Grzybica stóp — jak jej zapobiec?

Lipiec 1, 2015

Grzybica jest efektem działania mikroorganizmów, które są obecne w naszym środowisku niemal cały rok. Ich działanie uaktywnia się zwłaszcza wiosną, gdyż ciepłe i wilgotne warunki, jakie się wtedy wytwarzają tworzą dla nich swoisty raj.

Grzybica najczęściej tworzy się na stopach, nogach, pachach i pachwinach. Jeśli cierpisz na nadwagę, musisz zwracać szczególną uwagę na miejsca, w których gromadzi się nadmiar tłuszczu. Tam bowiem tworzą się fałdki, które lubią być atakowane przez mikroorganizmy. Dzieje się tak z powodu wilgoci spowodowanej częstą potliwością lub niedokładnego osuszenia skóry po kąpieli.

Istnieje wiele środków leczniczych pozwalających zwalczyć i zapobiegać grzybicy. Każdy dobry lekarz, po dokładnym zbadaniu, zaleci odpowiednie leczenie. My także podamy ci kilka wskazówek, dzięki którym opanujesz sytuację.

Grzybica stóp — jak jej zapobiec?

Wskazówki

 

2#:grzybica.jpg

  • Unikaj chodzenia boso po mokrych powierzchniach. Nie ubieraj używanego obuwia, odzieży, nie używaj cudzego ręcznika.
  • Jeśli często chodzisz na basen lub uwielbiasz plażowanie, pamiętaj, by nie nosić na sobie zbyt długo mokrych ubrań.
  • Po każdej kąpieli dokładnie osusz swoje ciało, zwracając szczególną uwagę na pachwiny, fałdki oraz obszary pomiędzy palcami u stóp. Nie pocieraj ręcznikiem o ciało zbyt mocno. Lepiej zdecydowanie przykładać ręcznik w odpowiednie miejsca i lekko poklepując osuszać poszczególne partie ciała. Uszkodzenie skóry zwiększa ryzyko pojawienia się grzybicy.
  • Jeśli twoje stopy często się pocą, dobrze jest stosować antyperspirant do stóp. Najlepiej kupować bawełniane skarpety, gdyż są one przewiewne. Nie zatrzymują wilgoci, ani ciepła.
  • Inną opcją jest też użycie suszarki do włosów, aby dokładniej osuszyć obszar między palcami u stóp.
  • Pamiętaj o zachowaniu higieny całego ciała. Unikaj ubrań, które nie są przewiewne. Obcisłe spodnie zwiększają temperaturę oraz poziom wilgoci w obszarach podbrzusznych, sprzyjają więc pojawieniu się grzybicy.
  • Używaj mydła o neutralnym pH dla skóry, a oczyszczanie twojej skóry będzie odbywać się bez ryzyka jej uszkodzenia lub podrażnienia. Sprzyja to efektywnej walce z wszelkimi mikroorganizmami.
  • Nigdy nie korzystaj z obcych narzędzi podczas robienia sobie pedicure. Jest to bowiem łatwy sposób na zarażenie się bardzo dokuczliwą grzybicą. Zainwestuj w swoje zdrowie i zawsze używaj swoich własnych narzędzi.

Jeśli twoja skóra nagle stała się czerwona i czujesz dokuczliwe swędzenie, to znak, że możesz mieć grzybicę.

Jeśli cieszysz się dobrym stanem zdrowia, grzybica nie powinna ci bardzo doskwierać. Jednak, jeśli bariera ochronna twojego organizmu jest zachwiana, musisz poświęcić problemowi więcej uwagi. Takie mikroorganizmy mogą być niesamowicie szkodliwe dla osób cierpiących na raka, cukrzycę, itd.

Naturalne lekarstwa przeciw grzybicy

Sól jest wspaniałym produktem w walce z grzybicą. Jeśli masz grzybicę, skorzystaj z dobrej rady i weź gorącą kąpiel ze szklanką soli.

Innym sposobem przeciw grzybicy może być sporządzenie pasty z proszku do pieczenia i wody. Gotową pastę nałóż na chorą powierzchnię. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie spłucz wodą. Delikatnie osusz powierzchnię skóry.

Czosnek jest również wielkim wrogiem grzybicy. Możesz dodać go do posiłku lub zażywać czosnek w tabletkach lub kapsułkach.

3#:grzybica.jpg

Czosnek, zawiera w sobie wiele składników, które odpowiadają za pracę na rzecz utrzymania twojego zdrowia. Wśród można wyróżnić dwa najważniejsze: allicynę i dwusiarczek di-allilu.

Imbir jest kolejną bardzo wartościową opcją. Możesz stosować go jako dodatek do potraw lub pić w postaci naparu.

Możesz także zastosować gorącą kąpiel dla stóp z dodatkiem soli i octu jabłkowego.

Aby zapobiec grzybicy, musisz ograniczyć spożywanie cukrów. Słodki smak sprzyja bowiem rozwojowi i namnażaniu się grzybów. Należy podkreślić, że jeśli cierpisz na chorobę, która osłabia twój układ odpornościowy i równocześnie podejrzewasz u siebie występowanie grzybicy, nie zwlekaj, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Tym samym, unikniesz poważnych i niebezpiecznych skutków działania grzybicy.

 

WIĘCEJ DLA CIEBIE