HIV i AIDS – badania nad szczepionką wejdą w fazę testów

HIV i AIDS – badania nad szczepionką wejdą w fazę testów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

HIV i AIDS jest nadal jednym z głównych problemów zdrowotnych, z jakim boryka się służba zdrowia na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), te schorzenia pochłonęły już życie co najmniej 35 milionów ludzi.

Obecnie jest to jedna z chorób, która nadal stanowi wyzwanie dla naukowców. Jej leczenie przeszło ogromną ewolucję w ostatnich latach. Jednak wciąż trwają badania nad znalezieniem lekarstwa. Niektórzy twierdzą, że najgorsze minęło. Leczenie antyretrowirusami pomogło milionom pacjentów żyć stosunkowo normalnie.

Jednak nie możemy zaprzeczyć, że wirus nadal jest wyrokiem śmierci dla wielu osób. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno medycyna, jak i farmaceutyki poczyniły znaczne postępy w walce z tą chorobą. Tak więc z każdym krokiem możemy być bliżej znalezienia leku.

Obecnie w Afryce, gdzie HIV i AIDS jest jedną z głównych przyczyn śmierci, rozpoczęto dwa nowe badania, które mogą sprawić, że nastąpi pożądany przełom.

Szczepionka, która przywraca nadzieję w walce z HIV i AIDS

Firma Johnson & Johnson (J & J) we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) oraz fundacją Billa i Melindy Gates opracowała nowy sposób leczenia, mający na celu poprawę rokowań pacjentów z HIV i AIDS.

Jest to połączenie dwóch szczepionek, które będą testowane na 2600 kobietach. Kobiety pochodzą z Republiki Południowej Afryki. Badanie potrwa trzy lata.

Pierwsza dawka ma na celu przygotowanie układu odpornościowego, podczas gdy druga będzie dążyć do zwiększenia reakcji organizmu na atak wirusa HIV.

Szczepionka HIV i AIDS

Jest to tak zwana “mozaika”, która łączy immunostymulujące białka różnych szczepów wirusa HIV, co, miejmy nadzieję, może zapobiec infekcji.

Ważne postępy…

Paul Stoffels, dyrektor naukowy J & J, powiedział, że oczekuje się, że szczepionka przeciwko HIV ma osiągnąć skuteczność wyższą niż 50%.

“To jest nasz cel. Mamy jednak nadzieję, że skuteczność będzie znacznie wyższa”.

 -Paul Stoffels-

Testowanie innej szczepionki przeciwko wirusowi HIV w Afryce Południowej rozpoczęto także w listopadzie 2016 r. Po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat testowano dwie duże szczepionki przeciwko tej chorobie.

Strzykawka

Ponadto, podobnie jak obiecujące badanie J & J, inicjatywa ViiV Healthcare, której większość udziałów należy do farmaceutycznych gigantów GlaxoSmithKline, rozpoczęła kolejną próbę, która obejmie 3200 kobiet z Afryki subsaharyjskiej.

Badanie jest również wspierane przez fundusze z NIH i Fundacji Gatesów. Zasadniczo pacjenci otrzymają zastrzyk. To eksperymentalny lek, kabotegrawir. Otrzymają go co dwa miesiące, aby ocenić ich zdolność do walki z HIV.

Kobiety stały się głównym celem walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ w Afryce stanowią ponad połowę wszystkich nowych przypadków wirusa HIV i AIDS.

Zobacz także: Szczepionka na raka – postępy naukowe

Obiecujące narzędzia zapobiegawcze

Nowe metody leczenia HIV stały się najważniejszym postępem w walce z tą chorobą.

Kierownik inicjatyw zdrowia społecznego w Trillium Health, Kristen Lanphear, na łamach portalu Futurism wyraziła opinię, że te dwa nowe badania afrykańskie mają wielkie znaczenie. Dzieje się tak, ponieważ “zapobieganie jest lepsze niż leczenie”.

Dodała, że oba rozwiązania są “bardzo ekscytującymi potencjalnymi nowymi narzędziami w profilaktycznym przyborniku”.

“Podczas gdy leczenie jest wciąż jedną z hipotetycznych opcji, zapobieganie jest możliwym do osiągnięcia sposobem na zakończenie epidemii HIV. Im więcej narzędzi mamy do użytku, tym szybciej możemy osiągnąć ten cel. “

-Kristen Lanphear-

Wirus HIV i AIDS, a badania naukowe

Ponieważ jednak testy są dopiero w fazie początkowej, nie powinniśmy chwalić dnia przed zachodem słońca i ogłaszać sukces. Zakażenie wirusem u każdej osoby przebiega inaczej, a sam wirus może stać się odporny na wcześniej skuteczne leki.

Mimo to z tymi nowymi badaniami wiąże się wiele nadziei. Choć ustalenie ich skuteczności może zająć kilka lat, mogą stać się postępem, na który wszyscy czekaliśmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • OMS (Organización Mundial de la Salud). (2003). VIH/SIDA: resistir a un agente mortífero. Informe Sobre La Salud En El Mundo.
  • Delgado, R. (2011). [Virological characteristics of HIV]. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica. https://doi.org/10.1016/j.eimc.2010.10.001
  • Salud, O. M. de la. (2016). Estrategia mundial del sector de la salud contra el VIH, 2016-2021. Salud, Organización Mundial de la. https://doi.org/10.1055/s-0029-1246055
  • GONZALES, J. L. C., & OLANO, J. A. (2013). Perspectivas de la vacuna contra el VIH. Revista Medica Herediana.
  • Barouch, D. H., Tomaka, F. L., Wegmann, F., Stieh, D. J., Alter, G., Robb, M. L., … Schuitemaker, H. (2018). Evaluation of a mosaic HIV-1 vaccine in a multicentre, randomised, double-blind, placebo-controlled, phase 1/2a clinical trial (APPROACH) and in rhesus monkeys (NHP 13-19). The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)31364-3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.