieg ten możemy powtarzać kilka razy dziennie.
  • Przygotowujemy ciepłą kąpiel, do wody dodajemy 15 kropli olejku z drzewa herbacianego i wchodzimy do wanny na co najmniej dwadzieścia minut.
  • Gotujemy trzy łyżki siemienia lnianego z łyżką musztardy i doprowadzamy do wrzenia, przygotowany z tego kompres nakładamy każdej nocy na bolący obszar, aż do momentu kiedy ból zniknie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.