Dziecko nie chce słuchać - co robić w takiej sytuacji?

Dziecko nie chce słuchać? Dowiedz się, co robić.
Dziecko nie chce słuchać - co robić w takiej sytuacji?

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele matek narzeka, że dziecko nie chce słuchać ich poleceń. Sporo z nich spędziło mnóstwo czasu na czytaniu poradników i wypróbowało różne psychologiczne triki, żeby efektywniej porozumiewać się ze swoją pociechą, a mimo to poniosły porażkę. Nie warto jednak załamywać rąk!

Nawiązanie porozumienia z dzieckiem jak najbardziej jest możliwe. Żeby je jednak osiągnąć, musisz przeanalizować błędy, jakie popełniłaś podczas rozmowy z maluchem, a następnie postarać się je poprawić. W ten sposób dziecko nie tylko zacznie słuchać Ciebie, ale również Ty zaczniesz słuchać, co Twoje dziecko ma do powiedzenia.

To, że dziecko nie chce słuchać, jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Dotyczy to zwłaszcza młodszych dzieci. Wpływ na to ma wiele czynników. Po pierwsze, malec może być skupiony na własnych zajęciach. Pamiętaj, że dzieci nie mają zbyt dobrej podzielności uwagi.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Twoja pociecha nie ignoruje Cię z czystej złośliwości, a najzwyczajniej w świecie nie słyszy, co chcesz powiedzieć. W takim przypadku powinnaś podejść bliżej do dziecka i spytać, czy możesz zająć mu chwilkę.

Ten prosty gest może całkowicie odmienić sposób w jaki porozumiewasz się z dzieckiem. Pamiętaj, że Twoje postępowanie jest przykładem dla dziecka.

Jeśli ty sama nie zwracasz uwagi na potrzeby małego człowieka, nie słuchasz go a maluch wręcz musi błagać o chwilę Twojej uwagi – nie powinnaś od niego oczekiwać, że będzie się zachowywać inaczej.

Jeśli nie słuchasz dziecka, ono nie będzie słuchać Ciebie. Dlatego pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić, gdy dziecko nie chce słuchać – jest wzmocnienie więzi między Wami i praca nad sposobami porozumiewania się.

Dlaczego komunikacja jest tak ważna w rodzicielstwie

Męczy Cię już powtarzanie, że “dziecko nie chce słuchać tego, co mam mu do powiedzenia”? Jeśli tak, zachęcamy do kontynuowania lektury tego artykułu. Pamiętaj, że komunikacja jest podstawą każdego związku. I Twój związek z własnym dzieckiem nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

Z pewnością czasem zastanawiasz się, dlaczego Twoje dziecko nie dzieli się z Tobą swoimi małymi problemami. Jeśli tak jest, zrób pierwszy krok. Zacznij rozmawiać z dzieckiem o tym co trapi i martwi Ciebie.

 chłopiec i ojciec - dziecko nie chce słuchać

Jeśli stworzysz w swojej rodzinie atmosferę zaufania i codziennie znajdziesz chwilę na to, żeby porozmawiać z najbliższymi o tym, jak minął ich dzień, wzmocnisz więzy między domownikami.

Jeśli Twoje dziecko od najmłodszych lat będzie wiedziało, że może Ci się zwierzyć ze wszystkiego, nie będzie miało z tym problem jako nastolatek.

Utrzymywanie więzi z Twoim dzieckiem wzmacnia relacje w rodzinie w ogóle. Oczywiście, sama rozmowa i dyskutowanie o problemach to nie wszystko, ale jest to bardzo ważny element, który wzmacnia więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami.

Dziecko nie słuchać. Co robię nie tak?

Problem polega na tym, że starasz się rozmawiać ze swoim dzieckiem w “rodzicielski sposób”, zapominając przy tym, że Twoja pociecha należy już do innej generacji, której nawyki i zwyczaje różnią się od Twoich. To czy dziecko będzie chciało Cię słuchać zależy od dwóch czynników, metody przekazu informacji oraz tego jak dziecko ją zrozumie.

