Hemoroidy – jak się przed nimi uchronić?

· Lipiec 4, 2018
Hemoroidy to stan chorobowy, któremu można dosyć skutecznie zapobiegać dzięki stosowaniu odpowiedniego sposobu odżywiania się, zdrowym nawykom i przestrzeganiu zdrowego stylu życia.

Czy wiesz, czym są hemoroidy i jak im zapobiegać? Ogólnie rzecz biorąc hemoroidy to zwyczajowa nazwa dla guzków krwawniczych, które mają postać nabrzmiałych żył hemoroidalnych w wewnętrznej części odbytu powodujących dość mocno odczuwalny dyskomfort podczas wypróżniania się.

Prawda jest jednak taka, że przyczyny dla których u wielu osób pojawiają się hemoroidy są nieodzownie powiązane ze szkodliwymi nawykami i niezdrowym stylem życia. Praktycznie rzecz biorąc u każdej z osób uskarżających się na hemoroidy można wskazać właśnie te podstawowe przyczyny.

Warto także pamiętać o tym, że dolegliwości te występują regularnie u wielu osób, są bardzo powszechnym w dzisiejszych czasach schorzeniem cywilizacyjnym.

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu hemoroidów jest bezpośrednie zlikwidowanie lub przynajmniej ograniczenie przyczyn, które prowadzą do zmian chorobowych okolic odbytu, a tym samym do zmniejszenia prawdopodobieństwa występowania tego schorzenia.

Jakie inne czynniki mogą przyczyniać się także do pojawiania się hemoroidów? Ogólnie rzecz biorąc hemoroidy mogą być spowodowane przez wiele różnych rzeczy, do których zaliczają się między innymi:

 • Dieta o bardzo niskiej zawartości błonnika
 • Zaparcia
 • Wysiłek podejmowany podczas prób wypróżniania się
 • Ciąża.

Jak można powstrzymać hemoroidy?

1. Pij 2 litry wody dziennie

Dobre nawyki żywieniowe powinny zostać uzupełnione o zwiększenie ilości wypijanej każdego dnia wody. Specjaliści zalecają picie od 1,5 do 2 litrów wody (6-8 szklanek) na dobę, ponieważ jest to najlepsza ilość zapewniająca optymalną stymulację Twojego przewodu pokarmowego.

Dzięki temu wypróżnianie nie będzie wymagało nadmiernego dużego wysiłku i nie spowoduje tym samym dodatkowych problemów, które mogą wywołać hemoroidy.

Picie wody na hemoroidy

Picie dużej ilości wody poprawia także funkcjonowanie układu pokarmowego i łagodzi zaparcia. Dodatkowo dzienne wypicie co najmniej 1,5 litra wody powoduje, że konsystencja kału staje się bardziej miękka i luźna, co bezpośrednio przekłada się na zlikwidowanie jednej z podstawowych przyczyn powstawania hemoroidów.

2. Codziennie stosuj dietę o wysokiej zawartości błonnika

Zrównoważona dieta bogata w błonnik zmniejsza wysiłek potrzebny do skorzystania z łazienki. Dzięki temu unikniesz niebezpieczeństwa odsłonięcia przez mięśnie odbytu żył hemoroidalnych, nie rozwinie się dzięki temu ich stan zapalny i nie przejdziesz tym samym do kolejnego etapu, jakim cechują się hemoroidy, czyli do bardziej intensywnego bólu i krwawienia.

Zmiana spowodowana dietą ubogą w błonnik i wywołanym z tego powodu stanem zapalnym może czasami znacząco utrudniać wypróżnianie się, co z kolei może mieć dalsze negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

Zapewnij sobie odpowiednie proporcje błonnika w swojej codziennej diecie zwracając szczególną uwagę na produkty spożywcze takie jak między innymi:

 • Rośliny strączkowe
 • Świeże owoce
 • Płatki owsiane
 • Świeże warzywa
 • Produkty pełnoziarniste

3. Znajdź każdego dnia trochę czasu na aktywność fizyczną

Oprócz pomagania w zrzuceniu wagi lub zwiększeniu kondycji regularnie uprawiana aktywność fizyczna pomaga także poprawić funkcjonowanie całego układu pokarmowego, a w szczególności jelit.

Po uzyskaniu i zapewnieniu sobie dobrego transportu masy kałowej przez jelita dzięki aktywnemu spędzaniu czasu, konsystencja samego kału staje się bardziej luźna i miękka podczas całej jego podróży przez końcowy odcinek Twojego układu pokarmowego.

Dzięki temu proces wypróżniania przebiegnie gładko i bez niepotrzebnego wysiłku, co zauważalnie zmniejsza ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Bieganie sport na hemoroidy

Specjaliści zalecają wykonywać ćwiczenia fizyczne o choćby umiarkowanym stopniu nasilenia minimum 3 razy w tygodniu. Mogą one obejmować czynności i aktywności stymulujące funkcjonowanie układu pokarmowego i jelit, takie jak chodzenie (spacerowanie), bieganie lub pływanie.

4. Unikaj niektórych określonych potraw i produktów spożywczych

Jeśli zaliczasz się do grona osób o zwiększonej podatności na hemoroidy, powinieneś pamiętać o tym, aby unikać pokarmów i produktów spożywczych niekorzystnie wpływających na ten stan chorobowy. Niektóre produkty, których należy unikać w takim przypadku to:

 • Pikantne potrawy
 • Musztarda
 • Ostre przyprawy
 • Czosnek
 • Ocet winny
 • Kawa
 • Słone dania i przekąski

Każdy z wymienionych powyżej produktów sprawia, że droga kału przez Twoje jelita staje się bardziej wymuszona, powodując wiele różnych zmian chorobowych w różnych miejscach układu pokarmowego.

Słone pożywienie może powodować zwiększenie stopnia przekrwienia żył, co przekłada się na pogorszenie stanu zapalnego wywołującego hemoroidy. Dlatego też zaleca się spożywać z umiarem produkty o wysokiej zawartości soli.

5. Idź do łazienki zawsze kiedy zaczniesz odczuwać taką potrzebę

Nadmierne przeciąganie wizyty w łazience, zamiast udać się tam, gdy tylko odczujesz taką potrzebę, to bardzo kiepski pomysł. Zwłaszcza jeśli miałeś wcześniej epizody związane z krwawieniem z odbytu lub cierpisz na hemoroidy.

W takim przypadku najlepiej będzie po prostu iść do łazienki bez zwlekania. Istnieje jednak zdrowa alternatywa w postaci rutynowego wypróżniania się w określonych porach doby, zamiast czekania zbyt długo na nadarzającą się okazję.

Długie oczekiwanie na możliwość skorzystania z łazienki może mieć różne dodatkowe negatywne konsekwencje, takie jak podwyższone ciśnienie w okolicy odbytu. Powoduje to stan zapalny żył, a zatem także i hemoroidy.

Ból brzucha, kobieta przy biurku cierpi na hemoroidy

Lekarze w takim przypadkach zalecają wypracowanie sobie stałej pory na wypróżnianie się, tak, że czynność ta staje się fizjologicznym nawykiem realizowanym w określonych godzinach.

Co najważniejsze, nie odkładaj momentu wypróżniania się pod żadnym pozorem. I przede wszystkim nie pozwól sobie na wymówki typu brak możliwości wizyty w toalecie z uwagi na pobyt poza domem. Musisz po prostu skupić się na sobie i na swoim zdrowiu.

Pamiętaj przy tym, że obszar odbytu jest również częścią Twojego ciała i wymaga tak samo intensywnej opieki w celu zapewnienia sobie maksymalnego komfortu życia.