Bakteria Helicobacter pylori – jak ją zwalczyć?

Bakteria Helicobacter pylori – jak ją zwalczyć?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bakteria Helicobacter pylori jest znana jako przyczyna różnych chorób, takich jak wrzody żołądka, zapalenie żołądka i wiele innych.

Na podstawie badań szacuje się, że około dwóch trzecich populacji ludzi na świecie jest zakażonych Helicobacter pylori. Bakteria ta cechuje się ogromną łatwością przenoszenia się z osoby na osobę. Czasami jednak nie ma w takim przypadku żadnych objawów lub problemów.

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zwalczanie tej bakterii. Opowiemy Ci o nich.

Zwalcz Helicobacter Pilori domowymi sposobami

Jeśli cierpisz na dolegliwości takie, jak wrzody żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka z powodu bakterii Helicobacter pylori, zalecamy Ci wykorzystanie opisanych w dalszej części artykułu naturalnych metod jej zwalczania. Wyeliminujesz tę bakterię ze swojego organizmu i poprawisz stanu zdrowia.

Olejek z lippi trójlistnej

Lippia trójlistna jest rośliną, która należy do rodziny traw. Lippia charakteryzuje się korzystnym wpływem na układ trawienny, a także doskonale nadaje się do leczenia wzdęć.

Według różnych badań olejek z lippi trójlistnej może Ci pomóc pozbyć się bakterii Helicobacter pylori, bo nie jest ona odporna na jego składniki. Warto spróbować.

Propolis

Propolis znany jest jako naturalny antybiotyk i środek bakteriobójczy, który ma zdolność do wzmacniania układu odpornościowego organizmu. Zwalcza infekcje i leczy problemy takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka.

Pokarm, który jest również znany jako żywica pszczela, jest substancją używaną przez te owady do ochrony uli przed różnego rodzaju infekcjami. Zapewniamy Cię, że dzięki swoim właściwościom propolis ma zdolność do skutecznego eliminowania bakterii Helicobacter pylori.

Imbir

Ta roślina jest znana na całym świecie z uwagi na swoje liczne właściwości lecznicze, które są szczególnie korzystne dla Twojego układu pokarmowego. Zaleca się jeść imbir w celu łagodzenia objawów nadmiaru kwasu żołądkowego, a także zwalczania nudności, zawrotów głowy, problemów żołądkowych, wrzodów itp.

Imbir

Oprócz posiadania zdolności bakteriobójczych zdaniem niektórych ekspertów imbir może skutecznie przyczynić się do zlikwidowania omawianej bakterii.

Kapusta biała

Ten produkt również wykazuje właściwości, które pomagają zwalczać i pozbyć się bakterii Helicobacter pylori. Jest jednak jeden warunek. Trzeba po niego sięgać na surowo.

Podobnie jak brokuły, może powodować wzdęcia, ale w takim przypadku warto wypróbować jedzenie kapusty w niewielkich ilościach, co pozwoli Ci łatwiej sobie poradzić z tymi dolegliwościami. Żeby zjeść kapustę, możesz przygotować sobie sałatkę z drobno posiekanych liści kapusty z odrobiną octu i dressingiem z cytryny.

Inną opcją jest wyciśnięcie z niej świeżego soku, który następnie należy rozcieńczyć wodą.

Brokuły

Ten składnik diety może pomóc nam w walce z bakteriami Helicobacter pylori. Swoje korzystne właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości składnika odżywczego o nazwie sulforafan. Liczne przeprowadzone badania naukowe wykazały jednoznacznie, że częste spożywanie brokułów eliminuje bakterie. Śmiało więc po nie sięgaj.

Zielone warzywa

Ten sam składnik, który eliminuje Helicobacter zapobiega również rozwojowi nowotworu żołądka. Pewne problemy wiążące się ze spożywaniem brokułów polegają na ich tendencji do powodowania wzdęć.

Na szczęście istnieją różne metody pozwalające ograniczyć te niepożądane dolegliwości, jedna z popularniejszych obejmuje ugotowanie brokułów i wymieszanie ich z kminkiem oraz imbirem.

Kurkuma

Ta azjatycka przyprawa jest pełne cennych właściwości leczniczych. Były one przedmiotem wielu badań w ciągu ostatnich kilku lat. Nic dziwnego, ponieważ jest ona dla nas bardzo korzystna.

W przypadku problemów żołądkowych kurkuma jest wykorzystywana do leczenia dyspepsji. Jest to choroba obejmująca wiele innych zaburzenia układu pokarmowego i trawienia, takich jak wzdęcia, problemy żołądkowe, nudności lub gazy.

Ponadto właściwości kurkumy stymulują wydzielanie soków żołądkowych. Chronią też ścianki żołądka poprzez uniemożliwienie rozwoju bakterii Helicobacter pylori. Jednak eksperci zalecają spożywanie kurkumy z umiarem.

Inne składniki pomocne przy zwalczaniu Helicobacter pylori

  • W celu skutecznej walki z tą bakterią najlepiej jest zwiększyć spożycie produktów żywnościowych o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych. Cenne są produkty takie jak czosnek, cebula, jeżówka, imbir, tymianek, rozmaryn, mięta i miód.
  • Inne produkty, które mogą pomóc to probiotyki zawierające bakterie lactofilus i bifidus. Wprawdzie nie niszczą one Helicobacter pylori, ale mogą hamować jej rozwój. Przeciwdziałają bólom głowy, porannym mdłościom i niestrawności. To z kolei przynosi dużą ulgę.
  • Osoby, które nie uskarżają się na wrzody żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka, lecz padły ofiarą infekcji bakteryjnej, mogą pić sok z cytryny lub ananasowy, a także ocet jabłkowy.
  • Osoby zainfekowane bakterią Helicobacter pylori powinny postarać się o wykluczenie niektórych produktów ze swojej codziennej diety, takich jak cukry, mąka rafinowana oraz ryż. Zamiast tego, należy skupić się na zwiększeniu ilości zjadanych owoców, warzyw i wypijanej wody.
  • Możesz też przygotowanie sobie napój o cechach alkalicznych. To proste. Wystarczy zmiksować blenderem surowego ziemniaka, seler i marchew. Następnie należy pić tak przyrządzony napój przed każdym posiłkiem.

Czy masz problemy wynikające z obecności omawianej bakterii? Koniecznie wypróbuj proponowane przez nas rozwiązania. Już niebawem poczujesz ulgę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.