Infekcja pochwy - 7 domowych lekarstw

Czosnek to naturalny antybiotyk, skuteczny w walce z infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, zarówno stosowany miejscowo, jak i doustnie. Zmienia pH pochwy w taki sposób, by uchronić Cię przed działaniem drobnoustrojów.
Infekcja pochwy - 7 domowych lekarstw
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Infekcja pochwy jest najczęściej wywoływana przez bakterie lub grzyby zaburzające naturalną florę kobiecych miejsc intymnych. Szkodliwe bakterie rozmnażają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, a wydzielina z pochwy nabiera żółtego lub szarego koloru oraz nieprzyjemnego zapachu.

Infekcja pochwy niezależnie od przyczyn jest bardzo niekomfortowa, uciążliwa, a nawet bolesna. Każdej z nas problem ten przydarza się co najmniej raz w życiu, warto więc wiedzieć, jak bronić się przed takimi dolegliwościami, a gdy już wystąpią – jak leczyć je w naturalny sposób.

Rozwijająca się infekcja pochwy może wywoływać takie objawy jak pieczenie przy oddawaniu moczu, swędzenie miejsc intymnych, upławy i nieprzyjemny zapach. Wszystko to znacznie obniża naszą pewność siebie i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Na szczęście w Twoim własnym domu z pewnością masz pod ręką kilka produktów, które pomogą Ci uporać się z tą uciążliwą dolegliwością.

1. Jogurt naturalny

Jest bogatym źródłem probiotyków, co sprawia, że doskonale poradzi sobie z infekcją bakteryjną. Jogurt zwiększy odporność Twojego organizmu na działanie mikroorganizmów wywołujących infekcje i podrażnienie.

Jogurt naturalny

Upewnij się, że używasz naturalnego jogurtu zawierającego zdrowe kultury bakterii. Będzie on skuteczny zarówno w walce z drożdżakami, jak i bakteriami rozwijającymi się w miejscach intymnych.

Jak wykorzystać jogurt naturalny?

Z właściwości jogurtu naturalnego możesz korzystać zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oznacza to, że będzie on skuteczny stosowany doustnie oraz stosowany miejscowo. Jego działanie jest zbliżone do klindamycyny, organicznego antybiotyku wykorzystywanego do produkcji maści przeciwbakteryjnych.

2. Infekcja pochwy a olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dzięki czemu można wykorzystać go do leczenia różnych rodzajów infekcji. Olejek ten ma zdolność zmieniania środowiska, na które jest aplikowany.

Dzięki temu bakterie nie mogą dalej swobodnie się rozmnażać, a my unikamy dalszych komplikacji zdrowotnych, które może nieść za sobą nieleczona infekcja intymna.

Olejek z drzewa herbacianego to także doskonały sposób, by uporać się z przykrym zapachem towarzyszącym infekcji. Redukując ilość bakterii w miejscach intymnych, zapewni Ci uczucie świeżości.

Jak wykorzystać olejek herbaciany?

Wymieszaj kilka kropel olejku z wodą destylowaną. Wykorzystaj go jako płyn do higieny intymnej.

3. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma zdolność regulowania pH pochwy. Dzięki temu pomoże Ci uporać się nie tylko z pieczeniem, ale i stanem zapalnym miejsc intymnych, wywołanym przez infekcję. Działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze octu znacznie ograniczą rozmnażanie się bakterii.

Ocet jabłkowy jest przydatny gdy pojawia się infekcja pochwy

Jak wykorzystać ocet?

Wlej dwie szklanki octu jabłkowego do wanny z letnią wodą. Zażyj kąpieli, zostań w wannie przez około 20 minut.

4. Infekcja pochwy? Olej kokosowy

To bardzo zdrowy olejek o wielu korzystnych właściwościach, które można wykorzystać zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Olej kokosowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Właśnie dlatego pomaga pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów, czasami nawet skuteczniej niż komercyjne produkty lecznicze.

Właściwości te olej kokosowy zawdzięcza zawartemu w nim kwasowi laurynowemu, który reguluje pH pochwy i przywraca zdrową florę bakteryjną miejsc intymnych. W mgnieniu oka pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji.

Jak wykorzystać olej?

Zwilż tampon odrobiną oleju kokosowego. Tampon zaaplikuj do wnętrza pochwy i pozostaw go tam na około 30 minut.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Tampony a zespół wstrząsu toksycznego: Uważaj!

5. Czosnek niezastąpiony gdy pojawia się infekcja pochwy

Związki siarki obecne w czosnku to potężna broń w walce z infekcją. Dzięki temu czosnek to kolejny naturalny produkt, który pomoże Ci przywrócić naturalne pH organizmu i uporać się z bakteriami i grzybami wywołującymi wiele niepożądanych objawów.

Czosnek

Zażywanie czosnku doustnie ma niemal takie same efekty, jak zażywanie metronidazolu, czyli leku przepisywanego przez lekarzy w leczeniu bakteryjnych infekcji intymnych.

6. Nadtlenek wodoru

3-procentowy nadtlenek wodoru to kolejne lekarstwo łagodzące objawy infekcji intymnych pochodzenia bakteryjnego. Działanie przeciwbakteryjne tej substancji pozwala ograniczyć rozmnażanie się mikrobów i uregulować pH miejsc intymnych.

Dzięki nadtlenkowi wodoru uśmierzysz dyskomfort, ból, pieczenie, uporasz się z przykrym zapachem i swędzeniem i szybko zapomnisz, czym jest infekcja intymna.

Co należy zrobić?

Wymieszaj nadtlenek wodoru z wodą utlenioną w równych proporcjach. Użyj tej mieszanki jako płynu do higieny intymnej. Sam nadtlenek wodoru mógłby bowiem podrażnić delikatną skórę kobiecych miejsc intymnych.

7. Olejek z oregano gdy dotyka nas infekcja pochwy

Olejek z oregano to ostatni naturalny sposób, który pozwoli Ci wyleczyć infekcję pochwy. Ma on działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jego właściwości przyspieszają także proces regeneracji.

Olejek z oregano

Jak stosować olejek oregano?

Jeśli dopadła Cię infekcja intymna, wymieszaj 2-3 krople olejku oregano z olejem kokosowym. Wetrzyj uzyskaną mieszankę w miejsca intymne za pomocą bawełnianego wacika. Możesz powtarzać ten zabieg 2-3 razy dziennie.

Jeśli podejrzewasz, że dopadła Cię infekcja pochwy pochodzenia bakteryjnego, koniecznie wypróbuj jeden z opisanych powyżej sposobów i pożegnaj nieprzyjemny zapach, pieczenie i swędzenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goje, O. Vaginosis bacteriana. Manual MSD- Versión para profesionales. [Disponible en línea].
  • Mayo Clinic. Vaginosis bacteriana. [Disponible en línea].
  • Women Health en Español. Vaginosis bacteriana. [Disponible en línea].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.