Flora bakteryjna jelit - jak ją przywrócić?

Prawidłowa flora bakteryjna jelit jest podstawą dobrego zdrowia. Niektóre nawyki żywieniowe mogą jej jednak zaszkodzić, dlatego dobrym pomysłem będzie dodanie do codziennej diety kilka produktów, które pomogą ją zregenerować.
Flora bakteryjna jelit - jak ją przywrócić?
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Flora bakteryjna jelit odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Bierze udział przede wszystkim w procesach metabolicznych i wchłanianiu witamin oraz minerałów. Ponadto, stymuluje pracę układu immunologicznego i zapewnia równowagę poziomu energii organizmu.

Nieprawidłowa dieta, niedożywienie i stosowanie antybiotyków niszczą naturalną florę bakteryjną jelit lub modyfikują do postaci, w której zaczyna wywierać negatywny wpływ na zdrowie.

W dzisiejszym artykule opiszemy kilka popularnych sposobów na zregenerowanie flory bakteryjnej jelit.

Czym jest jelitowa flora bakteryjna?

Jelitowa flora bakteryjna jest grupą mikroorganizmów rozwijającą się w organizmie człowieka natychmiast po jego narodzinach. W wyniku kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym może ulegać zmianom zarówno pod względem gatunkowym, jak i liczebnym.

Flora bakteryjna w jelitach zdrowego dorosłego człowieka składa się z setek miliardów bakterii należących do ponad stu różnych gatunków. Poza tym, zawiera także drobnoustroje endemiczne, czyli takie, których nie można napotkać w żadnym innym środowisku naturalnym.

Flora bakteryjna zapewnia określony poziom kwasowości w jelitach i uniemożliwia innym mikroorganizmom zasiedlenie się w układzie pokarmowym.

układ pokarmowy człowieka

Co wpływa na skład i kondycję flory jelitowej?

Wiele czynników może negatywnie wpłynąć na florę jelitową, powodując zmianę jej składu lub całkowite zniszczenie. Najpopularniejszymi przyczynami powodującymi zachwianie równowagi flory bakteryjnej jelit są między innymi:

  • Żywność o wysokim stopniu zakwaszenia oraz przetworzona metodami przemysłowymi, na przykład cukier biały, mąka rafinowana, potrawy smażone i produkty spożywcze o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.
  • Stres zawsze ma negatywny wpływ na zdrowie. Zmiany spowodowane przez stres sprawiają, że flora bakteryjna w jelitach ulega zmianie lub znacznemu zredukowaniu.
  • Osłabia to naturalne mechanizmy obronne organizmu i czyni go bardziej podatnym na różnego rodzaju choroby oraz infekcje.
  • Niektóre rodzaje leków, a w szczególności antybiotyki.
  • Przewlekłe choroby jelit, wrzody lub inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Poniżej znajdziesz przykłady produktów spożywczych, które poprawiają działanie układu pokarmowego oraz skutecznie przyczyniają się do regeneracji naturalnej flory bakteryjnej.

Wzbogać swoje śniadanie o kefir naturalny

  • Jeśli chcesz, aby flora bakteryjna Twoich jelit wróciła do swojej naturalnej postaci, to spożywaj zwykły kefir. Jest to rodzaj sfermentowanego mleka, który możesz w łatwy sposób zrobić w warunkach domowych.
    grzybki kefirowe
  • Wszystko czego potrzebujesz to kefir naturalny, który jest połączeniem pewnego rodzaju mikroorganizmów (zwanych potocznie ziarnami lub grzybkami kefirowymi) i mleka krowiego.
  • Kefir wygląda podobnie do rozgotowanego ryżu. Powstaje w wyniku fermentacji laktozy będącej jednym z podstawowych składników mleka.
  • Można go kupić w postaci gotowej. Można także zakupić same grzybki kefirowe, co pozwoli przygotowywać ten niezwykle zdrowy napój samodzielnie w warunkach domowych.
  • Kefir najlepiej pić w godzinach porannych. Wypij kubek świeżego kefiru na pusty żołądek, a później zjedz śniadanie. Możesz także traktować go jako wspaniałą i bardzo zdrową przekąskę w ciągu dnia.

Na rynku dostępna jest także woda kefirowa (pozbawiona laktozy) stanowiąca doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób uskarżających się na nietolerancję laktozy.

