Flora jelitowa - 6 sygnałów, gdy jest zaburzona

Relacja pomiędzy florą jelitową a ludzkim umysłem jest niewyobrażalna - zaburzenia flory bakteryjnej mogą wywoływać nawet stany lękowe i problemy z pamięcią.
Flora jelitowa - 6 sygnałów, gdy jest zaburzona

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Flora jelitowa to, jak sama nazwa wskazuje, bakterie żyjące i rozmnażające się w jelitach. Określa się ją też mianem flory bakteryjnej i choć jej rola w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu jest niewyobrażalna, bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Flora jelitowa bierze przede wszystkim udział w procesach trawiennych, ale jej wpływ na inne funkcje życiowe jest równie istotny. Jeśli chcesz poznać 6 sygnałów, jakie wysyła Ci Twoje ciało, gdy dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej, koniecznie czytaj dalej.

Flora jelitowa – jaka jest jej rola w organizmie?

W przypadku zdrowego i prawidłowo funkcjonującego organizmu flora jelitowa kontroluje pH układu trawiennego, tworząc jednocześnie barierę ochronną przeciw czynnikom i mikroorganizmom chorobotwórczym.

Niestety w wyniku nieprawidłowego odżywiania, zażywania antybiotyków czy nadmiaru stresu działanie dobrych bakterii może zostać zaburzone i ograniczone; z kolei zaburzenia flory jelitowej to w konsekwencji wiele innych problemów zdrowotnych.

Część komplikacji wynikających z zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach może mieć charakter przewlekły. Właśnie dlatego im wcześniej rozpoznamy tego rodzaju zaburzenia, tym większe szanse na wyleczenie zarówno przyczyn, jak i objawów. Poniżej znajdziesz aż 6 z nich.

1. Problemy trawienne

Kobieta z bólem brzucha

Biorąc pod uwagę fakt, że bakterie na stałe zamieszkują nasz układ trawienny, nie powinny dziwić sporadyczne zaburzenia w funkcjonowaniu jelit oraz tego konsekwencje.

Gdy uszkodzone i szkodliwe mikroorganizmy dostają szansę na niepohamowany rozwój, może wywoływać to problemy z trawieniem czy przyswajaniem substancji odżywczych.

Wśród konsekwencji możemy także wymienić nadkwasotę czy akumulację toksyn, a do głównych objawów zaliczamy:

2. Problemy kognitywne a flora jelitowa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak bliskiej relacji pozostaje flora bakteryjna w jelitach z ludzkim mózgiem. W rzeczywistości wpływ flory jelitowej na zdolności poznawcze bywa naprawdę szkodliwy – pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, koncentracją i innymi umiejętnościami umysłowymi.

Dzieje się tak dlatego, iż bakterie zamieszkujące nasze jelita biorą udział w produkcji wielu istotnych neuroprzekaźników. Gdy dochodzi do zaburzenia flory jelitowej, w konsekwencji cierpi na tym także nasz układ nerwowy.

3. Niedobory substancji odżywczych

Wypadanie włosów

Zdrowe kultury bakterii zamieszkujące nasze jelita są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów syntezy witamin, minerałów i niezbędnych substancji odżywczych.

Gdy dochodzi do zaburzenia flory jelitowej, automatycznie pogarsza się także przebieg procesów trawiennych i zmniejsza się zdolność przyswajania substancji odżywczych. Początkowo jest to niezauważalne – tak długo, jak organizm korzysta w dalszym ciągu z rezerw witamin i minerałów.

Dopiero z czasem pojawiają się pierwsze objawy świadczące o ich niedoborach. Najczęściej deficyty dotyczą takich substancji jak:

  • witaminy D, K, B7, B12
  • magnez
  • wapń

4. Problemy ze skórą

Kondycja i wygląd skóry zależą od wielu różnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Problemy ze skórą mogą więc mieć źródło w czynnikach środowiskowych, ale także w zaburzeniach flory bakteryjnej.

Flora jelitowa odpowiada bowiem za oczyszczanie organizmu i wchłanianie substancji odżywczych. Jeśli cierpisz na jeden lub więcej z poniższych problemów, może to świadczyć o nieprawidłowym rozwoju bakterii w układzie trawiennym:

  • trądzik
  • łuszczyca
  • egzema
  • trądzik różowaty

5. Choroby autoimmunologiczne

Dłonie starszej kobiety

Choroby autoimmunologiczne mają zazwyczaj charakter przewlekły i charakteryzują się tym, że organizm zamiast zwalczać szkodliwe mikroorganizmy czy czynniki zewnętrzne, atakuje sam siebie.

Ten mechanizm utrudnia leczenie, a także diagnozę, gdyż łatwo o mylne rozpoznanie i przypisanie objawów do poszczególnych schorzeń. Źródła chorób autoimmunologicznych są zróżnicowane, zawsze więc wymagają konsultacji ze specjalistą i odpowiednich badań.

Zdarza się także, że źródłem tego rodzaju schorzeń jest flora jelitowa i jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Gdy bakterie rozmnażają się w anormalny sposób, wywołuje to między innymi stany zapalne w tkankach i komórkach, a stąd właśnie biorą się takie schorzenia jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • choroba Hashimoto
  • zespół jelita drażliwego
  • celiakia
  • cukrzyca typu I

6. Przewlekły stres a flora jelitowa

Stres to zaburzenie emocjonalne związane często zarówno z licznymi czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Nieodłącznie towarzyszy niektórym życiowym sytuacjom, jednak może być także wywoływany przez problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia flory jelitowej.

W takim przypadku flora bakteryjna przyczynia się do wydzielania nadmiaru kortyzolu, a ten z kolei znacznie ogranicza działanie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Gdy flora jelitowa przyczynia się do akumulacji toksyn w organizmie, bardzo ciężko jest zapanować nad przewlekłym czy nawracającym stresem.

Jeśli tego rodzaju problemy emocjonalne zdają się nie mieć innej wyraźnej przyczyny, warto udać się do lekarza, który oceni, czy źródło problemu nie leży właśnie w niewydolności naszego układu trawienia. Czasami wystarczy zmiana nawyków, by przywrócić sobie dobre samopoczucie.

Flora bakteryjna i jej zaburzenia mogą być źródłem licznych problemów zdrowotnych. Obserwuj sygnały, jakie wysyła Ci Twój organizm i koniecznie wprowadź do swojego życia kilka zmian, takich jak zdrowa dieta czy aktywność fizyczna, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eckburg, P. B., Bik, E. M., Bernstein, C. N., Purdom, E., Dethlefsen, L., Sargent, M., … Relman, D. A. (2005). Microbiology: Diversity of the human intestinal microbial flora. Science. https://doi.org/10.1126/science.1110591
  • Shanab, A. A., Quera, R. M., & Quigley, E. M. M. (2012). Small Intestinal Bacterial Overgrowth. In Textbook of Clinical Gastroenterology and Hepatology: Second Edition. https://doi.org/10.1002/9781118321386.ch42
  • Geuking, M. B., Cahenzli, J., Lawson, M. A. E., Ng, D. C. K., Slack, E., Hapfelmeier, S., … Macpherson, A. J. (2011). Intestinal Bacterial Colonization Induces Mutualistic Regulatory T Cell Responses. Immunity. https://doi.org/10.1016/j.immuni.2011.03.021

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.