Podrażnione oczy - poznaj naturalne leczenie
Wszyscy doskonale wiemy, że podczas niektórych pór roku – zwłaszcza wczesną wiosną i jesienią – nasilają się zjawiska wywołujące u coraz to większej liczby osób alergie. Skutkiem tego mogą być podrażnione oczy. Stają się one wówczas szczególnie wrażliwe na pylenie rozmaitych roślin czy na zanieczyszczenie środowiska – pojawia się zaczerwienienie, suchość lub nadmierne łzawienie, swędzenie, itp.
Objawy jakie wywołują podrażnione oczy nie tylko są bardzo uciążliwe, ale również sprawiają, że wyglądamy na chorych lub zmęczonych.
Dziś podamy Ci kilka wskazówek, dzięki którym Twoje oczy łatwiej poradzą sobie z wszelkiego rodzaju alergiami i podrażnieniami oraz będą wyglądały zdrowo i pięknie przez cały rok.
Domowej roboty krople na podrażnione oczy
Jeśli masz podrażnione oczy, koniecznie postaw na produkty zawierające naturalne składniki. Jedną z najczęściej stosowanych do pielęgnacji oczu roślin jest świetlik łąkowy.
Jeśli jednak zdecydujesz się na zastosowanie tradycyjnych kropli do oczu, postaraj się wybrać takie, które nie zawierają kortykosteroidów, gdyż składniki te używane przez dłuższy okres może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.
Najlepiej w takim przypadku zasięgnij porady swojego lekarza rodzinnego.
Podrażnione oczy? Zadbaj o odpowiednie nawilżenie
Pamiętaj, że suchość oczu można leczyć nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Z reguły, jeśli stosujemy środki nawilżające od zewnątrz, złagodzimy jedynie objawy podrażnienia.
Aby wzmocnić zdrowie oczu od wewnątrz, zalecamy wzbogacenie codziennej diety o następujące składniki:
- Oleje roślinne: lniany, sezamowy, oliwę z oliwek
- Bakalie
- Awokado
Produkty te zawierają zdrowe tłuszcze, które odżywiają oczy od wewnątrz. Wystarczy ich umiarkowana dawka dziennie, aby oczy były zdrowe i odporne na podrażnienia. Nie przejmuj się kaloriami!
Zdrowe tłuszcze są bardzo dobrze przyswajane przez organizm, a nawet przyczyniają się do utrzymania prawidłowej wagi ciała.
Zwalcz zapalenie brzegów powiek
Powieki to niezwykle wrażliwa część oczu, która z łatwością ulega zaczerwienieniu oraz zapaleniu, szczególnie ich brzegi. Zapalenie brzegów powiek objawia się ogólnym złym samopoczuciem oraz uciążliwym swędzeniem powiek.
Poniżej przedstawiamy prosty naturalny lek, który pomoże Ci zwalczyć podrażnione oczy.
Okłady z rumianku na podrażnione oczy
Za każdym razem, gdy przygotowujesz napar z rumianku, nie wyrzucaj zużytych torebek – wkładaj je do zamrażalnika.
Kiedy dopadnie Cię zapalenie brzegów powiek albo po prostu Twoje powieki spuchną, sięgnij po schłodzone torebki rumianku i przyłóż je do powiek na kilka minut.
Aby osiągnąć najlepsze efekty, na czas kuracji połóż się na plecach i zrelaksuj się.
Inną równie skuteczną metodą zwalczania zapalenia brzegów powiek jest tradycyjny okład z ogórka. Pamiętaj, by zawsze mieć to warzywo w lodówce!
Okłady z miodły indyjskiej (neem) na podrażnione oczy
W Indiach właściwości cudownego drzewa neem (miodly indyjskiej – Azadirachta indica) są znane już od czasów starożytnych. Obecnie olejki z tej rośliny możemy znaleźć w sklepach z zielarskich lub w sklepach z produktami indyjskimi.
Spośród licznych właściwości leczniczych tej rośliny chcemy dziś wyróżnić jej moc łagodzenia nadmiernego łzawienia oczu, wywołanego alergiami, zapalenia spojówek, zaczerwienienia oczu, podrażnień czy po prostu swędzenia.
Jak stosować olejek z miodli indyjskiej?
- W wysterylizowanej fiolce rozpuść jedną kroplę olejku z miodli indyjskiej w 50 ml czystej wody, a następnie dokładnie wymieszaj, tak aby oba składniki połączyły się ze sobą.
- Nasącz dwa płatki kosmetyczne przygotowaną miksturą i nałóż na zamknięte oczy. Pozostaw na 10-15 minut.
- Powtarzaj zabieg codziennie (jeden lub dwa razy) aż poczujesz, że objawy ustępują.
Stosuj hypoalergiczne produkty do makijażu
Czy wiesz, że wiele dostępnych na rynku produktów do makijażu zawiera toksyczne dla naszego organizmu składniki? Produkty do makijażu oczu z łatwością dostają się do naszego organizmu. Co więcej, mogą one znacząco pogarszać podrażnione oczy.
Staraj się nie używać tuszu do rzęs, eyelinera czy cieni do oczu zwłaszcza w okresach, kiedy Twoje oczy są podrażnione. Jeśli jednak nie chcesz całkowicie zrezygnować z makijażu, postaw na naturalne kosmetyki kolorowe.
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama naturalnych produktów do makijażu, które nie zawierają metali ciężkich ani parabenów. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem takiego kosmetyku dokładnie przeczytać etykietę.
Również do demakijażu powinnaś stosować produkty o jak najmniejszej zawartości związków chemicznych. Najlepszą opcją jest zastosowanie chusteczki zwilżonej odrobiną olejku migdałowego lub oliwy z oliwek.
Koniecznie zobacz też artykuł: Domowa maseczka do demakijażu – poznaj 5 przepisów
Odkryj kajal (kohl)
W Indiach oraz w wielu krajach arabskich kobiety (a także mężczyźni i dzieci) stosują do nadania intensywnej oprawy oczu naturalny czarny barwnik zwany kajalem (kohlem).
Ten naturalny barwnik nie tylko jest wykorzystywany jako kredka do oczu, ale również jest naturalnym lekiem, który chroni oczy przed podrażnieniami – jest on bowiem wykonany z olejków oraz składników wyłącznie naturalnego pochodzenia.
Kajal zwalcza wszelkiego rodzaju bakterie, nawilża delikatną skórę oczu i działa niczym filtr dla osób, których oczy są wrażliwe na światło.
Zachowaj ostrożność przy nakładaniu kajalu – już odrobina wystarczy do uzyskania intensywnego makijażu oczu. Z początku możesz odczuwać lekkie swędzenie. Obserwuj swoje oczy, aby w porę zareagować, jeśli pojawi się jakakolwiek reakcja alergiczna.