Gazy i wzdęcia - 7 głównych przyczyn tych dolegliwości

Wzdęcia i gazy to bardzo niekomfortowe i uciążliwe dolegliwości, które źródło mają najczęściej w nieprawidłowych nawykach żywieniowych.
Gazy i wzdęcia - 7 głównych przyczyn tych dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Gazy i wzdęcia to jedne z najczęstszych dolegliwości trawiennych wśród osób w różnym wieku. Najczęściej wynikają one z działania bakterii jelitowych, jednak wewnętrzne problemy i czynniki zewnętrzne mogą pogarszać i nasilać objawy.

Gazy i wzdęcia to wprawdzie niegroźne dolegliwości, ale mogą być wstydliwe i uciążliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę towarzyszące im odgłosy i zapachy. Właśnie dlatego warto poznać ich przyczyny i wyeliminować problem w zalążku.

1. Zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach powodujące gazy

Nadmiar gazów jelitowych może wynikać z zaburzeń flory bakteryjnej. Często jest to objaw towarzyszący takim schorzeniom jak nieżyt żołądka czy infekcja jelitowa. Jako że pH w żołądku zmienia się dosyć dynamicznie, niektóre bakterie mogą szybciej się rozmnażać i tym samym zwiększać produkcję gazów.

Flora bakteryjna

W takim przypadku warto jest zwiększyć spożycie probiotyków i prebiotyków. Pozwoli to na przywrócenie w jelitach zdrowej flory bakteryjnej.

2. Gazy a fermentacja pokarmów w jelitach

Konkretne rodzaje bakterii obecne w układzie trawiennym zajmują się fermentacją poszczególnych pokarmów, tak aby ułatwić ich rozkład podczas procesów trawiennych.

Procesy te zachodzą zazwyczaj w jelicie grubym, choć czasami zdarza się, że bakterie przechodzą do jelita cienkiego i tam przeprowadzają wstępną fermentację. Wtedy właśnie, gdy pokarmy nie zostają w pełni przetrawione, dochodzi do nadmiernej produkcji gazów, wzdęć czy nawet bólu brzucha, co jest uciążliwe i mało komfortowe.

3. Jedzenie w pośpiechu

Problem wzdęć i gazów dotyka bardzo często osób, które potrafią obiad ,,pochłonąć” w czasie zaledwie kilka minut.

Jedząca kobieta

Dzieje się tak dlatego, ponieważ jedząc w pośpiechu połyka się również duże ilości powietrza, które naturalnie zwiększa ilość gazów, wywołując tym samym wzdęcia.

4. Nadmierne spożycie nabiału

W wielu przypadkach nietolerancja na produkty mleczne ujawnia się z biegiem czasu, nasilając się z wiekiem. Właśnie czynnik wieku w połączeniu z innymi zmiennymi prowadzą do obniżenia w organizmie poziomu enzymu zwanego laktazą.

To właśnie ten enzym jest odpowiedzialny za trawienie produktów mlecznych, więc jego niedobór prowadzi do problemów takich jak wzdęcia czy gazy.

Jeśli po spożyciu nabiału odczuwasz dyskomfort lub inne objawy, może to oznaczać, że cierpisz na związaną z wiekiem nietolerancję laktozy. W takim przypadku, aby uniknąć wzdęć i gazów, musisz zrezygnować z produktów mlecznych lub też zamienić je na produkty bez laktozy.

5. Zmiany hormonalne

Zmiany hormonalne związane z wkraczaniem w okres menopauzy i wynikające z nich dolegliwości, także mogą prowadzić do akumulacji gazów.

Kłótnia

Mimo że naukowcy nie stwierdzili jeszcze jednoznacznie, które konkretnie hormony odpowiadają za tego rodzaju reakcję. Widać jednak związek pomiędzy klimakterium a problemami trawiennymi.

Aby zapanować nad tego rodzaju objawami można wprowadzić do swojego życia niewielki zmiany. Takie jak regularna aktywność fizyczna i spożywanie dużych ilości wody.

6. Nietolerancja glutenu

Gazy mogą być objawem alergii pokarmowych, ale także innych schorzeń, takich jak na przykład celiakia. Jest to rodzaj choroby autoimmunologicznej wywołującej problemy z absorpcją i niewielkie uszkodzenia wyściółki jelita cienkiego.

W konsekwencji prowadzi to do rozwoju stanów zapalnych, bólu i innych objawów świadczących o problemach trawiennych. W przypadku takich dolegliwości bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza, dzięki której lekarz zleci odpowiednie leczenie i doradzi, jaką dietę stosować.

7. Problemy z usuwaniem produktów przemiany materii

Przewlekłe zaparcia i akumulacja produktów przemiany materii to kolejna możliwa przyczyna gazów, wzdęć i innych problemów trawiennych.

Wzdęcia i gazy

Gdy produkty przemiany materii pozostają w okrężnicy i nie zostają wydalone na zewnątrz, zaburza to florę bakteryjną. A w konsekwencji wywołuje nadmierną produkcję gazów. W dodatku w jelitach nie wchłaniają się odpowiednio substancje odżywcze.

W przypadku takich problemów warto zwiększyć spożycie wody, błonnika i innych produktów wspomagających trawienie. Pamiętaj, że kluczem do uporania się z takimi dolegliwościami jak wzdęcia i gazy, niezależnie od przyczyn, jest zmiana nawyków żywieniowych.

Weź pod uwagę nasze zalecenia i zwiększ spożycie wszelkich produktów pobudzających eliminację gazów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gulbicka, P., Grzymisławski, M., Wewnętrznych, O. C., Dietetyki, M. I., Publiczny, S., Kliniczny Nr, S., … Poznaniu, M. W. (2016). Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie. Piel. Zdr. Publ. . https://doi.org/10.17219/pzp/62045
  • Stępień, M., & Bogdański, P. (2013). Nadwrażliwość na gluten — fakty i kontrowersje. Forum Zaburzeń Metabolicznych.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.