Matka - dziecko: jak utworzyć silną więź?

Każda matka już od pierwszego dnia po narodzinach marzy o utworzeniu dobrej i głębokiej relacji ze swoim dzieckiem. Jest to możliwe, ale jak każdy związek, musi być codziennie rozwijany w oparciu o komunikację, zaufanie i wsparcie. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego dzisiejszego artykułu.
Matka - dziecko: jak utworzyć silną więź?

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Silna i trwała relacja matka-dziecko to bez wątpienia marzenie, które zajmuje bez reszty umysł każdej matki. Miłość dwukierunkowa jaką okazują sobie wzajemnie matka i dziecko jest zawsze prawdziwa, niezłomna i bezwarunkowa, nie ma co do tego nawet cienia wątpliwości.

Jednak nawiązanie wzajemnych relacji nie zawsze jest łatwym zadaniem. Postanowiliśmy ułatwić Ci to zadanie, z tego też powodu zaprezentujemy Ci dzisiaj zestaw cennych wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie zrozumieć swoje dziecko.

Dowiesz się także, jak najlepiej będzie Ci się “dogadać” ze swoim dzieckiem, czyli po prostu nawiązać z nim nić porozumienia. Zapraszamy zatem do lektury!

Czy chcesz utworzyć dobrą relację matka-dziecko ze swoją pociechą?

1. Znajdź czas dla Was obojga

Znajdź w harmonogramie swojego pełnego zajęć dnia trochę wolnego czasu i przeznacz go na spędzenie miłych chwil ze swoim dzieckiem. Spróbuj dołączyć do niego w jego ulubionym rodzaju aktywności lub hobby.

Usiądź z dzieckiem i zapytaj, jak sprawy mają się w jego życiu osobistym, jak sobie radzi w szkole, czy też wspólnie obejrzyj z nim film, na który ma ochotę Twoje dziecko.

Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc są także świetną okazją do spędzenia dobrych chwil ze swoim dzieckiem.

Relacja matki z dzieckiem

Nawet jeśli pracujesz w święta lub dni zwyczajowo wolne od pracy i szkoły, postaraj się wygospodarować przynajmniej raz na jakiś czas wolny weekend i zachęć dziecko, by razem z nim zrobić jakieś “fajne” rzeczy.

Szanuj jednak momenty, kiedy Twoje dziecko jest zajęte własnymi sprawami i spróbuj mu przekazać, że ono także powinno szanować te chwile, gdy Ty jesteś zajęta.

Powinniście jednak wspólnie zrozumieć, że nie zawsze jest dobry moment na wspólne spędzanie czasu. A jeśli dzisiaj nie będzie to możliwe, jutro zawsze będzie kolejna okazja.

2. Dowiedz się, co lubi Twoje dziecko

Dowiedz się, jakie zabawy lub aktywności lubi Twoje dziecko. W ten sposób łatwo zorientujesz się, co możecie zrobić razem. Zwracaj uwagę na to, co robi Twoje dziecko, ale nie przesadzaj z wtrącaniem się w to.

Zobacz co robi regularnie, jakie jest jego ulubione hobby, jakie lubi kolory, jakie są typy oglądanych przez nich programów telewizyjnych i zwracaj baczna uwagę na to, o czym chce z Tobą rozmawiać.

Obserwuj swoje dziecko, aby mieć pewność, że nie ma ono towarzystwa rówieśników, które może zachęcać je do zachowań negatywnych lub niepożądanych. Jeśli widzisz swoje dziecko czytające książkę, zapytaj je, co czyta i dlaczego właśnie to sobie wybrało.

Spędzanie czasu z dzieckiem

Jeśli Twoje dziecko lubi oglądać filmy, postaraj się dołączyć do niego w tym momencie i czerp z tego taką samą przyjemność, co ono. Także widząc swoje dziecko grające w grę lub bawiące się, zapytaj się je, w jaką grę gra i dlaczego tak bardzo lubi właśnie tę konkretną zabawę.

W ten sposób otrzymasz wskazówki na temat gustów Twojego dziecka. Ono samo także będzie szczęśliwe, że jego matka zainteresowana także tymi rzeczami i sprawami, które ono lubi. Podobnie będzie czuć się szczęśliwe tylko z tego powodu, że towarzyszysz mu w jego ulubionych zajęciach.

Ale pamiętaj jednak, aby za wszelką cenę unikać krytykowania wyborów dziecka – nawet jeśli uważasz, że jego ulubiony sposób spędzania czasu nie jest właściwy, otwarta krytyka jest najgorszym możliwym rozwiązaniem.

