Granat i jego dobroczynne właściwości

Granat jest bogaty w przeciwutleniacze, a przy tym jest niskokaloryczny. Te właściwości sprawiają, że wpływa korzystnie zarówno na wnętrze, jak i na zewnątrz organizmu.

Granat to egzotyczny owoc charakteryzujący się twardą skórą, pod którą kryje się niezliczona ilość mięsistych i soczystych nasion. Jest niezwykle zdrową przekąską szczególnie bogatą w przeciwutleniacze.

Sok z granatu jest dostępny w sklepach przez cały rok i zarówno on, jak i miąższ owocu posiada składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na serce i zapobiegają zachorowaniom na raka. Granat również uważany jest za owoc symbolizujący długowieczność.

Granat i jego tajemnice

Owoc granatu

Składniki odżywcze

W granacie nie znajdziemy tłuszczów nasyconych ani cholesterolu natomiast jest on źródłem witaminy C, K oraz błonnika, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy. O czym należy pamiętać to, że zawiera naturalną fruktozę. W owocu znajdziemy 53 g węglowodanów, a jedna porcja dostarcza 234 kalorii.

Korzyści dla serca

Jedzenie owocu lub picie soku z granatu umożliwia obniżenie cholesterolu we krwi. Wszystko dzięki unikalnej kombinacji polifenoli, które mają zdolność do redukcji tej złej formy LDL. W ten sposób korzystnie wpływa na serce i na cały układ krążenia.

Granaty nie tylko zapobiegają występowaniu chorobom serca, ale są w stanie odwrócić postępy choroby miażdżycowej. Wystarczy włączyć do dziennej diety 60 ml soku, by zneutralizować szkody wyrządzone przez miażdżycę prawie o 35% i zwiększyć aktywność oksydacyjną we krwi o 130%.

Korzystny wpływ na stawy

Ekstrakt z granatu może pomóc w zapobieganiu występowania chorób zwyrodnieniowych stawów. Zdolność tą zawdzięcza możliwościom hamowania enzymów, które rozkładają tkankę chrzęstną, co w znaczny sposób redukuje wydzielanie substancji przez tkanki dotknięte stanem zapalnym.

Granat i skóra

Kobieta i granat

Sok z granatu chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB. Oprócz tego usprawnia regenerację skóry właściwej i naskórka.

Ochrona przed rakiem

Codzienne picie soku z granatu może spowolnić postęp raka prostaty. To wszystko dzięki przeciwzapalnym właściwościom owocu i wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.

Spożywanie granatu w połączeniu z innymi warzywami i owocami może być kluczem do opóźnienia rozwoju nowotworów w tym również raka płuc.

Do tej pory przeprowadzonych zostało kilka badań koncentrujących się na wpływie granatu na organizm przy leczeniu nowotworów.

Szczególnie skuteczne okazały się przy redukcji wzrostu komórek rakowych w przypadkach raka piersi, skóry, prostaty czy płuc. Oprócz tego istnieją dowody na skuteczność jego działania zwłaszcza w przypadkach raka skóry.

Inne korzyści

Granat został również doceniony w przypadku leczenia cukrzycy, choroby Alzheimera, ale i również przy walce między innymi z płytką nazębną.

WIĘCEJ DLA CIEBIE