Inteligencja emocjonalna w trudnych chwilach

Luty 9, 2017
Na szczęście nad inteligencją emocjonalną można pracować i z czasem stać się jeszcze bardziej świadomym.

Inteligencja emocjonalna to najlepsza strategia, by poprawić jakość swojego życia. Każdemu z nas w życiu przydarzają się chwilę, w których nie wiemy, jaką drogę wybrać. W takich momentach umiejętność panowania nad swoimi emocjami i ich rozpoznawania jest kluczowe do osiągnięcia celu.

Inteligencja emocjonalna może być Twoją największą siłą albo największą słabością. Zależy to od tego, w jakim stopniu będziesz nad nią panować i jak ją wykorzystasz. Dobrze użyta będzie Twoim sprzymierzeńcem w trudnych chwilach.

Warto mieć na uwadze, że nawet takie stany emocjonalne jak smutek, złość czy strach nie są w stu procentach negatywne. Koniec końców, są to przecież sygnały ostrzegawcze, które mówią nam o tym, że coś jest nie tak. To czerwone światło, które każe nam zareagować, podjąć pewne kroki lub dokonać jakiejś zmiany, by usunąć je z naszego życia.

Inteligencja emocjonalna: klucz do szczęścia

Chcemy zaprosić Cię na krótką, lecz niesamowitą podróż po świecie najbardziej interesujących i najbardziej przydatnych teorii mówiących o inteligencji emocjonalnej.

Jeśli chcesz głębiej zanurzyć Cię w tym temacie, koniecznie sięgnij po książki takich autorów jak Daniel Goleman (Working with Emotional Intelligence, Leadership: The Powrt of Emotional Intelligence) czy Wayne Dyer (Your Erroneous Zones).

Są to doskonałe źródła wiedzy o tym, jak zmienić swój sposób postrzegania świata i stać się szczęśliwszą i bardziej produktywną osobą, nie tylko w kontekście pracy, ale i życia osobistego i relacji z innymi ludźmi.

Już za chwilę poznasz nasz przepis, jak w kilku prostych krokach możesz przekuć każdy gorszy moment w szansę, by stać się silniejszą i mądrzejszą osobą.

Serce w dole

Znajomość siebie

Pierwsza strategia może się wydawać bardzo prosta i oczywista, ale stosując się do naszych wytycznych, szybko zdasz sobie sprawę, że to, kim myślimy, że jesteśmy, nie zawsze pokrywa się w stu procentach z osobą, którą bywamy na co dzień. Poświęć chwilę na refleksję i wykonaj poniższe zadania.

Zdefiniuj swoją osobę za pomocą sześciu słów. Następnie znajdź przykłady, które potwierdzą Twój wybór.

Np.

  • Jestem odważna – Potrafię to okazać? Nie, ponieważ za bardzo przejmuję się tym, co powiedzą inni.
  • Jestem pozytywną osobą – Potrafię to okazać? Nie, ponieważ zdarzyło się tyle przykrych rzeczy, że nie potrafię już patrzeć na świat pozytywnie.
  • Jestem osobą kochającą – Potrafię to okazać? Niezbyt, bo nie czuję się dobrze z samą sobą i już nie potrafię okazywać emocji, tak jak kiedyś.

Teraz, gdy już się zdefiniowałaś, czas napisać, co chciałabyś zmienić w przyszłości i jaką osobą chciałabyś się stać.

  • Chciałabym poczuć się zrelaksowana i rozluźniona.
  • Chcę czuć się dobrze z samą sobą, chcę być z siebie dumna.
  • Potrzebuję teraz pobyć sama.

Zwróć uwagę na różnicę pomiędzy poszczególnymi stanami i poświęć chwilę na refleksję. Skup się na tym, jak czujesz się teraz i tym, co dzieli ten stan od tego, jak chciałabyś poczuć się naprawdę.

Inteligencja emocjonalna

Nie obwiniaj innych: to Ty odpowiadasz za swoje szczęście

Z pewnością te słowa przyciągnęły Twoją uwagę i już szykujesz się, by zapytać: ,,dlaczego mam nie winić za swój brak szczęścia kogoś, kto ewidentnie się do tego przyczynił?”. Musisz wiedzieć, że inteligencja emocjonalna przede wszystkim uczy nas odpowiedzialności za nasze własne decyzje, potrzeby, lęki czy wyznawane wartości.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje szczęście i musi sam podejmować decyzje, które mają go do niego doprowadzić. Jeśli ktoś Cię krzywdzi, musisz umieć się bronić – bądź asertywna i jasno określ, gdzie leżą granice.

Mów o swoich emocjach i odczuciach. Jeśli ktoś zachowuje się nieodpowiednio, podejmij dorosłą decyzję i żądaj szacunku. Nie obwiniaj nikogo, nie otaczaj się murem uprzedzeń, pretensji i złości. Wszystkie takie negatywne emocje odbijają się na naszych sercach i umysłach.

Inteligencja emocjonalna uczy nas, że aby być szczęśliwym trzeba być także wolnym od negatywnych i wyniszczających nas emocji.

Od Ciebie zależy, ile jesteś warta

Teraz, gdy jesteś już w pełni świadoma swoich emocji i potrzeb, musisz wiedzieć, że czas być asertywną i jasno określać limity, na co możesz, a na co nigdy się nie zgodzisz. Jaki jest teraz kolejny krok, który należy podjąć? Oto nasza propozycja:

  • Poznaj swoje silne strony i określ swoje wartości. Ty sama decydujesz o tym, ile jesteś warta, więc możesz wreszcie zyskać wewnętrzny spokój. Koniec ze strachem czy niepewnością.
  • Nie musisz udowadniać nikomu, kim jesteś. Każda osoba ma swoją własną orbitę i własny sposób postrzegania świata. We wzajemnym szacunku i zrozumieniu, wszyscy mamy prawo, by żyć i pozwolić żyć innym.

Czas na zmianę, weź sprawy w swoje ręce i znajdź swoją strategię szczęścia. Inteligencja emocjonalna pomoże Ci wyjść nawet z najtrudniejszej sytuacji i odnaleźć z powrotem dobrą drogę. Powodzenia!

WIĘCEJ DLA CIEBIE