Flora jelitowa - 6 sygnałów, gdy jest zaburzona

26 listopada, 2018
Relacja pomiędzy florą jelitową a ludzkim umysłem jest niewyobrażalna - zaburzenia flory bakteryjnej mogą wywoływać nawet stany lękowe i problemy z pamięcią.

Flora jelitowa to, jak sama nazwa wskazuje, bakterie żyjące i rozmnażające się w jelitach. Określa się ją też mianem flory bakteryjnej i choć jej rola w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu jest niewyobrażalna, bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Flora jelitowa bierze przede wszystkim udział w procesach trawiennych, ale jej wpływ na inne funkcje życiowe jest równie istotny. Jeśli chcesz poznać 6 sygnałów, jakie wysyła Ci Twoje ciało, gdy dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej, koniecznie czytaj dalej.

Flora jelitowa – jaka jest jej rola w organizmie?

W przypadku zdrowego i prawidłowo funkcjonującego organizmu flora jelitowa kontroluje pH układu trawiennego, tworząc jednocześnie barierę ochronną przeciw czynnikom i mikroorganizmom chorobotwórczym.

Niestety w wyniku nieprawidłowego odżywiania, zażywania antybiotyków czy nadmiaru stresu działanie dobrych bakterii może zostać zaburzone i ograniczone; z kolei zaburzenia flory jelitowej to w konsekwencji wiele innych problemów zdrowotnych.

Część komplikacji wynikających z zaburzeń flory bakteryjnej w jelitach może mieć charakter przewlekły. Właśnie dlatego im wcześniej rozpoznamy tego rodzaju zaburzenia, tym większe szanse na wyleczenie zarówno przyczyn, jak i objawów. Poniżej znajdziesz aż 6 z nich.

1. Problemy trawienne

Kobieta z bólem brzucha

Biorąc pod uwagę fakt, że bakterie na stałe zamieszkują nasz układ trawienny, nie powinny dziwić sporadyczne zaburzenia w funkcjonowaniu jelit oraz tego konsekwencje.

Gdy uszkodzone i szkodliwe mikroorganizmy dostają szansę na niepohamowany rozwój, może wywoływać to problemy z trawieniem czy przyswajaniem substancji odżywczych.

Wśród konsekwencji możemy także wymienić nadkwasotę czy akumulację toksyn, a do głównych objawów zaliczamy:

 • gazy i wzdęcia
 • zgagę
 • refluks żołądkowy
 • wrzody dwunastnicy
 • zapalenie błony śluzowej żołądka
 • biegunkę
 • zespół jelita drażliwego 

2. Problemy kognitywne a flora jelitowa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak bliskiej relacji pozostaje flora bakteryjna w jelitach z ludzkim mózgiem. W rzeczywistości wpływ flory jelitowej na zdolności poznawcze bywa naprawdę szkodliwy – pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, koncentracją i innymi umiejętnościami umysłowymi.

Dzieje się tak dlatego, iż bakterie zamieszkujące nasze jelita biorą udział w produkcji wielu istotnych neuroprzekaźników. Gdy dochodzi do zaburzenia flory jelitowej, w konsekwencji cierpi na tym także nasz układ nerwowy.

3. Niedobory substancji odżywczych

Wypadanie włosów

Zdrowe kultury bakterii zamieszkujące nasze jelita są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesów syntezy witamin, minerałów i niezbędnych substancji odżywczych.

Gdy dochodzi do zaburzenia flory jelitowej, automatycznie pogarsza się także przebieg procesów trawiennych i zmniejsza się zdolność przyswajania substancji odżywczych. Początkowo jest to niezauważalne – tak długo, jak organizm korzysta w dalszym ciągu z rezerw witamin i minerałów.

Dopiero z czasem pojawiają się pierwsze objawy świadczące o ich niedoborach. Najczęściej deficyty dotyczą takich substancji jak:

 • witaminy D, K, B7, B12
 • magnez
 • wapń

Przeczytaj także artykuł: Objawy niedoboru witamin – jak je rozpoznać?

