Inteligencja: co jej szkodzi?

· Sierpień 4, 2015
Wszystko, to co spożywamy na codzień, ma wpływ na nasz organizm. Nikotyna zawarta w papierosach, oprócz szkodliwego wpływu na zdrowie naszych płuc, ogranicza dopływ krwi do mózgu.

Na Twój organizm, a pośrednio również na Twój umysł i podejmowane decyzje, wpływa bardzo wiele czynników: od jedzenia, przez powietrze, aż po przekaz i reklamy płynące z mediów. Właśnie dlatego warto zdać sobie sprawę, że zarówno Twoje zdrowie, jak i inteligencja są stale narażone na negatywny wpływ niektórych produktów.

Ludzka inteligencja jest cechą bardzo podatną na wszelkiego rodzaju zmiany i zaburzenia. Należy więc przykładać szczególną wagę do wybierania takich produktów, które nie będą negatywnie wpływać na główne funkcje mózgu. Patrząc na to w ten sposób, można podzielić spożywane produkty na takie, które są naszymi sprzymierzeńcami oraz te, które mogą stać się naszymi wrogami. Nierozsądnie wybierane artykuły mogą wywierać zgubny wpływ na mózg, który jest jednym z najważniejszych organów ludzkiego ciała.

Poniżej znajdziesz listę produktów, przez które ucierpieć może Twoja inteligencja.

Inteligencja: co jej szkodzi?

Cukier

2#:inteligencja.jpg

Wszystkie artykuły zawierające duże ilości cukru, wpływają nie tylko na Twoją sylwetkę, ale również na Twój mózg.  W efekcie mogą wywoływać zaburzenia koncentracji czy inne deficyty intelektualne.

Neurologiczne konsekwencje spożywania zbyt wielu cukrów mogą pojawić się bardzo szybko. Do konsekwencji tych należą, między innymi: trudności w nauce czy problemy z zapamiętywaniem. Problemy wywoływane przez nadmierne spożywanie cukru to bardzo wrażliwy temat, nie warto go jednak ignorować, by uniknąć problemów zdrowotnych i estetycznych.

Nikotyna

3#:inteligencja.jpg

Nikotyna to kolejna rzecz, która może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu. Oczywiście nie jest to artykuł spożywczy jako taki, nie da się jednak ukryć, iż bardzo wiele osób regularnie dostarcza nikotynę do swego organizmu. Palenie papierosów może wywoływać zaburzenia dopływu krwi do mózgu, co z kolei może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tego organu.

Do innych przykrych konsekwencji można zaliczyć również:

  • nieprzyjemny oddech, który zrujnuje każdą randkę
  • przedwczesne starzenie się, które negatywnie odbije się na Twoim wyglądzie zewnętrznym
  • raka płuc, który może doprowadzić do przedwczesnej śmierci
  • zaciskanie się naczynek krwionośnych, co z kolei wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Fast foody

4#:inteligencja.jpg

Ostatnie badania jednoznacznie wskazują, że niezdrowa żywność zaburza funkcjonowanie mózgu. Fast foody zmieniają przebieg procesów chemicznych zachodzących w tym organie, przez co mogą prowadzić nawet do depresji.

Niezdrowe jedzenie blokuje w mózgu produkcję substancji nazywanej dopaminą, która odpowiada za takie emocje jak szczęście, spokój i dobre samopoczucie. Jeśli w organizmie brakuje dopaminy, zaburzona zostaje szeroko pojęta inteligencja: procesy poznawcze, koncentracja i pamięć.

Gotowe dania

Dania, które wystarczy tylko podgrzać w mikrofalówce, tak samo jak żywność przetworzona i smażone potrawy, prowadzą do poważnych zmian neurologicznych. Mogą to być nieodwracalne zwyrodnienia mózgu, a nawet Alzheimer.

Zapamiętaj…

Na koniec raz jeszcze warto podkreślić, że należy przykładać szczególną wagę do wybieranych przez nas produktów, ponieważ wpływają one zarówno na wygląd zewnętrzny jak i na wewnętrzne funkcjonowanie organizmu. Różne artykuły i zawarte w nich substancje mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla idealnej sylwetki, ale również dla organów wewnętrznych. Aby móc w pełni cieszyć się zdrowiem kluczowe są zdrowe nawyki żywieniowe, a także regularny wysiłek fizyczny i profilaktyka.