Infekcja układu moczowego: naturalne lekarstwa
Infekcja układu moczowego to bardzo powszechny problem, który dotyczy przede wszystkim kobiet. Może wystąpić w pęcherzu, nerkach, moczowodzie czy cewce moczowej.
Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym objawia się infekcja układu moczowego i jak wyleczyć ją naturalnymi sposobami.
Co musisz wiedzieć o infekcji układu moczowego?
Infekcja układu moczowego może wystąpić w różnych jego częściach i zależnie od tego spotkać się z różnymi nazwami tego problemu:
- zapalenie pęcherza moczowego
- odmiedniczkowe zapalenie nerek
- zapalenie moczowodu
- zapalenie cewki moczowej
W większości przypadków infekcjaukładu moczowegojest wywołana przez bakterię, która przedostaje się przez cewkę moczową do pęcherza i tam właśnie najczęściej atakuje. U niektórych osób organizm sam zwalcza infekcję, jednak istnieją czynniki podwyższające ryzyko dalszych komplikacji.
Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na infekcje układu moczowego, ponieważ ich cewka moczowa jest krótsza. Dodatkowo u kobiet ryzyko infekcji wzrasta po stosunku płciowym, a także w przypadku stosowania krążka macicznego jako metody antykoncepcji. Bardziej narażone na infekcje układu moczowego są także kobiety w okresie menopauzy.
Wśród innych czynników podwyższających ryzyko infekcji układu moczowego możemy wymienić takie jak:
- cukrzyca
- wiek
- choroba Alzheimera
- cewnik
- powiększona prostata
- nietrzymanie moczu bądź stolca
- zwężona cewka moczowa
- kamienie nerkowe
- ciąża
- operacje chirurgiczne
Przeczytaj również: Kamienie nerkowe oraz ich 8 symptomów
Do głównych objawów infekcji pęcherza zalicza się:
- mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu, czasami z krwią
- stan podgorączkowy
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu
- częste oddawanie moczu
- ból bądź skurcze w dole pleców lub w podbrzuszu
- uczucie pełnego pęcherza przy jednoczesnej niemożliwości oddania moczu
W przypadku zapalenia nerek są to:
- zimne poty
- dreszcze
- gorączka
- ból pleców lub ból w pachwinie
- rozgrzane ciało i zaczerwieniona skóra
- nudności
- wymioty
- silny ból brzucha
Naturalne lekarstwa na infekcje układu moczowego
- Przygotuj napar z 25 g liści brzozy na litr wody. Zaparzaj przez 10 minut, a następnie odcedź i pij 3 szklanki dziennie.
- Przygotuj korzeń prawoślazu, babkę, krwawnik, pokrzywę i liście nawłoci, a następnie wrzuć do miski po garści każdej z tych roślin. Wymieszaj je wszystkie za pomocą łyżki i zalej szklanką gorącej wody. Przykryj napar i pozostaw na 15 minut, po czym odcedź i pij 2 szklanki dziennie.
- Zagotuj 20 g kaszy jęczmiennej w litrze wody. Gdy woda zacznie wrzeć, dorzuć 20 g jałowca. Zmniejsz ogień i gotuj mieszankę przez kilka minut. Przykryj i pozostaw do zaparzenia na 20 minut, aby uaktywniły się wszystkie substancje aktywne. Następnie odcedź i pij 3 szklanki dziennie.
- Przygotuj aksamitkę, siemię lniane, skrzyp i tymianek. Do litra wody dodaj po 4 łyżki stołowe każdego z tych składników. Gotuj przez 10 minut, następnie przykryj i pozostaw na 15 minut. Odcedź i wykorzystaj do nasiadówki 2 razy dziennie. Infekcja układu moczowego powinna ustąpić po kilku dniach.
- Wymieszaj łyżkę stołową nasion selera ze szklanką gorącej wody, przykryj i pozostaw na 10 minut. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, wypij zanim całkowicie wystygnie.
- Rozpuść 1/4 łyżki stołowej sody oczyszczonej w szklance wody i pij raz dziennie. Przed wypiciem tej mieszanki należy wypić 2 szklanki czystej wody.
Przeczytaj również: Sabal – mało znane lekarstwo na prostatę i problemy układu moczowego
Inne naturalne remedia na infekcję układu moczowego
- Obierz i pokrój jabłko oraz banana. Zmiksuj owoce z dodatkiem szklanki wody i pij smoothie na pusty żołądek.
- Przygotuj smoothie z 2 szklanek świeżych jagód, kawałka arbuza i połowy szklanki wiśni. Wypij od razu po przygotowaniu. Pamiętaj, aby umyć wszystkie owoce.
- Ugotuj pół szklanki wiśni wraz z ogonkami w wodzie. Pozbądź się pestek, a resztę zmiksuj. Dodaj łyżkę stołową miodu i przechowuj tę mieszankę w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku. Jedz 2 łyżki dziennie.
- Na infekcje układu moczowegopomogą także 2 łyżki stołowe oleju kokosowego dziennie. Możesz pić także wodę kokosową przed śniadaniem i przed pójściem spać.
- Obierz i rozgnieć 2 ząbki czosnku. Dodaj je do szklanki gorącej wody i pozostaw na 5 minut. Pij 3 razy dziennie.
- Rozcieńcz 2 łyżki octu jabłkowego w litrze wody i popijaj tę mieszankę w ciągu dnia.
- Obierz cebulę i przekrój ją na 4 części. Gotuj przez 20 minut w 0,5 l wody. Zdejmij naczynie z ognia i odstaw na 8 godzin. Następnie odcedź i pij bulion. Lekarstwo to ma działanie moczopędne i pomoże Ci uporać się z problemem. Infekcja układu moczowego powinna ustąpić bardzo szybko.
- Dodaj 2 łyżki stołowe liści bazylii do szklanki gotującej się wody. Pozostaw na 10 minut i pij 2 razy dziennie przez 2 dni.
- Przygotuj smoothie z 2 szklanek soku żurawinowego, 1 szklanki soku z granatu, 1 szklanki pokrojonej papai, 1/4 szklanki soku z cytryny i 1 łyżki stołowej soku imbirowego lub pokrojonego imbiru. Możesz dodać także kilka kostek lodu i pić taki koktajl nawet 5 razy dziennie.
- Zaparz łyżkę stołową posiekanej pietruszki w szklance gorącej wody. Pozostaw na 15 minut i dodaj miód dla smaku. Pij 3 szklanki dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salvatore, S., Salvatore, S., Cattoni, E., Siesto, G., Serati, M., Sorice, P., & Torella, M. (2011). Urinary tract infections in women. European Journal of Obstetrics Gynecology and Reproductive Biology. https://doi.org/10.1016/j.ejogrb.2011.01.028
- Tan, C. W., & Chlebicki, M. P. (2016). Urinary tract infections in adults. Singapore Medical Journal. https://doi.org/10.11622/smedj.2016153
- Jepson, R. G., Williams, G., & Craig, J. C. (2013). Cranberries for preventing urinary tract infections. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/1516-3180.20131315T1
- Pigrau-Serrallach, C. (2005). Recurrent urinary tract infections. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia Clinica. https://doi.org/10.1157/13091446
- Saadeh, S. A., & Mattoo, T. K. (2011). Managing urinary tract infections. Pediatric Nephrology. https://doi.org/10.1007/s00467-011-1801-5