Zwrócenie na siebie uwagi dziecka nie jest trudne. Powinieneś jednak pamiętać, że zyskanie zaufania oraz zainteresowania ze strony malucha nie jest czymś co dzieje się z dnia na dzień. Kluczem do odniesienia sukcesu wychowawczego są cierpliwość i wytrwałość.

1. Moje dziecko mnie ignoruje

Kiedy dziecko Cię nie słucha, możesz odnieść wrażenie, że celowo Cię ignoruje. Pamiętaj jednak, że powód dla którego malec nie wykonuje Twoich poleceń, nie zawsze jest jeden i ten sam. Czasem dziecko faktycznie udaje, że nie słyszy Twoich uwag, ponieważ nie ma ochoty zrobić tego, o co je prosisz.

dziecko ignoruje matkę - dziecko nie chce słuchać

Niekiedy jednak maluch jest tak skupiony na swoim ulubionym zajęciu, że faktycznie nie dociera do niego to co mówisz. Dlatego zamiast od razu wpadać w złość i zakładać, że dziecko celowo robi Ci na złość, musisz najpierw zidentyfikować przyczynę domniemanego nieposłuszeństwa.

2. Dziecko nie chce słuchać, nawet wtedy, gdy powtarzam polecenie

To może być dla Ciebie nowość, ale pamiętaj, że dzieci nie znoszą wykonywać powtarzanych w kółko poleceń. To, że karzesz coś dziecku zrobić dwa i więcej razy nie sprawi, że nagle stanie się ono zmotywowane i gotowe do działania. Wręcz przeciwnie, maluchy zdecydowanie lepiej i szybciej reagują na nowe informacje i bodźce.

Innowacyjność i kreatywność w wydawaniu poleceń sprawi, że dziecko chętniej wykona zlecone mu zadanie. Postaraj się wyrażać swoje prośby na różne sposoby, dobieraj różne słowa, zmieniaj intonację głosu, w ten sposób zwrócisz na siebie uwagę dziecka i zachęcisz je do działania.

3. Moje dziecko nie słucha, kiedy na nie krzyczę

Podnoszenie głosu oznacza, że jesteśmy zdesperowani i brakuje nam cierpliwości. Dzieci są mądrzejsze, niż mogłoby się zdawać i kiedy słyszą, że rodzic zaczyna krzyczeć, doskonale wiedzą, że doprowadziły go na skraj wytrzymałości.

Dlatego, jeśli jesteś rodzicem – najgorsze co możesz zrobić w sytuacji, kiedy dziecko otwarcie Cię ignoruje, to stracić zimną krew.

Kiedy krzyczysz, dajesz dziecku do zrozumienia, że jesteś bezsilny. A to z pewnością nie jest wiadomość, którą chcesz przekazać swojej latorośli. Nawet jeśli czujesz, że tracisz grunt pod nogami, musisz umieć wziąć się w garść i wyjaśnić dziecku co zrobiło nie tak oraz jak wspólnie możecie to naprawić.

4. Moje dziecko denerwuje się za każdym razem, jak coś do niego mówię

Musisz nauczyć się rozmawiać ze swoim dzieckiemZnajdź sposób komunikowania się, który będzie odpowiedni dla Twojej pociechy. Postaraj się dobierać słowa w taki sposób, żeby wywierały jak najbardziej pozytywny efekt na dziecko.

Pamiętaj jednak, że empatyczna komunikacja powinna mieć swoje granice. Nie rozmawiaj ze swoim dzieckiem w taki sposób, jakby wciąż było niemowlakiem. Ten mały człowiek codziennie rośnie i rozwija się, dlatego musisz pokazać mu, że powinno brać odpowiedzialność za swoje postępowanie.

Wniosek

Już nigdy nie powiesz, że “dziecko nie chce słuchać”. Nauczenie malucha zwracania uwagi na to, co mówisz i wykonywania poleceń wcale nie jest takie trudne. Najważniejsze to uświadomić sobie, że to, w jaki sposób wychowasz swoje dziecko, będzie rzutować na całe jego dorosłe życie.

Jeśli nauczysz je efektywnej komunikacji oraz aktywnego słuchania, Twoja więź z nim prawdopodobnie stanie się wzorcowa. Pamiętaj tylko, że Ty również musisz słuchać tego co Twoje dziecko ma do powiedzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.