Gotowe dania – odkryj ciemną stronę przemysłu spożywczego

Wrzesień 9, 2015

Gotowe dania coraz bardziej zalewają nasz rynek, oferując setki różnorodnych produktów. To najłatwiejsza alternatywa na przygotowanie naszego ulubionego dania, bez konieczności spędzenia zbyt wielu czasu w kuchnii. Poza tym są zazwyczaj bardzo smaczne i można je szybko przygotować niemal w każdym momencie.

Przemysł spożywczy sprzedaje nam ogromne ilości tego typu produktów, nierzadko za sprawą oszukańczych reklam. Nie ma w nich ani słowa na temat możliwych konsekwencji dla naszego organizmu, związanych ze zbyt częstym sięganiem po gotowe dania. Przemysł spożywczy ukrywa wiele sekretów. Dba jedynie o zdobycie jak największej ilości klientów, nie licząc się z ich zdrowiem. Dzięki badaczom i naukowcom mamy dostęp do tych tajemnic. To oni odkryli jak niebezpieczne mogą być kupowane, już gotowe dania.

Gotowe dania – Niebezpieczne produkty spożywcze

Jednym z kluczy sukcesu gotowego jedzenia jest pewność, że smak będzie niezmienny aż do ostatniego dnia przydatności do spożycia. To czego my – jako konsumenci – nie wiemy, to sposób w jaki uzyskuje się taki efekt. Dania gotowe są poddawane wielu procesom chemicznym, podczas których dodaje się ogromne ilości konserwantów utrzymujących dania świeże i smaczne przez bardzo długi okres.

2#:Dania.jpg

Większość gotowych lub przetworzonych wyrobów – żeby nie powiedzieć wszystkie – mają bardzo wysoką ilość cukrów, tłuszczy utwardzanych, sodu, substancji chemicznych. Z kolei zawierają dużo mniej błonnika niż powinny. Zbyt częste spożywanie tych produktów może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a na dłuższą metę, prowadzić do chorób takich jak:

  • Miażdżyca.
  • Cukrzyca.
  • Nadciśnienie.
  • Otyłość.
  • Niektóre nowotwory.

Dania gotowe, które mogą stanowić ryzyko dla naszego organizmu to: ciastka, słodycze z czekolady, jogurty, bułki słodkie, lody, wafelki z musli, słodkie napoje, hamburgery, zupy i makarony z sosem, masło, konserwy, parówki i – generalnie – wszystkie te produkty, które nadają się do natychmiastowego spożycia.

Jednym z podstawowych problemów tego typu żywności jest niemal całkowity brak nutrientów i wysoka zawartość kalorii. Oznacza to, że zjadasz ogromne ilości kalorii, nie dostarczając do organizmu witamin i minerałów, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Blokujesz też trawienie tłuszczów.

Akrylamid: wróg numer jeden

3#:Dania.jpg

Przemysł spożywczy wykonał kawał dobrej roboty, przekonując konsumentów, że gotowe dania są dla nich najlepszym wyborem. Reklamy udawadniają jak łatwe jest ich przygotowanie i jak przepysznie wyglądają. Dzięki temu wzbudzają zaufanie i chętniej po nie sięgamy.

Jednakże wiele badań niejednokrotnie udowodniło, że nie są tak wspaniałe jak by się to mogło wydawać oglądając reklamy. Naukowcy biją na alarm i informują konsumentów na temat niebezpieczeństw związanych ze zbyt częstym sięganiem po gotowe dania, wbrew temu co utrzymuje przemysł spożywczy.

Jedną z substancji znalezionych przez badaczy niewiele ponad 10 lat temu, jest związek chemiczny uznawany za neurotoksyczny i rakotwórczy. Mowa o akrylamidzie. Powstaje on podczas obróbki cieplnej węglowodanów . Potrzebna jest bardzo wysoka temperatura – niezależnie od tego czy mówimy o smażeniu, gotowaniu czy pieczeniu. 

Ta substancja chemiczna wytrąca sie podczas gotowania w bardzo wysokiej temperaturze, w reakcji pomiędzy cukrami i aminokwasem zwanym asparaginą. Dania gotowe, które mają w swoim składzie ten rakotwórczy związek to na przykład: chipsy, frytki, skórka od chleba, suchary, pieczywo chrupkie i płatki kukurydziane.

Konsumenci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa

Wielkie koncerny przemysłu spożywczego organizują nieustannie kampanie reklamowe, mające na celu zdobycie klientów i przekonanie ich, że gotowe dania są dla nich najlepszą alternatywą. Nie mają obowiązku uprzedniego zawiadamiania o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z nadmiernym spożywaniem tego typu żywności. Według prawa, etykiety niektórych produktów powinny jasno wyszczególniać wszystkie składniki, dodatki i związki chemiczne zawarte w danym produkcie. Ale w innych przypadkach prawo nic nie mówi na ten temat. Na przykład mrożone rogaliki – przepełnione konserwantami i spulchniaczami są sprzedawane jako „prosto z pieca”.

Myślałeś kiedyś nad tym co jesz? Z pewnością –  jeżeli zaczniesz się przyglądać etykietom produktów, które kupujesz – zdasz sobie sprawie jak bardzo mogą być niebezpieczne.

WIĘCEJ DLA CIEBIE