Główne patogeny pojawiające się latem
Istnieją patogeny, którym udaje się rozmnażać latem ze względu na wilgotność i wysokie temperatury. Które z nich są najczęstsze? W tym artykule opowiemy Ci o nich więcej.
Jak dobrze wiemy, wraz z nadejściem lata następuje gwałtowny wzrost temperatur. W rezultacie zwiększa się również ryzyko rozwoju niektórych infekcji z powodu mikroorganizmów, które mogą rozmnażać się w tych warunkach. Jakie są główne patogeny pojawiające się latem?
Narażenie na wirusy, bakterie i grzyby występuje przez cały rok. Jednak ze względu na charakterystykę okresu letniego niektórym udaje się w tym czasie szybciej rozprzestrzeniać. W tym artykule szczegółowo opiszemy najczęstsze z nich i ich wpływ na zdrowie.
Czym są patogeny?
Patogen to każdy mikroorganizm, który może powodować dyskomfort lub chorobę u gospodarza, w którym żyje. Ta kategoria obejmuje wszystkie rodzaje zarazków, w tym wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki i inne bardziej złożone mikroorganizmy.
Należy zauważyć, że niektóre z wymienionych chorób mają wielorakie pochodzenie ze względu na ich ogólny obraz kliniczny. Innymi słowy, mogą być wywoływane przez patogeny różnych gatunków lub nawet różnych rzędów. Mimo to te grupy są tworzone w celu uproszczenia leczenia.
Główne patogeny pojawiające się latem
Latem wysokie temperatury zapewniają idealne środowisko do rozwoju niektórych patogenów.
Wirusy i bakterie wywołujące stan zapalny
Zapalenie spojówek i ucha to choroby zapalne, które królują na basenach publicznych. Zapalenie spojówek polega na zapaleniu warstwy spojówki oka, błony śluzowej wyściełającej wnętrze oka. Jego objawy to:
- Stan zapalny oka
- Zaczerwienienie oczu
- Łzawienie
- Żółte strupy
Zapalenie spojówek może mieć pochodzenie zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Ale najczęstsze są te wywoływane przez adenowirusy, które są przenoszone przez bezpośredni kontakt oraz w zanieczyszczonych cząsteczkach wody.
Z drugiej strony, zapalenie ucha zwykle ma podłoże bakteryjne, jeśli mówimy o zewnętrznych drogach słuchowych. W zależności od lokalizacji nazywa się to wewnętrznym lub zewnętrznym zapaleniem ucha. Jego objawy kliniczne obejmują:
- Trudności w słyszeniu
- Ból ucha
- Wrażliwość na dotyk
Obie patologie mają ze sobą coś wspólnego. Czynniki chorobotwórcze, wirusy lub bakterie, dobrze przeżywają w ciepłych wodach i temperaturach. Z tego powodu baseny są idealnym miejscem do rozwoju tego typu powierzchownych stanów zapalnych.
Niezbędne jest zachowanie higieny i korzystanie z własnych materiałów, gdy tylko jest to możliwe. Ponieważ te mikroorganizmy również przeżywają na powierzchni przedmiotów.
Może Cię zainteresować: Bakterie w żołądku – wyeliminuj je sięgając po remedium z fig
Patogeny powodujące zatrucia pokarmowe
Zatrucie pokarmowe wzrasta z powodu złego obchodzenia się z żywnością. Ta sytuacja nasila się szczególnie latem.Kto nie chociaż raz nie cierpiał z powodu ciężkiej biegunki latem? Zatrucia pokarmowe są na porządku dziennym o tej porze roku.
Dzieje się tak po pierwsze dlatego, że wzrost temperatury ma tendencję do sprzyjania namnażaniu się organizmów, które je wywołują. Po drugie, ponieważ podczas wakacji zmieniają się nasze nawyki. Jedzenie w domu w kontrolowanym środowisku to nie to samo, co jedzenie w restauracjach na plaży o niskim standardzie higieny.
Według portalu MedlinePlus niektóre z najczęstszych patogenów powodujących zatrucie pokarmowe to:
- Bakterie z rodzaju Campylobacter, pałeczki Gram-ujemne ruchome dzięki obecności wici.
- Bakteria E. coli, która na ogół zasiedla mikrobiotę ludzkiego jelita nie powodując powikłań. Ma pewne szczepy, które powodują biegunkę poprzez przyleganie do błony śluzowej jelita.
- Vibrio cholerae – bakteria, która ma dwa znane serotypy wywołujące cholerę.
- Rodzaj bakterii Salmonella, który ma większą zdolność do rozmnażania w wysokich temperaturach.
Jak widać, prawie zawsze w lecie biegunka ma pochodzenie bakteryjne, ponieważ mikrobiota zwierzęcia jest łatwo mieszana z mięsem, jeśli nie jest poddane odpowiedniej obróbce. Często zanieczyszczona jest również woda używana do przygotowania posiłków lub do czyszczenia przyborów kuchennych.
Dowiedz się więcej: Różnice między alergią, nietolerancją, awersją i zatruciem pokarmowym
Inne choroby pojawiające się latem
Opisane wyżej patogeny najłatwiej rozmnażają się latem. Jednak nie możemy pominąć innych bardzo częstych patologii występujących w tym sezonie.
- Według Światowej Organizacji Zdrowia istnieje 10 powszechnych chorób przenoszonych przez owady na ludzi. Cykl reprodukcyjny większości tych gatunków kończy się wiosną lub latem, dlatego częstotliwość występowania wzrasta w tym okresie. Znajdujemy tu choroby takie jak denga, malaria, leiszmanioza czy żółta febra często wywoływane przez wirusy i pierwotniaki.
- Grzyby wywołujące choroby skóry są również bardzo powszechne latem. Znowu obiekty takie jak baseny czy łaźnie publiczne są dla nich idealnym miejscem, ponieważ wysoka wilgotność i temperatura sprzyjają ich rozwojowi.
Jak widzimy lista patogenów wywołujących choroby latem jest prawie nieskończona. Bakterie są w czołówce, ponieważ są przyczyną zarówno stanów zapalnych, jak i prawie wszystkich objawów zapalenia żołądka i jelit oraz biegunki.
Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze miejsca jedzenia lub kąpieli w czasie wakacji. Ponadto w przypadku wystąpienia objawów infekcji konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Perencevich EN, McGregor JC, Shardell M, et al. Summer Peaks in the Incidences of Gram-Negative Bacterial Infection Among Hospitalized Patients. Infect Control Hosp Epidemiol. 2008;29(12):1124‐1131.
- Fares A. Factors influencing the seasonal patterns of infectious diseases. Int J Prev Med. 2013;4(2):128‐132.
- Durkin MJ, Dicks KV, Baker AW, et al. Seasonal Variation of Common Surgical Site Infections: Does Season Matter?. Infect Control Hosp Epidemiol. 2015;36(9):1011‐1016.
- Eber MR, Shardell M, Schweizer ML, Laxminarayan R, Perencevich EN. Seasonal and temperature-associated increases in gram-negative bacterial bloodstream infections among hospitalized patients. PLoS One. 2011;6(9):e25298.
- Azcona L. Dermatomicosis comunes en verano. Identificación y tratamiento. Farmacia Profesional. 2003; 17(6): 78-83.
- Werner B. Infecciones por parásitos más frecuentes y su manejo. Revista Médica Clínica Las Condes. 2014; 25(3): 485-528.