3. Pomagaj swojemu dziecku w odrabianiu zadań domowych

Pomaganie dziecku w wykonywaniu jego zadań domowych jest niezbędnym krokiem w rozwoju dobrej relacji między matką i dzieckiem. Postaraj się wspierać swoje dziecko w jego obowiązkach domowych.

Będzie to ten drobny gest, który będzie ono pamiętać przez całe życie. Usiądź przy swoim dziecku i odrabiaj lekcje razem z nim. Jako matka musisz uczestniczyć czynnie w edukacji swojej pociechy i udzielać jej wszelkiego niezbędnego wsparcia. Nie podawaj dziecku bezpośrednio rozwiązań odpowiedzi, tylko pomóż mu znaleźć prowadzącą do nich drogę.

Pomoc przy zadaniu domowym

Gratuluj swojemu dziecku, gdy uzyska dobre oceny w szkole i poinformuj je, że jesteś z niego dumna. A jeśli tak się złożyło, że Twoje dziecko nie miało w szkole zbyt dobrego dnia, pozwól mu wiedzieć o tym, że może przyjść do Ciebie z jakimkolwiek problemem.

Upewnij się, że nauka nie jest dla niego nużąca. Pomóż swojemu dziecku uczyć się do egzaminów i testów poprzez gry z pytaniami lub poproś je o wyjaśnienie Ci danego problemu tak, jakby robiło to przed nauczycielem w szkole.

4. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i słuchaj tego, co ma ono do powiedzenia

Dobra, wzajemna komunikacja jest podstawą każdej relacji matka – dziecko i nie ma w zasadzie wyjątków od tej reguły. Powinnaś słuchać swojego dziecka, dać mu znać, że zawsze może do ciebie przyjść, kiedy będzie tego potrzebować. Niech zrozumie, że będziesz zawsze przy nim, aby go słuchać, rozumieć i doradzać w miarę możliwości.

Kiedy rozmawiasz ze swoim dzieckiem, rób to uprzejmie i odnoś się do głównego tematu rozmowy. Jeśli będziesz się trzymać tej zasady, Twoje dziecko nie będzie się nudzić ani nie będzie myślało, że próbujesz wygłosić dla niego kolejny nudny wykład. Spójrz swojemu dziecku w oczy i spraw, aby zrobiło to samo.

Zainteresuj się rzeczami, którymi interesuje się Twoje dziecko. Na przykład, jeśli Twoje dziecko chce pójść do kina z przyjaciółmi, nie zabraniaj mu tej możliwości. Zapytaj o filmy, jakie aktualnie wyświetlane są w kinie i o to, z kim się wybiera.

5. Zawsze wspieraj swoje dziecko

Zapewnienie odpowiedniego wsparcia jest niezbędnym krokiem do osiągnięcia dobrej relacji matka – dziecko. Gdy odkryjesz jego upodobania i uzdolnienia, zachęć je do zapisania się na jakąkolwiek aktywność: pływanie, taniec, muzyka itd.

Powinny one być w miarę możliwości zgodne także z Twoimi preferencjami (choć nie zawsze jest to żelazna zasada) i powinnaś w takiej sytuacji wspierać swoje dziecko na każdym kroku.

Wspólna zabawa, dziecko

Rób wszystko tak, aby wziąć udział w ważnych dla niego wydarzeniach lub zajęciach i daj mu zawsze kilka słów zachęty. Niech Twoje dziecko wie o tym, że bez względu na to, jak sprawy się potoczą, zawsze będziesz z niego dumna. Że zawsze będziesz tam koło niego, aby się do niego uśmiechnąć i je pochwalić.

Jeśli nie możesz wziąć udziału w ważnym dla dziecka wydarzeniu, wyjaśnij mu, że jest to jedna z tych sytuacji na które nie masz żadnego wpływu. Jednak powiedz także Twojemu dziecku, że może na Ciebie liczyć zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje i że ufasz w to, że da z siebie wszystko, by wypaść jak najlepiej.

6. Zaufaj swojemu dziecku

Dzieciom zdarza się często kłamać. Jednak jeśli tak się już stanie, to być może dlatego, że Ty również robisz to nagminnie. W efekcie Twoje dziecko może myśleć o tym zachowaniu jako o czymś w pełni normalnym. Bądź uczciwa wobec siebie i otaczających Cię osób.

Przestrzegaj swoich obietnic i naucz swoje dziecko tego, aby dotrzymywało raz danego wcześniej słowa. Jeśli powie Ci, że coś zrobi, powiedz im, aby dotrzymało złożonej uprzednio obietnicy.

Gdy widzisz, że Twoje dziecko wykonuje swoje obowiązki w sposób odpowiedzialny, możesz zacząć ufać mu o wiele bardziej. Od czasu do czasu pochwal swoje dziecko i nagradzaj je za dobre podejście i właściwe zachowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.