4. Problemy ze skórą

Kondycja i wygląd skóry zależą od wielu różnych czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Problemy ze skórą mogą więc mieć źródło w czynnikach środowiskowych, ale także w zaburzeniach flory bakteryjnej.

Flora jelitowa odpowiada bowiem za oczyszczanie organizmu i wchłanianie substancji odżywczych. Jeśli cierpisz na jeden lub więcej z poniższych problemów, może to świadczyć o nieprawidłowym rozwoju bakterii w układzie trawiennym:

 • trądzik
 • łuszczyca
 • egzema
 • trądzik różowaty

5. Choroby autoimmunologiczne

Dłonie starszej kobiety

Choroby autoimmunologiczne mają zazwyczaj charakter przewlekły i charakteryzują się tym, że organizm zamiast zwalczać szkodliwe mikroorganizmy czy czynniki zewnętrzne, atakuje sam siebie.

Ten mechanizm utrudnia leczenie, a także diagnozę, gdyż łatwo o mylne rozpoznanie i przypisanie objawów do poszczególnych schorzeń. Źródła chorób autoimmunologicznych są zróżnicowane, zawsze więc wymagają konsultacji ze specjalistą i odpowiednich badań.

Zdarza się także, że źródłem tego rodzaju schorzeń jest flora jelitowa i jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Gdy bakterie rozmnażają się w anormalny sposób, wywołuje to między innymi stany zapalne w tkankach i komórkach, a stąd właśnie biorą się takie schorzenia jak:

 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroba Hashimoto
 • zespół jelita drażliwego
 • celiakia
 • cukrzyca typu I

6. Przewlekły stres a flora jelitowa

Stres to zaburzenie emocjonalne związane często zarówno z licznymi czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Nieodłącznie towarzyszy niektórym życiowym sytuacjom, jednak może być także wywoływany przez problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia flory jelitowej.

W takim przypadku flora bakteryjna przyczynia się do wydzielania nadmiaru kortyzolu, a ten z kolei znacznie ogranicza działanie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Gdy flora jelitowa przyczynia się do akumulacji toksyn w organizmie, bardzo ciężko jest zapanować nad przewlekłym czy nawracającym stresem.

Przeczytaj także: Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują

Jeśli tego rodzaju problemy emocjonalne zdają się nie mieć innej wyraźnej przyczyny, warto udać się do lekarza, który oceni, czy źródło problemu nie leży właśnie w niewydolności naszego układu trawienia. Czasami wystarczy zmiana nawyków, by przywrócić sobie dobre samopoczucie.

Flora bakteryjna i jej zaburzenia mogą być źródłem licznych problemów zdrowotnych. Obserwuj sygnały, jakie wysyła Ci Twój organizm i koniecznie wprowadź do swojego życia kilka zmian, takich jak zdrowa dieta czy aktywność fizyczna, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych.

 • Eckburg, P. B., Bik, E. M., Bernstein, C. N., Purdom, E., Dethlefsen, L., Sargent, M., … Relman, D. A. (2005). Microbiology: Diversity of the human intestinal microbial flora. Science. https://doi.org/10.1126/science.1110591
 • Shanab, A. A., Quera, R. M., & Quigley, E. M. M. (2012). Small Intestinal Bacterial Overgrowth. In Textbook of Clinical Gastroenterology and Hepatology: Second Edition. https://doi.org/10.1002/9781118321386.ch42
 • Geuking, M. B., Cahenzli, J., Lawson, M. A. E., Ng, D. C. K., Slack, E., Hapfelmeier, S., … Macpherson, A. J. (2011). Intestinal Bacterial Colonization Induces Mutualistic Regulatory T Cell Responses. Immunity. https://doi.org/10.1016/j.immuni.2011.03.021