Kapusta kiszona

Kapusta kiszona to tradycyjna receptura pozwalająca na uzyskanie sfermentowanej kapusty z solą będącej doskonałym dodatkiem do dań mięsnych i rybnych. Najbardziej interesują nas jednak jej właściwości.

  • Z uwagi na to, że kapusta kiszona została sfermentowana w sposób w pełni naturalny, stanowi doskonałe źródło probiotyków.
  • Probiotyki to żywe kultury bakterii lub drożdży, które po spożyciu pozwalają zregenerować naturalną florę jelitową.
  • Kapusta kwaszona powstaje w procesie fermentacji posiekanej surowej kapusty z dodatkiem soli przechowywanej zazwyczaj w szklanym lub glinianym naczyniu.
  • Czasami w celu poprawy smaku można dodać do niej przyprawy, takie jak ziele angielskie, marchewkę, pieprz lub szyszki jałowca.

Należy jednak zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy niektórymi rodzajami kapusty kiszonej dostępnej na półkach sklepowych.

Niektóre rodzaje kapusty kiszonej dostępnej w sklepach nie powstały w procesie naturalnej fermentacji, lecz zostały zakwaszone alkoholem, octem, cukrem, solą i innymi dodatkami w celu uzyskania podobnego smaku.

Jeżeli kapusta nie przeszła procesu naturalnej fermentacji, nie będzie miała korzystnego wpływu na stan flory jelitowej. Upewnij się przed zakupem, że dokonujesz prawidłowego wyboru!

Morska woda lub woda z dodatkiem soli

Woda morska staje się coraz popularniejszym dodatkiem do produktów spożywczych.

Swoją popularność zawdzięcza zaskakującym właściwościom, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie i z których może skorzystać flora bakteryjna jelit.

sól morska i jej działanie na florę bakteryjną jelit
  • W przeciwieństwie do soli rafinowanej, która zawiera wyłącznie chlorek sodu, sól morska ma aż 118 minerałów w ilościach niezbędnych do zaspokojenia potrzeb organizmu.
  • Te składniki są absorbowane w jelitach. Wpływają między innymi na regulowanie poziomu pH w przewodzie pokarmowym, a także w całym organizmie. Mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.
  • Jeśli cierpisz na zaparcia, spróbuj wypić szklankę wody morskiej.
  • Możesz zamiast tego do wody słodkiej wsypać pół łyżeczki lub jedną łyżeczkę soli morskiej, dobrze wymieszać i szybko wypić. Nie jest to zbyt smaczny napój, ale ma nieocenione właściwości dla zdrowia.
  • Jeśli chcesz zachować właściwości lecznicze wody morskiej, używaj jej w postaci „surowej”. Gotowanie pozbawi ją cennych składników mineralnych.
  • Jeśli flora bakteryjna w jelitach sprawia Ci problemy, przygotuj na przykład gazpacho na bazie wody morskiej. Możesz jej użyć do przyrządzenia przecierów z warzyw, soków, zup, sosów i sałatek.

Suplementy diety

Jeśli chcesz zregenerować swoją florę jelitową w zaledwie kilka dni, na przykład zaraz po zakończeniu choroby leczonej antybiotykami lub przyjmowaniu leków niekorzystnie wpływających na jej kondycję,  zalecamy Ci zażywanie suplementów diety, których celem jest dostarczenie do organizmu składników, dzięki którym flora bakteryjna w jelitach wróci do prawidłowej postaci.

Flora bakteryjna w jelitach

Pamiętaj, aby przyjmować je co najmniej godzinę przed posiłkiem. Możesz także zażywać je  tuż przed snem lub z samego rana, jeszcze przed śniadaniem.

Na rynku istnieje wiele suplementów diety pozwalających uzupełnić naturalną florę. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie suplement zawiera jak najwięcej szczepów probiotycznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guarner F., Papel de la flora intestinal en la salud y en la enfermedad. Nutr Hosp, 2002. 2:14-19.
  • Peña AS., Intestinal flora, probiotics, prebiotics, synbiotics and novel foods. Rev Esp Enf Dig, 2007.
  • Abraham BP., Quigley EMM., Probiotics in inflammatory bowel disease. Gastroenterol Clin North AM, 2017. 46 (4): 769-782.
  • World Gastroenterology Organisation (WGO) (2011). Probióticos y

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.